Top News-Çudit Bullgaria pas bllokimit të negociatave/Komisioni i jashtëm miraton propozimin francez
23/06/2022 22:25

Komisioni për politikën e jashtme në Bullgari miratoi një projektvendim të propozuar nga partitë e opozitës për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve mes Sofjes dhe Shkupit. Të premten, projektvendimi duhet të futet në rendin e ditës të punimeve të parlamentit, nëse partitë në pushtet nuk e kundërshtojnë. Në senacën e së premtes, deputetët e parlamentit bullgar mund të votojë për propozimin e Francës për zhbllokimin e negociatave të anëtarësimit të Bashimit Eeuropian me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. “Oferta franceze është më e mira që kemi marrë deri më tani. Është plani më i miri në krahasim me atë portugez dhe gjerman”, theksoi ministrja e jashtme e dorëhequr, Teodora Gençovska. Kjo e fundit shtoi se propozimi francez për zgjidhjen e çështjeve kontestuese me Maqedoninë e Veriut mund të jetë i vlefshëm deri në fund të presidencës franceze, pra deri në fund të qershorit. Seanca e së premtes, pritet të nisë në orën 09:00 të mëngjesit, ku pritet të hidhet në votim propozimi francez. Partitë që thanë se do të votojnë “pro” kanë gjithsej 176 deputetë.

Top News-Gjermania drejt një super fuqie ushtarake/Scholz-Në pikë kthese pas Luftës së Dytë Botëtore
30/06 20:42
Top News- Macron u hap rrugën negociatave/Maqedoni-Bullgari pranojnë propozimin e ri francez
30/06 20:40
Top Channel/ Goditje për Biden! Gjykata e Lartë kufizon objektivat e tij për uljen e emetimeve CO2
30/06 19:49
Top Channel/ Biden kërkon përjashtim nga Senati: Duhet të kodifikojmë të drejtën e abortit
30/06 19:14
Top Channel/ Zgjidhet ngërçi Shkup-Sofje/ Maqedonia e Veriut pranon propozimin e presidentit Macron
30/06 19:10
Top News- Putin paralajmëron NATO!/’Perëndimi të mos vendosë baza në kufi me Rusinë!’
30/06 18:04
Top Channel/Anglia “hyn ushtarakisht” në Ballkan, Johnson: S`do lejojmë ta “marrë” Putini!
30/06 16:09
Top Channel/ Krimba deti për transplante njerëzore: Zbulimi i rrallë i shkencëtarëve francezë!
30/06 15:17
Top Channel/”Shkoni more në djall”, mposhtja e Rusisë: Tërhiqet nga ishulli i Gjarprit!
30/06 15:13
Top News – Putin i përgjigjet Johnsonit / ’Po të isha grua do ta pushtoja sërish Ukrainën!’
30/06 14:42
Top News-Lituania, frikë nga një sulm rus! BE-Rusi, akord për Kaliningradin. Enklava ruse, e izoluar
30/06 14:41
Top News-‘Do të merrja një plumb për Putinin’/Ish padroni i Formula1, Bernie Ecclestone shokon botën
30/06 14:30
Top News – Ukraina rimerr Ishullin e Gjarprit! Rusia pranon tërheqjen nga vendi simbol i rezistencës
30/06 14:07
Top News -Një Perde e re e Hekurt në Evropë!/SHBA, bazë të re në Poloni për të mbajtur larg Putinin
30/06 14:00
Top Channel/Videoja e re, Putin mohon sulmin ndaj qendrës tregtare- indinjatë nëpër botë
30/06 13:45
Top News – Turqia ‘fiton’ F16-at amerikane / Biden mbështet marrëveshjen, tani fjala e kongresit
30/06 13:38
Top News – Ukrainasit stërviten në Britani / Trupat trajnohen me sistemet e avancuara të raketave
30/06 13:22
Top News – Futboll dhe luks në Katar/Ja ku do qëndrojnë Holanda e Kroacia gjatë botërorit
30/06 12:35
Top News – La të vdisnin 53 persona / Akuzohet shoferi i kamionit me viktima në Teksas
30/06 12:25
Top Channel/ 007-tat amerikanë: Putin i tërbuar, mund të përdorë armë bërthamore!
30/06 12:24