Top News – Dasmat në kohë pandemie/ Gjobat, policia arkëton mln lekë
12/08/2020 11:01

Dëshira e çifteve për një dasmë me miq dhe farefis edhe pse në kohë pandemie dhe tundimi i pronarëve të lokaleve për të shtuar fitimet në dhjetëra raste ka rezultuar më i madh se frika e të dy palëve nga koronavirusi. Por shkelja e protokolleve të sigurisë ka rezultuar me pasoja financiare për këta të dytët. Të paktën 40 pronarë lokalesh janë gjobitur nga Policia e Shtetit gjatë muajve të fundit, pasi janë zënë duke zhvilluar ceremoni martesore apo mortore në ambiente të mbyllura. Burime të policisë saktësuan se bëhet fjalë për gjoba nga 1 milionë lekë, gati 40 milionë në total, në zbatim të aktit normativ të 15 marsit për marrjen e masave gjatë situatës COVID. Në më shumë se 10 raste pronarët e lokaleve nuk kanë zënë mend, pasi kanë vijuar punën me dasmat apo drekat e vdekjeve edhe pas gjobës. Pas konstatimit të përsëritjes së shkeljes atyre iu është bllokuar aktiviteti për 6 muaj si edhe kanë marrë gjoba nga 3 milionë lekë.

Fillojnë gjyqet për zgjedhjet/ Hidhet shorti në Kolegjin Zgjedhor për kërkesën e parë
25/09 16:10
Shenjat e qarkullimit,të pakuptueshme/ Grafikat e shtuara ju ndryshojnë qëllimin kryesor
25/09 15:42
Mësuesja 75-vjeçare/ Nuk pranon pensionin, çdo ditë shkon në klasë me fëmijët
25/09 15:36
Koha e anglishtes e gjermanishtes/ Askush në Shqipëri nuk preferon të studiojnë për rusisht
25/09 15:32
Pallate për të dëmtuarit e tërmetit/ Veliaj: janë kualifikuar 8 kompaninë ndërtuese
25/09 15:27
Turizëm pa ndotje në det/ Dhërmi, kompleksi turistik instalon impianti që pastron ujërat e zeza
25/09 15:25
Moti i keq dëmton mandarinat/ Fermerët e Xarrës kërkojnë ndihmë, priten stuhi në zonë
25/09 15:23
Paga minimale 26 mijë lekë/ Ekspertët: Ka ikur koha e informalitetit
25/09 15:21
Naftëtarët, protestë për pagat/ Ballsh, mblidhen para uzinës, lajmërojnë grevë urie
25/09 15:19
Vazhdojnë lëkundjet e tokës/ Goditja më e fundit pranë qytezës së Belshit, nuk ka dëme
25/09 15:13
Nën hetim për dhunë ndaj foshnjes/Durrës, vajza 18 muajshe me shenja dhune. Pronari i çerdhes, mohon
25/09 15:11
Shkarkohet prokurorja Donika Prela/ Luan Daci dërgohet për gjykim nga Gjykata antikorrupsion
25/09 15:08
Top News – Sistemi gjyqësor/ Soreca-mbështesim pavarësinë e tij
25/09 15:06
Top News – Shërbim në 4 qendra/ Tiranë, 24 orë urgjencat pediatrike
25/09 14:53
Top News – Policia vijon aksionin/ 23 të arrestuar, 5 në kërkim
25/09 14:52
Top News – Rindërtimi në Tiranë/ 359 kantierë, së shpejti pallatet
25/09 14:15
Top News – 5 shoferë në pranga/ Aksidente dhe të pirë në timon
25/09 14:12
Top News – Në pranga Saimir Taullau/ Kërkohej në Zvicër për trafik droge
25/09 14:09
Trafik droge e armëmbajtje pa leje, 23 të arrestuar në orët e fundit
25/09 14:08
Moti i keq, dëme në agrume/ Fermerët në Konispol kërkojnë ndihmë
25/09 12:48