Top News-Dhjetori shënon më pak të infektuar/ Në nëntor, shifrat ishin shumë më të larta
05/12/2021 19:31

Numri I të infektuarve nga Covid-19 në vendin tonë ka ardhur në rënie. Po ashtu dhe numri I viktimave është më I ulët në krahasim me muajin nëntor. Aktualisht në mbarë vendin janë rreth 6400 të prekur, ku mbi 50% e tyre janë vetëm në kryeqytet. Pas saj renditen më pas Fieri dhe Gjirokastra. Kukësi, Dbira dhe Korça janë qarqet me më pak raste në mbarë vendin. Situata në spitalet Covid paraqitet e qëndrueshme, teksa pacientët vijojnë të jenë nën kujdesin e mjekëve. Në shifrat e analizuara nga Ministria e Shëndetësisë periudha 28 nëntor-4 dhjetor kanë humbur jetën 24 pacientë, në krahasim me 50 që u regjistruar në javën paraardhëse. Data 4 dhjetor ishte ajo e cila kishte më pak viktima, duke shënuar 1 humbje jete. Po ashtu në dy javët e fundit raportohen 5414 infektime të reja që llogaritet në 193 infektime për 100 mijë banorë, nga 277 infektime në krahasim me dy javët e para të nëntorit. Në të njëjtën kohë ka vijuar dhe procesi I vaksinimit të popullatës. Ministria e Shëndetësisë bën thirrje të gjithë qytetarëve të vaksinohen. Kjo dhe për faktin e ndonjë rreziku të mundshëm nga variant I ri Omicron.

Top Channel/ Rinisin reshjet e dëborës në Bulqizë, vështirësohet qarkullimi
28/01 22:22
Top Channel/ Përfundon mbledhja e kryesisë, PS zgjedh kandidatët për zgjedhjet e 6 marsit
28/01 21:07
Top Channel/ PS zgjedhjet kandidatët/ Do garojnë në 6 bashki në 6 mars. Opozita ende po diskuton
28/01 19:36
Top Channel/“Largoni gjykatën, ktheni kanunin”/Gjykatësit në veri kundërshtojnë mbylljen e gjykatave
28/01 19:29
Top Channel/ Norma interesit mund të rritet/Paralajmërimi i Sejkos nëse rritja e çmimeve do vazhdojë
28/01 19:24
Top News-5 viktima në 24 orët e fundit/Bien rastet, mjekët-Situatë e stabilizuar!
28/01 19:01
Top News-SHBA për vendet bosh në Drejtësi/Yuri Kim, apeli se kush do të futet në sistem
28/01 18:59
Top Channel/ Makina përplas motoçikletën në Lezhë, lëndohet shoferi
28/01 18:47
Top News-Pengmarrja e një avioni në Rinas / RENEA, stërvitje për zgjidhjen e këtyre situatave
28/01 18:10
Top Channel/ “Rrëmbehet” avioni në Rinas, shihni pamjet nga aksioni i ndërhyrjes së forcave RENEA
28/01 18:10
Top Channel/ Nënshkruhet marrëveshja për rehabilitimin elektromekanik të HEC Fierzë
28/01 18:09
Top News-Rruga e Rinasit, një javë e bllokuar/Devijohet trafiku, kalimi vetëm nga Vora
28/01 17:51
Top Channel/ Rama: S’ka më fond nga shteti për studentët që ikin jashtë shtetit
28/01 17:33
Top Channel/ Manastirliu në Spitalin Memorial Fier: Shtojmë shërbime të reja të specializuara
28/01 17:33
Top Channel/ PS Shkodër, thirrje Voltana Ademit të mos bëhet bllokadë e procesit zgjedhor!
28/01 16:59
Top News- Edhe fundjava me temperatura të ulëta/ Do të ketë reshje shiu në të gjithë vendin
28/01 16:59
Top Channel/ I riu dhunon mjeken në spitalin e Shijakut, flasin qytetarët
28/01 16:25
Top Channel/ Ekspozitë arti për internetin/ Punimet prezantohen në qendrën për hapje dhe dialog
28/01 16:24
Top Channel/ Historia e infermieres që prej 30 vitesh udhëton nëpër fshatra të largët
28/01 16:01
Top Channel/ Hashashi, kapen 14 persona. Aksioni në Mat kundër kultivimit të drogës
28/01 15:59