Top News/ Evropa të armatoset deri në dhëmbë / Polonia-‘fjetëm gjumë pas Luftës II Botërore’
25/05/2024 16:15

Një riarmatim afatgjatë i Evropës, në të cilin Britania e Madhe mund të luajë rolin më të madh të mundshëm, është i nevojshëm, për të mposhtur ambiciet perandorake ruse, ka thënë ministri i jashtëm i Polonisë. Radosłaë Sikorski gjithashtu bëri thirrje për ashpërsim të sanksioneve të BE-së mbi rusinë, krijimin e një brigade të mekanizuar prej 5,000 trupash të BE-së, dhe tha se Polonia ishte e gatshme të mbështeste një skemë të gjerë të bllokut për të nxitur kthimin e ukrainasve në vendin e tyre. Në një intervistë për The Guardian, Sikorski tha se Polonia mbështet të drejtën e Ukrainës për të goditur objektivat ushtarake brenda Rusisë, duke argumentuar se perëndimi duhet të heqë kufizimet e përdorimit të armëve të tij. Sikorski tha se Rusia po shënonte vetëm fitonte kryesisht të vogla, si të pirros në Ukrainë, dhe se evropa duhet të mbushë boshllëqet në aftësitë mbrojtëse të saj të krijuara në fund të luftës së ftohtë.

Top News/ Biden plan të ri për emigrantët/ Do të përfitojnë rreth 500 mijë persona
19/06 09:33
Top News/ Pheniani pret Putin/ Presidenti rus zbret në Korenë e Veriut pas 24 vitesh
18/06 22:47
Top News/ Po mban më këmbë industrinë ruse…SHBA e NATO thirrje për sanksione
18/06 22:45
Top News/ Putin mbërrin në Korenë e Veriut, diktatori Kim Jong Un e pret në aeroport
18/06 22:13
Top News/ Rusia pa spiunë në Europë/ Raporti: Kremlini pagesa të majme për rekrutimet
18/06 21:27
Top Channel/ Pfizer paditet në SHBA, shteti i Kansasit akuzon kompaninë për deklarata të rreme
18/06 19:51
Top Channel/ Tifozja më ‘hot’ e të gjitha kohërave i ‘vë flakën’ Euro 2024, modelja çmend qytetarët
18/06 19:42
Top Channel/ Sekuestrohet 2.6 miliardë euro kokainë në Gjermani! Ishte e fshehur në fruta dhe perime
18/06 19:41
Top Channel/ “Von der Leyen fsheh raportin që ‘godet’ Italinë”, Politico: Kërkon votën e Melonit
18/06 19:39
Top Channel/ Arrestohet këngëtari i njohur, drejtonte makinën në gjendje të dehur
18/06 18:44
Top News/ Tunel nën detin Baltik, 18 km i gjatë / Lidh Danimarkën me Gjermaninë, hapet në 2029
18/06 16:13
Top Channel/ Në avion shtetëror me djalin për ndeshjen, telashe për kryeparlamentarin kroat
18/06 15:13
Top News/ Kina e frikshme, ka 500 bomba bërthamore / Po rrit arsenalin më shpejt se çdo vend tjetër
18/06 15:12
Top Channel/ SIPRI: Bota po shton armët atomike operacionale, Kina ka gati kokat bërthamore!
18/06 15:09
Top News/ ‘Përbindëshi’ kinez del nga deti…Nëndetësja bërthamore shfaqet pranë Tajvanit
18/06 15:08
Top News/ Kokainë rekord për Euro2024/ Policia gjermane kap 36 tonë, në pranga edhe një shqiptar
18/06 15:07
Top News/ ‘Çmenden’ shpenzimet për mbrojtjen / Numër rekord aleatësh të NATO-s arrijnë objektivat
18/06 15:07
Top News/ ‘Legalizon’ bashkëshortët pa dokumenta / Biden, mbron nga dëbimi të martuarit me amerikanë
18/06 15:06
Top Channel/ Të anulohet “Mirëdita, Dobar Dan”, shpërthen Serbia: Po mbahet për Vidovdan!
18/06 14:57
Top Channel/ Tifozin e Anglisë e zë gjumi në ndeshjen me Serbinë, u zgjua në 4 të mëngjesit dhe…
18/06 14:25