Top News/ Digjet godina 400-vjeçare në Danimarkë, shembet një pjesë e fasadës
18/04/2024 22:30

Fasada e ish-bursës historike të Kopenhages u shemb këtë të enjten, thanë autoritetet, ndërsa njoftuan prej tre ditësh po vijon beteja me flakët që kanë përfshirë godinën. Gjysma e ndërtesës së Borsenit të shekullit të 17-të u shkatërrua dhe maja e saj 54 metra dhe u rrëzua përtokë në zjarrin që shpërtheu të martën, dhe që tronditi Danimarkën. "Fatkeqësisht, ka pasur një shembje të fasadës," tha shërbimi i shpëtimit në Kopenhagen në një postim në platformën X, dikur Tëitter. Ata sqaruan se të gjithë punëtorët ishin evakuuar nga vendi i ngjarjes dhe nuk raportohet për të lënduar. "Ekziston një rrezik i vazhdueshëm i kolapsit të pjesës tjetër të fasadës së Borsen," tha në një konferencë për shtyp Tim Ole Simonsen, udhëheqës i operacionit në shërbimet e shpëtimit. Më herët gjatë ditës autoritetet thanë se për shkak të rrezikshmërisë nuk do të lejohet kalimi I automjeteve rreth zonës deri ditën e hënë. Zjarri filloi në çatinë e ndërtesës 400-vjeçare e më pas u përhap me shpejtësi.

Top Channel/ Kërkime për Presidentin e Iranit. Raportime kontradiktore për helikopterin e zhdukur
19/05 22:23
Top Channel/ Shpëton kryeministri sllovak. Hetimet: Poeti 71-vjeçar dyshohet se nuk veproi i vetëm
19/05 22:22
Top News/ Tragjedi në Danub, përplasen anijet / Dy të vdekur e pesë të zhdukur, policia nis hetimin
19/05 15:17
Top News/ Meteori blu ‘gris’ qiellin e natës / Spektakël në Spanjë dhe Portugali, ‘çmendet’ rrjeti
19/05 15:17
Top News/ Fillon mobilizimi në Ukrainë / Hyn në fuqi ligji i ri, edhe të burgosurit në luftë
19/05 14:43
Top News/ Përmbytjet bëjnë ‘kërdinë’ në Evropë / Veriu i kontinentit nën ujë, alarmi mbetet i lartë
19/05 14:43
Top Channel/ Kryeministri i Sllovakisë del nga terapia intensive, jashtë rrezikut për jetën
19/05 14:37
Top News/ ‘Ndizet’ lufta e dronëve / Mbrojtjet ajrore në veprim, ‘zonë neutrale’ në Kharkiv
19/05 14:34
Top News/ Kryeministri sllovak jashtë rrezikut / Gjendja mbetet serioze, autori 71 vjeçar në gjykatë
19/05 14:31
Top News/ Po çon Izraelin në humnerë! Telashe në kabinetin e luftës, ministri kërcënon me dorëheqje
19/05 14:19
Top Channel/ Përçarje në qeveri! Ministri i luftës kërcënon Netanyahun, kërkesa për ‘fatin’ e Gazës
19/05 14:10
Top Channel/ Kapen mat 4 shqiptarë në Itali! Pako me drogë në stacionin e trenit
19/05 14:08
Top News/ Tajvani po përgatitet për luftë: Kina po mëson nga Putin, do nisë sulm surprizë
19/05 14:03
Top News/ Cameron viziton Shqipërinë, Sekretari i Jashtëm Britanik plan kundër emigracionit
19/05 12:07
Top News/ Ukraina godet Krimenë me raketa amerikane/ATACMS dhe 60 dronë, rafineria e naftës në flakë
19/05 11:59
Top News/ ‘Shpërthen’ lufta në Francë / Parisi mobilizon trupat, Kaledonia e Re ‘nën rrethim’
19/05 11:59
Top News/ Bombat ‘rrëshqitëse’ të Rusisë / Kushtojnë pak dhe shkatërrojnë shumë
19/05 11:56
Top News/ Shpërthen mali, evakuohen 7 fshatra / Rrufetë ‘vallëzojnë’ mbi krater, frikë në rajon
19/05 11:54
Top Channel/ Polonia, 2.5 miliardë USD për sigurinë/Kryeministri Tusk: Të marrim masa kundër Rusisë
19/05 11:53
Top News/ Biden dhe Trump ‘në një mendje’/ Tarifat mbi mallrat kineze bashkojnë dy rivalët
18/05 20:03