Top News/ Dhoma Ekonomike Kombëtare / PD kundër planit të Qeverisë- Taksë e re për bizneset
25/06/2024 15:02

Partia Demokratike ka reaguar kundër planit të qeverisë për krijimin e një Dhome Ekonomie Kombëtare, me anëtarësim të detyrueshëm. Duke sjellë në vëmendje qëndrimin e Dhomës Amerikane apo Gjermane të tregtisë, kërkon nga qeveria heqjen dorë nga kjo nismë, që sipas tyre de facto do të drejtohet nga njerëz pranë qeverisë, e kundër interesave të biznesit. SINK Një Dhomë e cila do të drejtohet de facto nga përfaqësues të qeverisë. Duke zhbërë kështu thelbin e çdo dhome Tregtie: mbrojtjen e interesave të biznesit përballë qeverisë. Në modelin e propozuar, ndodh e kundërta. Është qëveria që kërkon të mbrohet nga kërkesat e biznesit. Duke vendosur anëtarësimin e detyrueshëm, shoqëruar nga një tarifë anëtarësimi po e detyrueshme, qeveria në fakt po fut një taksë të re për bizneset shqiptare të cilat përballën me një regjim fiskal, botërisht i ditur problematik, dhe tejet të lartë krahasuar me gjithë rajonin e Ballkanit. Teksa dalin kundër kësaj nisme, demokratët shprehen se një Dhome Ekonomike Kombëtare, e ‘shtetëzuar’, është kundër parimeve të një ekonomie të lirë. Sipas tyre vetëm një sipërmarrje e lirë mund t’i shërbejë ekonomisë së vendit.

Top Channel/ Vdes turistja franceze, pësoi goditje në zemër! Në Vlorë, lëndohet 56-vjeçari
13/07 19:36
Top Channel/ Të shkarkuarit kërkojnë paratë. Fatura Vettingut, miliona euro për pagat dhe pensionet
13/07 19:33
Top News/ KLSH do monitorihet/ Kuvendi do i kërkojë llogari për auditimet
13/07 18:26
Top Channel/ Merr flakë stani i bagëtive në Fier, digjen edhe disa mjete bujqësore!
13/07 18:26
Top Channel/ Pushuesi u plagos nga gomonia, niset drejt Traumës për shkak të dëmtimeve të rënda
13/07 18:20
Top News/ Muzika e lartë, shkak i sherrit në Tropojë që i mori jetën të riut
13/07 17:24
Top News/ Gomonia përplas 56-vjeçarin në Karaburun/ Shoqërohet autori, i plagosuri dërgohet në spital
13/07 16:21
Top News/ Shkrumbohet stani në Fier, digjen dhe makineritë bujqësore
13/07 16:19
Top News/ Socialistët trajnojnë pasuesit/ D’Alema e Papandreou, leksione për të rinjtë
13/07 16:07
Top News/ PD- Ekonomia e vendit në krizë / ‘Sektorët më të goditur, industria e bujqësia’
13/07 16:06
Top News/ Dhunohen policët në Vlorë/ U konfliktuan me dy pronarë biznesi në Lungomare
13/07 15:57
Top News/ 64 ligje në gjashtë muaj/ Statistikat e Kuvendit, u refuzuan interpelancat
13/07 15:50
Top Channel/Paralajmërimi i SHBA: Rusia kërkon të shfrytëzojë tensionet ndëretnikë në Kosovë e rajon
13/07 15:30
Top Channel/ Pishinat e Tiranës, Veliaj: U shndërruan që kur u morën në menaxhim nga bashkia
13/07 15:29
Top Channel/ Fermerët e bujqësisë bio! Në Fier marrin edhe tokat me qira
13/07 15:29
Top Channel/ Rreziku nga tatuazhet/ Mjekët: Shkaktarë të shtuar për limfomat malinje
13/07 15:23
Top Channel/ Ekspertët: Thjeshtimi i kritereve për programet arsimore prioritare prodhon të paaftë
13/07 15:12
Top Channel/ Shitja e ndërtimeve ka ngecur! Shkak, “ligji i ri të rivlerësimit me 3%”
13/07 15:10
Top News/ Gjadri, bazë e ‘Black Hawk’/ Rikthehet në funksion pas 50 viteve
13/07 14:24
Top Channel/Gjadri rikthehet në funksion për fluturimin e Black Hawk, ja helikopterët shkatërrues…
13/07 14:02