Top News – Dosjet konfidenciale/ Haga: Kujdes, po minohet drejtësia!
23/09/2020 21:42

Zyra e Prokurorit të Specializuar pranë Gjykatës Speciale për krime lufte me seli në Hagë, ka nisur hetimet për rrjedhjen e dokumenteve “konfidenciale", që ranë në duar të veteranëve të UÇK-së Zyra reagoi lidhur me serinë e dokumenteve të "prokurorisë”, të cilat u lanë për tre herë radhazi nga persona anonimë, në zyrat e veteranëve të luftës së UÇK-së. Prokuroria speciale tha se "disa aktivitete në të cilat është përfshirë Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (OVLUÇK), kanë për qëllim të minojnë administrimin e drejtësisë në mënyrë të duhur". Te marten për të tretën herë një person anonim la para zyrave të OVL të UÇK-së, qindra dokumente të cilat pretendohet sa janë të Prokurorisë Speciale me seli në Hagë, e cila heton ish-pjesëtarë të UÇK-së me pretendimet se kanë kryer krime lufte në Kosovë. Përmbajtja e këtyre dokumenteve akoma nuk është e qartë, sikundër që nuk është konfirmuar nëse janë origjinale apo jo. Zëdhënësi i Zyrës së Prokurorit të Specializuar, Christopher Bennett, në një deklaratë për shtyp tha se "zyra e Prokurorit të Specializuar në Hagë, ka nisur hetimet për "rrjedhjen” e këtyre dokumenteve të pretenduara konfidenciale dhe është e angazhuar të hetojë e ndjekë penalisht me forcë individë që kryejnë krime të tilla, që përfshijnë publikimin e identitetit të individëve të cilët mund të thirren para gjykatës apo të ndonjë informacioni që mund të çojë në identifikimin e tyre".

Top News – Shuhet Avni Mula/ Inva Mula: Fluturoi gjiganti jonë!
29/10 23:07
Top News – Veliaj: Rikthimi i Saliut/ ‘As demokratët nuk e besojnë më’
29/10 21:28
Protestë para zyrave të AKEP kundër censurës
29/10 19:54
Rrëzohet dekreti i Metës/ Mazhoranca voton pa asnjë ndryshim kodin zgjedhor, Rama akuzon Presidentin
29/10 19:43
Universitetet, 1 muaj mësim online/ “Po vlerësohet mbyllja e bareve në ish Bllokut pas orës 22.00”
29/10 19:36
Top News – Vendimi i ekspertëve/ Universitetet për 1 muaj online
29/10 19:03
Top News – Basha akuza të forta/ Çdo vdekje nga covid vepër e Ramës
29/10 18:42
Top News – Covid, rekord shtrimesh / 6 viktima, 275 të infektuar të rinj
29/10 18:39
717 gjoba për maskat/ Policia nuk toleron, 7 të shoqëruar
29/10 17:33
Top News – 717 gjoba për maskat/ Policia nuk toleron, 7 të shoqëruar
29/10 17:22
Top News – Kërcënimi ndaj Abazovic/ Mali i Zi i drejtohet interpolit
29/10 17:12
Rakacolli: Për një muaj mësim online në Universitet! Mund të nbyllin lokalet në bllok pas orës 22:00
29/10 16:12
“Rama po bllokon negociatat” / Basha: E pret ndëshkimi dhe humbja më shembullore
29/10 16:12
Të dielën nis kampionati/ Duka: Jemi në rrugë të mbarë për zgjidhjen e 4 kërkesave
29/10 16:09
Rama: Meta flet për 5 qershorin si për 29 Nëntorin. Ka harruar se është Presidenti
29/10 16:01
Mbyllje e dytë e përgjithshme për Greqinë? Rekord infektimesh me Covid-19
29/10 15:58
Dyfishimi i psikologëve në shkolla/ Situata e pandemisë, çdo ditë 3 nxënës kërkojnë ndihmë
29/10 15:57
Rrëzohet dekreti i Metës/ Maxhoranca voton pas asnjë ndryshim kodin zgjedhor
29/10 15:46
Si i shikojnë shqiptarët masat që rikthejnë izolimin në disa vende të rëndësishme të BE
29/10 15:45
PD e Fierit do Bacin deputet/ Letër Bashës për përjashtimin e kryetarit nga komisioni “Ruli”
29/10 15:39