Top News/ ‘Det’ besimtarësh në Mekë…Nis zyrtarisht pelegrinazhi i përvitshëm i Haxhit
14/06/2024 12:07

Haxhi është pelegrinazhi vjetor islam në Mekë në Arabinë Saudite, i cili kërkohet të kryhet të paktën një herë në jetë nga çdo musliman që mund ta përballojë atë dhe është fizikisht i aftë për ta bërë atë. Miliona muslimanë nga e gjithë bota u mblodhën në vendin më të shenjtë të Islamit të premten për të filluar zyrtarisht pelegrinazhin e Haxhit. Autoritetet saudite prisnin që numri i vizitorëve të kalonte 2 milionë këtë vit pasi temperaturat në Mekë ka të ngjarë të arrijnë 44 gradë Celsius gjatë fundjavës. Haxhi i këtij viti zhvillohet në mes të konfliktit në Rripin e Gazës midis Izraelit dhe militantëve palestinezë. Për shkak të mbylljes së kalimit të Rafahut në maj, palestinezët nga Gaza nuk mundën të udhëtonin në Mekë për haxhin këtë vit. Autoritetet palestineze thanë se 4200 pelegrinë nga Bregu i okupuar Perëndimor mbërritën në Mekë për Haxh. Autoritetet saudite thanë se 1,000 të tjerë nga familjet e palestinezëve të vrarë ose të plagosur në luftën në Gaza gjithashtu mbërritën për të kryer Haxhin me ftesë të mbretit Salman të Arabisë Saudite. Haxhi është një nga pesë shtyllat e Islamit dhe nga të gjithë muslimanët kërkohet që ta bëjnë Haxhin pesëditor të paktën një herë në jetën e tyre, nëse janë të aftë fizikisht dhe financiarisht.

Top News/ Rusia ‘largohet’ nga Krimea / Tërhiqet edhe anija e fundit e patrullimit
15/07 16:10
Top Channel/ Si u afrua aq shumë atentatori i Trumpit? Dritëhijet e sigurisë, dështim apo…
15/07 15:30
Top News/ Trump fitoi zgjedhjet! Pak mm larg vdekjes! Mediat botërore reagojnë pas atentatit
15/07 15:22
Top News/ Putinit ‘nuk ia ndjen’ për Trumpin/Nuk do t’i telefonojë pas atentatit, konfirmon Kremlini
15/07 15:13
Top News/ Zëri më i ashpër kundër Rusisë / Kaja Kallas, shefja e re e politikës së jashtme të BE
15/07 14:54
Top News/ NATO, qendër komanduese në Gjermani / Do koordinojë përpjekjet për mbështetjen e Ukrainës
15/07 14:51
Top Channel/ Stoltenberg kundër planit të Polonisë: NATO nuk hyn në luftë me Rusinë!
15/07 14:37
Top Channel/ Trump insiston: “Duhet të isha i vdekur, tani do të bashkoj vendin”!
15/07 13:27
Top News/ Dështim i Shërbimit Sekret Amerikan / Pikëpyetje për masat e sigurisë ndaj Donald Trump
15/07 13:03
Top News/ Vetëm ‘pak milimetra’ larg vrasjes së Trump / Asnjë e dhënë për motivin, ‘mister i madh’
15/07 12:42
Top News/ Trump vjen me mesazh uniteti…Premton se do të bashkojë të gjithë amerikanët
15/07 12:39
Top News/ Trump i përgjakur, me grushtin lart…Fotoja ka hyrë në histori, përdoret nga mbështetësit
15/07 12:34
Top Channel/ Gjermania rikthen kontrollet në kufirin me Francë: Frikë për akte terroriste!
15/07 12:34
Top News/ Biden kërkon ‘uljen e temperaturave’ / Pas atentatit ndaj Trump: Urrejtja nuk ka vend këtu
15/07 12:27
Top News/ Gjermania ‘mbyll’ kufirin me Francën/ Vendos kontrolle të përkohshme në prag të olimpikeve
15/07 12:25
Top News/ Hungaria rrezikon Presidencën e BE-së / Orban ka zemëruar Brukselin me udhëtimet e tij
15/07 12:18
Top Channel/ Biden “shtrin dorën e pajtimit” pas atentatit ndaj Trump: “Nevojë për pajtim”!
15/07 12:10
Top Channel/ 8 miliardë vetë popullsia e botës, OKB: Rritje deri në 2084, pastaj fillon rënia!
15/07 12:09
Top Channel/ Orban acaron BE-në, a mund t`i hiqet Hungarisë presidenca e Këshillit?
15/07 12:09
Top Channel/ Tronditet edhe Europa. Sulme me armë në Francë e Gjermani
15/07 10:19