Top News – E rrallë në qiellin e Marsit/ Pranvera hyn me një spektakël kozmik
02/03/2021 14:57

Një rreshtim i planeteve do të përshëndesë këtë vit largimin e dimrit dhe mbërritjen e pranverës. Në pritje të ekuinoksit pranveror, që sic shpjegon Union i Astrologëve Italianë do të ndodhë në 20 mars në orën 10:37, Marsi do të mund të shihet në orët e para të natës dhe pastaj do t`i lërë me radhë stafetën Merkurit, Jupiterit e Saturnit, deri në agim. Një stafetë planetare, sic e quajnë ekspertët, që shtojnë se Venusi sakaq duke qenë në një linjë me diellin, do të zhduket për disa muaj dhe vetëm pas kësaj periudhe do të rishihet sërish mbrëmjeve. Konstelacionet dimërore do të jenë për cdo rast ende të pranishme në qiellin e marsit, sidomos Orioni, yjësia më e dashur nga të gjithë dhe Betelgeuse. Ekuinoksi pranveror përbën momentin kur dita barazohet me natën, e pas këtij momenti, dita fillon dhe bëhet më e gjatë. Fenomeni i njohur dhe si ekuinoksi i marsit ndodh në hemisferën veriore, ndërsa ekuinoksi i vjeshtës ndodh në hemisferën jugore.

Top News – Miliarda plehra mbulojnë Ishullin/ Datojnë që prej viteve 80’ dhe 90’
16/04 22:40
Top News – I penduari i operacionit “kompleks’/ KushI bënte pazaret për atentatet mafioze
16/04 22:11
Top Channel/ “Me ju përpara do të ndryshohet”, socialisti deklaron votën për Bashën
16/04 21:58
Top News – Armët e trazirave të vitit 1997/ Ende jashtë depove, Shqipëria rrezikon shumë
16/04 21:55
Top Channel/ Basha me banorët e Vaqarrit: Me 25 prill me votën do të ktheni autonominë vendore
16/04 21:49
Top Channel/ Balla në Labinot Fushë: Votoni Partinë Socialiste për të vazhduar zhvillimin e vendit
16/04 21:30
Top News – 600 mijë euro për një kabinë plazhi/ Qetësia që kërkojnë të pasurit në Britani
16/04 21:22
Top Channel/ Balla: Miqtë europianë mbështesin të ardhmen europiane të Shqipërisë dhe kryeministrin
16/04 20:48
Top Channel/ Prezantimi i projektit të portit të Durrësit, Alabbar: Moment historik!
16/04 20:47
Top Channel/ Masterplani i Portit të Durrësit/ EMMAR prezanton projektin për transformim
16/04 20:17
Top News – Pas 30 vjetësh, risi në zgjedhje/ Identifikim elektronik në 5199 qendra votimi
16/04 20:14
Top News – Të huajt me sytë nga Shqipëria/ Zgjedhjet, deklaratat e para në 26 prill
16/04 20:13
Top News – Ishte apo jo e pritshme…! Bien ndjeshëm infektimet me covid 19
16/04 20:12
Top Channel/1 shekull nga vizita e Godard.Personaliteti francez që u prit me ceremoni në Gjirokastër
16/04 19:59
Top Channel/ Bombë vëllait të ish-gjyqtarit, tritol në shtëpinë e të afërmit të gjyqtarit Ndreca
16/04 19:57
Top Channel/ Shqipëria, 942 mijë ton perime. Në vendet e para në rajon për prodhimet bujqësore
16/04 19:54
Top Channel/ Fushata ndihmoi biznesin. Partitë morën me qera dyqanet e mbyllura nga kriza
16/04 19:51
Top Channel/ Organet që dëmtoi covidi/ Të infektuarit, 10 vite më të plakur për shkak të pasojave
16/04 19:49
Top Channel/ Masterplani për portin turistik të Durrësit, pritet prezantimi i projektit
16/04 18:37
Top Channel/ Balla takim me banorët e Polisit: Votimi për Ilir Metën është anti kombëtar
16/04 18:06