Top News-Digjitalizohet opera ‘Mrika’ /Krijimtaria e Prenk Jakovës në syrin e Xhovan Lucit
23/06/2022 12:37

Kompozitori Xhovan Luci promovoi librin e parë opera ‘Mrika’ të Prenk Jakovës, e cila vjen për herë të parë me 4 akte, njësoj siç e paten shkruar asokohe autorët Jakova dhe Llazar Siliqi. Sink Xhovan Luci Nga opera Mrika dëgjuam arien ‘Dielli ka perendue’, që erdhi mjeshtërisht nga sopranoja Erina Balla I ftuari special në këtë provim të librit Opera të Xhovan Lucit ishte edhe kompozitori e pianisti Robert Radoja që tregon imazhet e memorieve të tij me Prenk Jakovën. Edhe regjisori Bashkim Mula, ideatori dhe realizuesi i dokumentarit ‘Koha në pentagramin tim’ tregoi për jetën, krijimtarinë dhe veprën e mjeshtrit Prenk Jakova të cilin ai e quan gjeni.

Top Channel/FNSH në terren për turizmin. Priten më shumë turistë se në 2019, Policia në gatishmëri
28/06 15:17
Top News- Raporti për drogërat, ‘nxin’ Shqipërinë/Reagon Presidenca e PD: Siguria kombëtare në rezik
28/06 15:15
Top Channel/ “Kohë të vështira për udhëtarët”, kompanitë ajrore lajmërojnë pasagjerët
28/06 15:15
Top Channel/ Pensionistët punëtorë s’do paguajnë. Do përjashtohen nga pagesat e sigurimeve shoqërore
28/06 15:13
Top Channel/ Në gjyq për grabitjen në Rinas. Dy të pandehur në regjimin 41 biss
28/06 15:13
Top Channel/Vendimi për kryebashkiakun Fatos Tushe është akuzuar për korrupsion. U arrestua nga SPAK
28/06 15:09
Top News -Transporti i udhëtarëve nuk njeh krizë!/INSTAT-Rritja e çmimeve nuk i ka ndalur shqiptarët
28/06 14:29
Top Channel/ Bie në greminë punonjësi i bashkisë së Himarës, dërgohet me helikopter në Tiranë
28/06 14:17
Top News – Vrau dy motrat ditën e ndërrimit të viteve/Prokuroria kërkon burg përjetë për autorin
28/06 14:03
Top News – Grabitja e Rinasit, flet avokati/Regjimi 41 bis, pengesë për të komunikuar me klientët
28/06 14:00
Top News – Rama ‘flakë për flakë’ me Braçen /‘Inspektimi i fermerëve do bëhet me satelitë’
28/06 13:57
Top News- Vrasja e Xhuvanit rikthen Bashën/ Ish-kryedemokrati kërkon ‘kokat’ e dy zyrtarëve të lartë
28/06 13:55
Top News- ‘Nuk keni pare gjë akoma!’/ PD denoncon abuzimet me rrugët, si u 4-fishuan kostot?!
28/06 13:53
Top Channel/ Çmime konkurruese në bregdet/ Pushuesit: Po shpenzojmë më pak se në vendet e rajonit
28/06 13:28
Top Channel/ Aksident në malin e Çikës, rrëzohet punonjësi i bashkisë
28/06 12:51
Top Channel/ I nxehti dikton dietën, nutricionistët: Duhet të konsumojmë fruta, perime dhe shumë ujë
28/06 12:39
Top Channel/ Raporti Botëror i Drogave 2022: Shqipëria, e shtata në botë për kanabisin
28/06 12:38
Top News – Ryshfet për bagëtitë në Korçë/Arrestohet inspektori i AZHBR dhe një blegtor
28/06 12:35
Top News – Kanabis buzë lumit Drin/Dy të arrestuar, ‘e pëson’ dhe kryeplaku i fshatit
28/06 12:23
Top News -‘Tym i zi’ nga tenderat për zjarret/Fituesi nuk kishte helikopterë, KLSH kërkon shkarkim
28/06 12:21