Top News – Europa kaloi pikun, por pasojat mbi shëndetin vazhdojnë
19/07/2020 14:21

Zhytësi profesionist Emiliano Pescarolo u prek nga koronavirusit në Mars dhe kaloi 17 ditë në spital në qytetin italian të Gjenovës përpara se të dilte prej andej në 10 prill, në dukje i shëruar. Problemi, thotë CNN, është se mbi tre muaj më vonë, 42-vjeçari ende kishte vështirësi në frymëmarrje. “Pas kthimit në shtëpi, edhe pse kishin kaluar disa javë nuk shihja përmirësim. Sapo bëja ndonjë shëtitje të vogël, lodhesha sikur t`i isha ngjitur Everestit. Mbetesha pa frymë edhe vetëm duke folur. Isha shumë i shqetësuar,” thotë ai. Pescarolo është një nga dhjetëra pacientë të mëparshëm Covidi, të cilët janë duke marrë trajtim në një klinikë rehabilitimi në Gjenovë, dhe vetëm tani po shoh përmirësime. Për pjesën më të madhe të Evropës, piku i sëmundjes, tashmë konsideruar i kaluar. Por ndërsa spitale nuk mbushen më me raste akute, ka mijëra njerëz të konfirmuar si të prekur apo edhe të dyshuar se kanë qenë të infektuar me Covid, të cilët javë apo edhe muaj më vonë, janë ende larg shërimit të plotë.

Top Channel/ Greqia blen 6 avionë luftarak, janë porositur 24 avionë me vlerë 3,3 miliardë euro
20/01 02:22
Top Channel/ Zjarrfikësit luftojnë flakët pas shpërthimit të pashpjeguar në gazsjellësin në Turqi
19/01 23:13
Top Channel/ Zjarrfikës në shtëpinë e kujdesit në Spanjë ku flakët kanë gjashtë të vdekur
19/01 23:11
Top Channel/ Ish lideri i Ukrainës, Poroshenko flet për mbështetësit para vendimit të gjykatës
19/01 23:10
Top Channel/ Rezorti i skive ku aktori francez vdiq në aksidentin fatal
19/01 23:07
Top News-Përmbytet kampi i shqiptarëve në Francë/Nuk ka viktima, por gjendja është alarmante
19/01 22:45
Top Channel/ Blinken shkon në Ukrainë/ Sekretari amerikan i shtetit bisedime për krizën
19/01 19:58
Top Channel/ Macron kthen sytë nga Ballkani: T’i ofrojmë perspektivë të sinqertë anëtarësimi
19/01 19:55
Top News- Rusia rrethon Ukrainën / Sa trupa janë vendosur në kufijtë e Europës
19/01 19:11
Top News- E para në Europë…!/Britania nuk do kërkojë më pasaportën e vaksinimit!
19/01 18:28
Top News-Kur Vladimir Putin e donte NATO…!/Si u afrua Perëndimi me Rusinë pas Luftës së Kosovës
19/01 16:54
Top News- Pas vendosjes së trupave ruse në kufi/Vendi i BE në alarm për situatën në Europën Lindore
19/01 16:35
Top News-Vrasës me pagesë dhe trafikantë/12 Kriminelët e kërkuar në Britani fshihen në Spanjë
19/01 14:58
Top News – Ukraina-Pushtimi rus i afërt! / Moska ka përfunduar grumbullimin e trupave në kufi
19/01 14:45
Top News – Fton Rusinë në rrugën paqësore… / ’Diplomacia lëvizëse’ e Blinken, pas Kievit në Berlin
19/01 14:38
Top News – Sa 500 bomba bërthamore…! / NASA përllogarit fuqinë e vullkanit në Tonga
19/01 14:37
Top News – Turqi, qielli bëhet i kuq / Shpërthim në gazsjellës, çmimet e naftës në qiell
19/01 14:26
Top News-OKB, ofertë pune për ish kancelaren /Merkel do kryesojë komitetin e pronave publike globale
19/01 14:19
Top News – Atentatet e dështuara në mes të Romës/ Në shënjestër shqiptari i shesheve të kokainës
19/01 12:59
Top News – Bie borë në Sahara…! / Fenomeni i rrallë në shkretëtirë, dunat zbardhen
19/01 12:50