Top News – Del nga shinat treni me etanol në Minnesota/ Shpërthen në flakë, evakuohen banorët
30/03/2023 22:36

Një tren që transportonte etanol doli nga shinat në Minnesota të SHBA-së këtë të enjte, gjë që bëri që vagonët të shpërthenin duke u shkatërruar plotësisht. Për shkak të situatës alarmante banorët vendas u evakuuan menjëherë për të shmangur tragjeditë, por deri më tani nuk raportohet për të lënduar. Pasi treni doli nga shinat shpërtheu në flakë, të cilat u përhapën me shpejtësi, ndërsa zjarrfikësit mbërritën menjëherë në vendngjarje. Nuk dihet shkaku që ka sjellë aksidentin e rëndë por rruga kryesore u bllokua dhe ende nuk është hapur. Autoritetet vendase raportuan se ekspertët kanë mbërritur në vendngjarje dhe po hetohet deri në detaje, njëkohësisht banorët ende nuk duhet të kthen në shtëpitë e tyre. Shkollat dhe kishat tashmë do të jenë streha e tyre, deri në një njoftim të dytë e cila do të bëhet në bazë të sigurisë. Dalja nga shinat erdhi pasi një tren mallrash në Norfolk Southern që transportonte materiale të rrezikshme doli nga shinat më 3 shkurt në Palestinën Lindore. Ky aksident bëri që të digjeshin kimikatet toksike në disa nga vagonët e dalë nga shinat për të parandaluar një shpërthim. Përplasja shkaktoi një evakuim të rreth 2500 banorëve, një përgjigje emergjente të shumë agjencive dhe shqetësime të vazhdueshme midis banorëve për ndikimet afatgjata shëndetësore. Pamjet: AFP

Top News – U padit për vjedhje / Dua Lipa fiton gjyqin për këngën Levitating
07/06 19:38
Top Channel/ Mike Pence shpall kandidaturën: Ditët më të mira për nuk kanë ardhur ende
07/06 18:51
Top Channel/ Kryeministri britanik në SHBA. Sunak do takohet me Biden për rrezikun e teknologjisë
07/06 18:32
Top News – Dhoma luksoze, kinema e klub nate!/ Anijet që do të strehojnë emigrantët në Angli
07/06 18:22
Top News – Avionët ‘blindojnë’ Gjermaninë!/ NATO mban stërvitjen më të madhe ajrore në histori
07/06 17:55
Top News – Stoltenberg i shqetësuar për Kosovën!/ ‘Sulmet ndaj KFOR të rrezikshme’!
07/06 16:55
Top Channel/ Ndalimi i tatuazheve tek ushtarët. Japonia rishqyrton vendimin
07/06 16:42
Top News – WhatsApp sjell ndryshimin e ri/ Teston aftësinë për të dërguar foto me cilësi të lartë
07/06 16:36
Top Channel/ “Serbia të japë garanci”, Osmani për Reuters: Zgjedhjet e reja, me peticion!
07/06 15:25
Top News – Kthehet shërbimi i detyrueshëm ushtarak… / Evropa po rimendohet, ‘frikë’ nga Rusia
07/06 15:21
Top News – Vetëvrasjet janë të jashtëligjshme! Kim Jong Un nxjerr ‘dekretin’, cilat janë pasojat?
07/06 15:08
Top Channel/ “Përse i shtrohet qilim i kuq Vucicit”, zyrtari: “Duhet politikë e re për Ballkanin”!
07/06 15:01
Top Channel/ Escobar i prerë:“Nuk pres deri në korrik për zgjedhje të reja”, Vucic të bindë serbët!
07/06 14:56
Top Channel/Parashikimi i frikshëm i Baba Vangës për 2023: Toka do shkatërrohet nga një shpërthim…
07/06 14:25
Top News – Rusia paralajmëron ofensivë të re / Medvedev: Kievi dështoi, tani të rrëzojmë regjimin
07/06 13:23
Top News – Kina lë pas SHBA dhe aleatët / Ushtria ‘komuniste’ me teknologjinë më të avancuar
07/06 13:06
Top News – Suedia ‘dorëzohet’ përballë Erdogan / Lejon ekstradimin e mbështetësve të PKK-së në Turqi
07/06 13:04
Top News – Irani mund të godasë Izraelin me ‘Fattah’ / SHBA vendos sanksione mbi programin raketor
07/06 13:03
Top Channel/ SHBA-Kinë përplasen në Indo-Paqësor, ekspertët: Pekini po ia kalon!
07/06 12:38
Top News- E vrau i dashuri dhe e shkriu me acid/ Zbardhet misteri i zhdukjes së shqiptares në Spanjë
07/06 12:29