Top News – Dorëhiqet Giuseppe Conte/ Kryeministri italian në një lëvizje taktike
26/01/2021 12:15

Kryeministri Giuseppe Conte i ka komunikuar ministrave vendimin për të dhënë dorëheqjen. Për këtë vendim, u mbështet nga Alfonso Bonafede, Dario Franceschini dhe Roberto Speranza. “Falënderoj të gjithë ekipin qeveritar, çdo ministër të vetëm, për çdo ditë të qeverisjes së bashku”, tha Conte para tyre. Pritet që pas pak, Conte të shkojë për të paraqitur vendimin para Presidentit italian Sergio Mattarella. Conte megjithatë shpreson që presidenti i republikës Sergio Matarella t`i japë një mandat për krijimin e një qeverie më të fortë pasi ai humbi shumicën në Senat. Nëse nuk arrin të formojë një qeveri të re, atrëherë Italia mund të shkojë në zgjedhje të reja. Conte është përballur me kritika të mëdha për trajtimin e bërë pandemisë së koronavirusit prej të cilës kanë humbur jetën më shumë se 85,000 italianë. Giuseppe Conte, kryeministër që nga viti 2018, i mbijetoi një mocioni mosbesimi javën e kaluar. Votimi u thirr ish-kryeministri Matteo Renzi, i cili e tërhoqi partinë e tij nga koalicioni. Renzi kundërshtonte planet e Contes për shpenzimin e 209 miliardë eurove nga fondet e rimëkëmbjes së BE – pjesë e një shpëtimi prej 750 miliardë eurosh të BE për krizën Covid.

Top News – `Po më shkatërronin nervat..`/ Princi Harry tregon arsyen e largimit nga anglia
26/02 22:37
Top News – Alarm i kuq për planetin/ Ekspertët e OKB-së, po shkojmë drejt `katastrofës`
26/02 22:35
Entuziastët francezë shënojnë 40-vjetorin e trenave të shpejtësisë së lartë TGV – Pa koment
26/02 22:22
Palestinezët kujtojnë masakrën 1994 në xhaminë Ibrahimi, kërkojnë fund të kolonive të reja izraelite
26/02 22:21
Banorët mblidhen para shkollës ku u rrëmbyen 300 vajza adoleshente në Nigeri – Pa koment
26/02 22:20
Presidenti Biden dhe Zonja e Parë mbërrijnë në zonat e dëmtuara nga stuhia në Texas – Pa koment
26/02 22:19
Zhytës vullnetarë në Gaza kërkojnë për marinarët e zhdukur egjiptianë pas stuhisë – Pa koment
26/02 22:18
Bregu u Fildishtë merr dërgesën e parë të vaksinave falas nga mekanizmi global Covax – Pa koment
26/02 22:17
Top News – Amerika `lëshon` bombën/ Vrasjen e Khashoggi-it e urdhëroi princi saudit
26/02 22:15
Top News – Vaksinat kineze në Ballkan/ Ekspertët, përpjekje për të shtuar influencën
26/02 22:14
Top News – Protesta masive në Shkup/ Jo pazareve politike në kurriz të shqiptarëve
26/02 22:13
Top News – UFO në New Mexico/ Piloti i american airlines ndesh objektin alien
26/02 22:13
Përleshje mes bandave në Athinë, plagoset shqiptari/ PAMJET EKSKLUZIVE të policisë në aksion
26/02 22:08
Republikanët mblidhen në Florida/ Pritet që të flasë edhe ish presidenti Donald Trump
26/02 20:17
Top News – Merkel refuzon vaksinën/ Nuk pranon të marrë dozën e Astrazeneca-s
26/02 20:02
Top News – Goditja e radhës për rusët/ SHBA e BE, Krimea nuk është e juaja por e Ukrainës
26/02 18:39
Top News – Samiti i BE-së për imunizimin/ Blloku do japë para për vaksinat kundër mutacioneve
26/02 18:38
Top News – SHBA, përkrahësit e Trumpit/ Shefja e policisë, duan të hedhin në erë Capitol-in
26/02 18:37
Top News – Turizmi i aventurës në rajon/ ‘Ski Touring’ përmes ‘Via Dinarica’
26/02 18:15
Top News – Varianti i tmerrshëm kalifornian/ Ekspertët, është 11 herë më vdekjeprurës
26/02 18:08