Top News – Conte për italianët: Meritojmë të buzëqeshim sërish!
04/06/2020 13:09

Kryeministri Giuseppe Conte, u ka drejtuar një mesazh shpresëdhënës italianëve ndërsa vendi po kalon në fazën e fundit të zbutjes së masave të izolimit që kishin si qëllim luftimin e koronavirusit. “Ne e meritojmë të buzëqeshim, të gëzohemi, pas disa javësh sakrifica të mëdha”, ka thënë ai të mërkurën. Ai ka shtuar se tani është koha që ky shtet të nisë së zbatuari reformat ekonomike. Me më shumë se 33,600 viktima dhe gati 234,000 raste të të infektuarve me koronavirus, Italia u kthye në një nga shtetet më të prekura nga Covid-19. Vetëm Shtetet e Bashkuara dhe Mbretëria e Bashkuar kanë regjistruar numër më të madh viktimash deri më tani. Komentet e Contes kanë ardhur në ditën në të cilën vendi hyri në fazën e fundit të lehtësimit të masave, duke lejuar tani udhëtimet e brendshme mes rajoneve dhe hapjen e kufijve ndërkombëtarë. Megjithatë, Konte ka vazhduar të bëjë thirrje për kujdes në kohën e pandemisë, duke theksuar se “masa më efektive kundër virusit është distanca fizike dhe përdorimi, nëse ka nevojë, i maskës”.

Top News – Studimi në Britani/ 22% e të prekurve me simptoma
07/07 19:25
Top News – Murtaja bubonike/ OBSH: Për momentin nuk ka rrezik
07/07 19:18
Top News – Presidenti i Brazilit/ Bolsonaro preket nga koronavirusi
07/07 19:16
Top News – Angli, mbyllen 3 pube/ Të dehurit nuk ruajnë distancën
07/07 18:57
Top News – Lufta ndaj Hiv-Aids/ Koronavirusi rrezikon përparimet
07/07 18:56
Top News – Nudo e pa maska në liqen/ Itali, gjoba të majme për turistët
07/07 18:26
Top News – Skandali në SHBA/ Kopje të kasetave të Epstein
07/07 18:21
Top News – Rikthehet izolimi/ Melburni mbyllet për gjashtë javë
07/07 18:18
Top News – Temperaturat në Arktik/ Qershori, me i nxehti i regjistruar
07/07 18:01
Top News – Pretendohet se s’ka infeksione me Covid/ Misioni i OBSH-së ‘zbarkon’ në Turkmenistan
07/07 15:31
Top News – Macron shkarkon ministrin e Brendshëm, Christophe Castaner
07/07 15:02
Top News – Italia ndjen mungesën e turistëve amerikanë
07/07 14:55
Top News – Lufta e tarifave BE-SHBA: Kërcënim me taksa 100%
07/07 12:55
Top News – Ushtria gjermane/ Stërvit qentë për të gjetur Covid
07/07 11:58
Top News – Ish ndihmësja e Melania Trump, rrëfime “eksplozive” në librin e ri!
07/07 11:37
Top News – Spanja dhe Suedia/ Dyshime mbi imunitetin e tufës
07/07 11:18
Top News – Seul, spektakël në qiell/ Mesazhe sensibilizimi me drone
06/07 22:40
Top News – Lufta me taksa/ BE dhe SHBA në tjetër përplasje
06/07 22:35
Top News – Viktimat e koronavirusit/ SHBA, bilanci shkon në 130 mijë
06/07 22:32
Top News – Shuhet Ennio Morricone/ Nekrologjinë e shkruan vetë
06/07 21:51