Top News/ Do poshtërohet në Ukrainë, si në Vietnam / Rusia paralajmëron SHBA:Po ecni drejt dështimit
21/04/2024 23:00

Rusia tha të dielën se miratimi nga ana e ligjvënësve amerikanë të paketës së re të ndihmës ushtarake për ukrainën me vlerë prej 60.84 miliardë dollarësh, tregon se Uashingtoni po zhytet shumë thellë në një luftë hibride kundër Moskës që do të përfundojë me poshtërim në të njëjtin nivel me konfliktet e Vietnamit ose Afganistanit. Pushtimi i Ukrainës nga rusia ka shkaktuar krizën më të rëndë në marrëdhëniet mes moskës dhe Perëndimit që nga kriza e raketave Kubane e vitit 1962, sipas diplomatëve rusë dhe amerikanë. Të shtunën, Dhoma e Përfaqësuesve në SHBA miratoi me mbështetje të gjerë dypartiake një paketë prej 95 miliardë dollarësh që ofron ndihmë sigurie për Ukrainën, Izraelin dhe Tajvanin, duke kapërcyer kundërshtimet e disa republikanëve të ekstremit të djathtë. Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova tha se ishte e qartë se Shtetet e Bashkuara donin që Ukraina "të luftonte deri në Ukrainasin e fundit". Zhytja gjithnjë e më e thellë e Uashingtonit në luftën hibride kundër Rusisë do të kthehet në një fiasko të zhurmshme dhe poshtëruese për Shtetet e Bashkuara si Vietnami dhe Afganistani”, tha Zakharova. Rusia, tha ajo, do t'i japë "një përgjigje të pakushtëzuar dhe të vendosur" angazhimit të SHBA-së në luftën e Ukrainës.

Top Channel/ Ngacmoi seksualisht dhe kërcënoi 34-vjeçaren te Liqeni Artificial, në kërkim 56-vjeçari
30/05 18:27
Top Channel/ 63-vjeçari tenton të vetëdigjet në mes të ditës, dërgohet me urgjencë në spital
30/05 18:24
Top News/ Avokati në gjendje të rëndë, por stabël/ Gjendja e Sokol Mëngjesit, mjekët japin detaje
30/05 18:03
Top Channel/ Skema mashtrimi të kredidhënies, Prokuroria sekuestron llogari në vlerë 10 mln euro
30/05 17:36
Top Channel/ Aksident i rëndë në Lezhë-Milot, makina përplaset me trajlerin, plagoset rëndë polici
30/05 17:05
Top Channel/ Ndotja e kanaleve vaditëse,agronomët:Ujëmbledhësi i Myzeqesë me nivel të lartë amoniaku
30/05 17:03
Top Channel/ “Presim 72 orë”, mjeku për Sokol Mëngjesin: Gjendja kritike, shpresojmë t’i ulet edema
30/05 16:45
Top Channel/ “Ishte i axhituar, u detyruam ta…”, flet mjeku për avokatin Mëngjesi
30/05 16:44
Top Channel/ Shkodër, 4 shoferë të arrestuar në maj dhe 16 nën hetim, vendosen rreth 3 mijë gjoba
30/05 16:37
Top Channel/ Pengimi i zgjerimit, interesi i Hungarisë? Diplomatët e BE-së: “Ta harrojë”!
30/05 15:42
Top Channel/ Arrestohet spiuni Serb në Veri, Knezheviç dyshohet se punonte për BIA-n
30/05 15:41
Top Channel/ Frontex shkon në Serbi, BE e bën fakt: Do kontrollojmë ne kufijtë!
30/05 15:38
Top Channel/ Borell jep alarmin: Konfliktet do dalin jashtë kontrollit, përfshirë Ballkanin!
30/05 15:38
Top Channel/Në burg për vetëvrasjen e gruas/ Arrazi kishtë kërkuar lirinë në Gjykatën e Apelit
30/05 15:30
Top Channel/ Të ndarë për dosjet, historitë e sigurimit shkaktojnë ende debat në mesin e politikës
30/05 15:27
Top Channel/ Mazhoranca dhe opozita me qëndrime të kundërta. Seanca nis me tensione
30/05 15:19
Top News/ Antikorrupsionin për qeverinë teknike. Diskutimet nën tavolinë mes PS dhe opozitës
30/05 15:16
Top Channel/ Avokati Mëngjesi, po trajtohet në spitalin e Traumës për shkak të dëmtimeve në kokë
30/05 15:16
Top Channel/Dëshmia e Dorian Alia:E bëra me porosi nga Dritan Nano,të hiqte dorë nga gjyqi i pronave
30/05 15:13
Top News/ ‘Avokatin Mëngjesi donim ta trembnim’. Dhunuesit: E ndoqëm pasi na porositi Dritan Nano
30/05 14:56