Top News – Eshtrat në Kizhevak/ Zbulimi falë fotove nga ajri
20/11/2020 16:17

Misioni i Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë dha disa detaje të tjera mbi gjetjen e eshtrave në në Kizhevak të Serbisë, të cilat dyshohet se i përkasin shqiptarëve të Kosovës. Eulex sqaroi se mbetjet janë zbuluar në një gurore të madhe në Serbi, nga ekspertë të tij të Instituti i Mjekësisë Ligjore të Kosovës dhe Komisionit Qeveritar të Serbisë për Personat e Zhdukur. Gjithashtu, thuhet se specialistët e vet kanë kryer gërmime në Kizhevak që prej vitit 2015 dhe këtë vit pati përparime në sajë të falë shfrytëzimit të fotografive nga ajri. “Problemi ishte se këto janë zona guroresh të mëdha dhe peizazhi atje ka pësuar ndryshime të vazhdueshme me kalimin e kohës për shkak se gurorja ka qenë ende në përdorim për disa vite”. Zëvendësdrejtorja e Institutit të Mjekësisë Ligjore të Kosovës, Tarja Formisto u ka bërë thirrje edhe një herë të afërmve të gjithë personave të pagjetur që të japin kampione gjaku për të lehtësuar procesin e identifikimit. Që nga viti 2001, në territorin e Serbisë në katër zona të ndryshme janë zbuluar varreza masive me trupat e 941 shqiptarëve të vrarë në Kosovë në vitin 1999.

Albin Kurti mbetet jashtë listave/ Paneli Zgjedhor refuzon të gjitha ankesat e partive politike
26/01 19:54
Kosovë, rrezik përmbytjesh/ Niveli i lumenjve dhe përrenjve është rritur ndjeshëm
25/01 15:26
Top News – Shqipëria e Madhe, reagon Rusia/ ‘Deklarata e haradinajt, provokim i radhës’
24/01 11:13
Top News – ‘Të mos biem në kurthin e KQZ’/ Pas vendimit, reagon ashpër Vjosa Osmani
23/01 19:41
Reagimi i Osmanit: Vendimi i KQZ për moscertfikimin e partive i paprecedent. Do ndërhyj sipas ligjit
23/01 19:16
Vjosa Osmani: Zgjedhjet e 14 shkurtit duhet të mbahen, mos të bihet në kurthet që duan të ndalojnë procesin
23/01 18:25
Ndalimi i kandidimit në zgjedhje/ KQZ në Kosovë diskuton për Albin kurtin dhe 46 të tjerë
22/01 20:07
Top News – Ambasada e Francës në Kosovë: Të sigurohen zgjedhje të besueshme
22/01 16:31
Votim me postë, 100 mijë kërkesa/ Diaspora e Kosovës, të drejtë të votojë në zgjedhjet e 14 shkurtit
22/01 15:34
Top News – Kryetarja e KQZ në Kosovë/ Jam kërcënuar, është e paprecedent
21/01 21:21
Top News – Kosovë, Qeveria në largim/ 1 milionë euro për dëmet e shkaktuara nga përmbytjet
21/01 21:12
Top News – SHBA rol vendimtar në Kosovë/ Hoti, marrëdhënia jonë është e veçantë
21/01 17:43
Drejtuesja e KQZ: Më kërcënuan/ Valdete Daka akuzon ata që u penguan të kandidojnë
21/01 15:36
KQZ e Kosovës nën akuzë/ Valdete Daka: kandidimin ua ndalon ligji, jo unë
21/01 13:15
Top News – “Krejt dhe Drejt”, Albin Kurti dhe Vjosa Osmani zbulojnë sloganin e zgjedhjeve
21/01 01:22
Albin Kurti ndalohet të kandidojë/ KQZ tregon edhe listën e ndalimeve të tjera
20/01 19:37
Top News – Kosovë, KQZ rrëzon Albin Kurtin/ Kreut të VV-së, nuk i lejohet kandidimi në zgjedhje
20/01 16:23
Mësuesit e Kosovës duan paga shtesë/ Sindikatat kërcënojnë me grevë nëse nuk plotësohet kushti
19/01 19:41
Deklarata e Haradinajt,kërcënon Vuçiç/ Bashkim me Shqipërinë-Serbia do të përgjigjet!
19/01 13:45
Top News – Pas rastit që `rrëzoi qeverinë`/ Kosovë, verifikim kandidatëve për deputetë
18/01 19:07