Top News – Dëbimi i diplomatit rus/ Moska paralajmëron Shqipërinë, do përgjigjemi
22/01/2021 11:28

Dëbimi i diplomatit Alexey Krivosheev e ka shqetësuar Moskën zyrtare. Zëvëndesministri I jashtëm rus, Alexander Grushko, u shpreh se Rusia do t`I përgjigjet kësaj lëvizjeje të përceptuar prej saj si jo miqësore. “ Na vjen shumë keq për këtë lëvizje, e cila është padyshim një provokim që synon të cënojë marrëdhëniet ruso-shqiptare. Është e qartë se një hap I tilël nuk do të mbetet pa përgjigje”, citohet të ketë thënë Grushko. Më herët për këtë zhvillim reagoi dhe ambasada ruse në Tiranë, e cila tha se I konsideron sit ë paarsyeshme pretendimet e ngritura ndaj diplomatit të saj. “ Ne I konsiderojmë të pabazauara të gjitha akuzat ndaj diplomatit rust ë përmendura në këto dokumente. Ne gjithashtu vërejmë se zbulimi I emrit të punonjësit tonë në njoftimin për shtyp kundërshton ashpër praktikën ndërkombetare diplomatike”, thuhej në njoftimin e saj. Të enjten, Shqipëria shpalli diplomatin rus Aleksei Krivosheev persona non grata, duke i kërkuar atij të largohej nga vendi brenda 72 orësh. Ministria e jashtme e Shqipërisë tha se kishte kontaktuar ambasadorin rus në Tiranë, Mikhail Afanasyev duke shprehur shqetësim në lidhje me shkeljet e vazhdueshme të masave për të luftuar COVID-19 nga diplomati i ambasadës ruse.

Situata e covid në Pogradec/ 21 raste në bilancin e fundit
25/02 13:21
Gjirokastër, 70% e testimeve pozitive/ Riienfektohen dy punonjës në burgun e Bëncës
25/02 13:21
Nuk ka masa të reja kufizuese/ Mbetet në fuqi ndalimqarkullimi 20:00-06.00
25/02 13:21
Top News – Vettingu, futet në krizë Gjykata/ Shkarkohet gjyqtarja e Apelit të Tiranës
25/02 13:14
Top News – Meta hap portal në Presidencë/ ‘Denonconi tek unë presionet për zgjedhjet!’
25/02 13:14
Top News – Basha-Nuk do të bëj mrekullira/ ‘Mjafton të bëjmë sa ç’bën Maqedonia’
25/02 13:13
Mbledhje për gjyqtaren e Krujës/ KLGJ mblidhet për procedimin ndaj Enekelejda Hoxhës
25/02 13:08
Vrasje në qendër të Tiranës/ Viktima me tre emra dhe precedentë penalë, u qëllua me silenciator
25/02 13:08
Top News – Vdekja e minatorit në minierë/ Bulqizë, një në pranga, një në pocedim
25/02 12:55
Bulqizë/ Qendra e Kujdesit Shëndetësor jashtë kushteve optimale, çatia pothuajse e shkatërruar
25/02 12:24
Komiteti Teknik i Ekspertëve: Mbeten në fuqi kufizimet aktuale
25/02 12:23
Benet Beci: KESH do të transformojë zonën përreth liqeneve Vau Dejës- Koman, në destinacion turistik
25/02 12:22
Taksistët e Shkodrës në protestë/ Kërkojnë disiplinimin e taksive që punojnë në të zezë
25/02 12:19
Top News – Kush ishte Behar Sofia!/ Nga miku i Dritan Dajtit tek heroina në Turqi
25/02 12:13
Rruga e shembur që prej janarit/ Lezhë-Kallmet, mungon sinjalistika për rrezikun
25/02 12:11
Aksident në Vlorë, makina përplaset me motorin, një i plagosur
25/02 11:46
Top News – Atentat mafioz te ‘Piramida’/ 66 vjeçari mbante tre identitete
25/02 11:12
Vulin: Kamberi si Esat Pashë Toptani/Ministri serb i mbrojtjes reagon për deputetin shqiptar
25/02 11:10
Kush është biznesmeni i ekzekutuar sot në mes të Tiranë? Bizneseve të tij iu vu tritol disa herë
25/02 10:15
U qëllua me armë zjarri me silenciator në mes të Tiranës, ndërron jetë në spital 66-vjeçari
25/02 09:41