Top News – Dendias në parlamentin grek/ Miljet në Jon na japin 13 mijë km2 territor të ri
19/01/2021 18:21

Ministri I jashtëm grek, Nikos Dendias iu drejtua parlamentit në seancën plenare ku diskutohet projektligji I qeverisë mbi zgjerimin në zonat detare, duke thënë se do të ketë dhe një ekspansion në ujrat territoriale të Kretës. Për një zgjerim të tillë, theksoi dendias, kryeministri ka muaj që është pozicionuar. Shefi I diplomacisë greke iu referua dhe shtrirjes më 12 miljë detare të Greqisë në detin Jon. Ai tha se përmes këtij projektligji, Greqia e zgjeron territorin e saj me 13 mijë kilometra katror, e për këtë arsye kërkoi nga deputetet votë unanime. “Zgjerimi i hapësirës detare në 12 mijë na bën të fitojmë rreth 10,079 kilometra katrorë territor. Nëse nëse kësaj i shtojmë edhe mbylljen e gjireve, vendim ky I marrë pak ditë më parë nga Greqia, atëherë zgjerimi kapërcen 13 000 kilometrat katrorë. Nëse marrim në konsideratë se totali i territorit tonë është 135.000 kilometra katrorë, besoj kuptohen më mirë përmasat e kësaj zone”, u shpreh ai. Zgjerimin e kufirit detar grek në perëndim, Dendias e përshkruan si një të drejtë të paprekshme të sovranitetit të Greqisë, e thotë se për këtë, Athina nuk kërkon negociata me vendet e tjera. Dendias do të dëshironte të shpallte edhe zonën dymbëdhjetë miljesh në Egje. Por vendi fqinj Turqia kërcënon me luftë. Ministri i brendshëm grek Jorgos Gerapetritis I siguroi parlamentarët se kufiri detar do të zgjerohet edhe në Egje "kur të jetë koha e duhur". Fakti që Greqia tani po i zgjeron të drejtat e saj sovrane në Perëndim, gjashtë ditë para se të rinisin bisedimet me Turqinë, po shihet dhe si mesazh në drejtim të Ankarasë.Parlamenti grek vendos për zgjerimin e territorit ujor të Greqisë në Detin Jon, nga gjashtë në dymbëdhjetë milje detare, dhe këtij hapi, thotë DW, i parapriu pikërisht një marrëveshje paraprake me Shqipërinë.

Trafik në rrugën e Elbasanit, pamjet kur makina e policisë ‘i shpëton’ duke hyrë kundravajtje
05/03 21:26
Top News – Itali, 30 vjet nga eksodi masiv/ Rama dhe Di Maio, memoria e 6 marsit 1991
05/03 21:16
Humbi garën në portal, i vë flakën Drejtorisë Arsimore në Fier, pamjet e zjarrit
05/03 20:42
U vetëvra në spitalin Covid 2/ Familjarët dhe miqtë kërkojnë drejtësi në 30-vjetorin e Xhino Koços
05/03 20:25
Vrau kunatin në tryezë/ Debatuan se kush gatuan më mirë, Korça apo Pogradeci
05/03 19:58
Pro dhe kundër kandidatëve të rinj?/ Çfarë mendojnë qytetarët për listat e partive
05/03 19:42
Top News – Bien infektimet, rriten viktimat/ Shifra të larta në 24 orët e fundit në vend
05/03 19:34
30 vite nga eksodi i shqiptarëve/ Rama në Itali! Di Maio: BE të hapë negociatat me Shqipërinë
05/03 19:16
Top News – Krimi makabër i studentit shqiptar/ Masakër në Rumani, ezkekutoi një familje
05/03 19:16
Top News – Tre grupet që kërcënojnë Shqipërinë/ Raporti, nga kush duhet të ruajmë sigurinë
05/03 19:15
Festat e 7-8 marsit/ Policia paralajmëron mësuesit dhe gratë, të mos mblidhen për të festuar
05/03 18:39
Top News – Plan sekret për festime dhe tubime/ Në terren veprojnë forca të shumta policie
05/03 17:52
Top News – Operacion me dronë, kamera e dylbi/ Policia blindon Shqipërinë për të kapur drogë
05/03 17:52
Top News – 900 mln lekët e krimit, ja kush i mori/ Edhe SPAK ‘fut duart’ në thesin e parave
05/03 17:51
Top News – Djali unik dhe rrethuar me para!/ Vrau babain, ja dëshmitë e para të familjarëve
05/03 17:51
Top News – Urdhër gjerman për zyrtarin e OFL/ Spiunoi trafikantët, u dha dosjen e hetimeve
05/03 17:51
Top News – Vaksinimi masiv i populates/ Nis trajnimi për 400 inferimierëve
05/03 17:45
Humbi garën në portal, i vë flakën Drejtorisë Arsimore në Fier, kapet autori
05/03 17:43
Top News – Pëshëngritësit kampionë/ Veliaj takon Briken Çaljan dhe Evangjeli velin
05/03 15:54
Top News – Ndërtimi i aeroporit të Vlorës/ ‘Madco Construction’ shpallët fitues i tenderit
05/03 15:53