Top News – Dënohen me 37 vite burg babë e bir / Autorët e vrasjes së Alket Muhos në memaliaj
27/10/2021 11:46

Gjykata e Gjirokastrës ka dënuar me 37 vjet burg, babë e bir Et’hem dhe Dino Muhaj të akuzuar për vrasjen e 43 vjecarit Alket Muhaj e ndodhur rreth tre vjet më parë në fshatin Rabije në Memaliaj. Vendimi është dhënë nga kryesuesja e seancës gjyqësore Blerta Cibuku e cila i dha fund zvarritjes tre vjecare të procesit gjyqësor në ngarkim të dy të akuzuarve kryesore për ngjarjen. Gjykatësja Cibuku ka dhënë 20 vjet burgim për Et’hem Muhon dhe 17 vjet burgim për të birin e tij Dino Muho. Seanca e fundit gjyqësore është mbajtur nën masa të rrepta sigurie, pasi gjatë dhënies së vendimit kanë qenë të pranishëm familjarë dhe të dhe afërm nga të dy familjet, të viktimës dhe të të akuzuarve. Në seancat e kaluara prokurori i çështjes Juljan Cafka në pretencën e tij, kërkoi dënim për tre vepra penale për të dy autorët e ngjarjes së rëndë. Ai kërkoi nga 23 vjet burg për Et’hem dhe Dino Muhaj për kryerjen e vrasjes me paramendim të kryer në bashkëpunim, nga 6 vjet burg për secilin për armëmbajtje pa leje dhe municione dhe nga 1 vit burg për mbajtje dhe prodhimit pa leje të armëve sportive dhe municioneve ku në total shkon nga 30 vjet burg për secilin. Por me aplikimin e nenit 55/1 të Kodit Penal për caktimin e një dënimi të vetëm Prokuroria e Gjirokastrës kërkoi nga 27 vite burgim për Et’hem dhe Dino Muhajn. Pas shqyrtimit të të dhënave nga prokuroria dhe fjalës së mbrojtjes për të pandehurit, gjykatësja e cështjes Blerta Cibuku ka dhënë vendimin final për këtë ngjarje që tronditi në shtator të 2018 fshatin Rabije dhe mbarë zonën, ku u ekezekutua me kallashnikov nga një distancë e afërt Alket Muhaj, pas një konfikti disa vjeçar për pronat. Familjarët e viktimës e kanë konsideruar skandaloz vendimine gjyqtare Blerta Cibuku dhe kanë kërkuar ndihmën e SPAK për të marrë masa ndaj saj. Më herët në qershor të këtij viti, Gjykata e Apelit në Gjirokastër liroi nga paraburgimi Et'hem dhe Dino Muhaj duke i lënë ata me arrest shtëpie me arsyetimin e humbjes së fuqisë së paraburgimit për të pandehurit pasi Gjykata e shkallës së parë zvarriti më shumë se dy vjet proceset gjyqësore duke mos dhënë një vendim përfundimtar, duke tejkaluar në këtë mënyrë afatet ligjore.

Top News-Qeni zbulon shqiptarin trafikant/19 pako kokainë me vlerë 1.5 milionë euro
02/12 23:22
Top News-‘Zonja e drogës’ kapet në Itali/ Vajza nga Shqipëria, lidhje me politikën
02/12 21:14
Top News-Dasmë në shtëpinë e Big Brother Vip/Kush është çifti? Për ta këndoi Irini Qirjako
02/12 20:30
Top News – Hakmarrja e Kosovës pas vendimit serb/ Beogradi u ndaloi hyrjen 4 ministrave shqiptarë
02/12 20:06
Top Channel/ Erozioni shkatërron tokat/ Shkodër, lumi Drin merr para edhe tokat bujqësore
02/12 19:47
Top Channel/ Urdhri i ministres së Arsimit: Mësuesit e dënuar, jo më në shkolla!
02/12 19:46
Top Channel/ Përse burrat rrahin gratë? Gjyqtarja tregon arsyet e dhunës në familje
02/12 19:45
Top Channel/ Të dyshuarit për vrasjen në polici/ Shkak për atentatin ndaj Pashk Ujkës një borxh
02/12 19:43
Top Channel/ Ligjshmëria e zgjedhjeve të 30 qershorit/ Kushtetuesja foli, radha e Metës
02/12 19:41
Top News-Bien viktimat në 24 orët e fundit/Ja sa testime dhe infektime pati në të gjithë vendin
02/12 19:38
Top News-Një tjetër kryetar ikën nga PD/Xhaferraj jep dorëheqjen, Basha e zëvendëson
02/12 19:38
Top News-Tragjedia në Bullgari me 45 viktima/Hetime ndërkombëtare për shkakun e aksidentit
02/12 19:22
Top Channel/ Përfshihet nga flakët banesa në Gjirokastër, shkak soba e drurit
02/12 18:58
Top News – Shmanget tragjedia në Gjirokastër/ Bie zjarr në banesë, shpëton mrekullisht familja
02/12 18:54
Top News- Italia mision para Krishtlindjes/Nis vaksinimi emergjent i fëmijëve me Pfizer
02/12 18:43
Top News – Ekzekutimi që kushtoi 30 mijë euro/ I riu u pagua për të vrarë ish-deputetin Ujka?!
02/12 18:43
Top News- Të pavaksinuarit në karantinë/Pas Austrisë, edhe Gjermania me ‘dorë të hekurt’
02/12 18:28
Top News- Protesta e radhës për padrejtësinë, personat me aftësi ndryshe hyjnë në Kuvend
02/12 18:27
Top News- Dhunimi i medias, kallëzohet kreu i AKEP/ Shoqëria Civile protestë para Kuvendit
02/12 18:27
Top News – Kushtetuesja, ‘urdhër’ për Ilir Metën/ Datë e re për zgjedhjet e pjesshme lokale
02/12 18:22