Top News – Centrali më i madh bërthamor në Evropë / Rrezik katastrofe nukleare, bomba mbi Zaporizhja
08/08/2022 12:18

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, bëri thirrje që inspektorëve ndërkombëtarë t’u jepet akses në centralin bërthamor të Zaporizhjas. Apeli i Shefit të OKB vjen pasi Ukraina dhe Rusia shkëmbyen akuza lidhur me bombardimet gjatë fundjavës në centralin më të madh bërthamor në Evropë. “Çdo sulm në centralin bërthamor do të ishte një akt i vetëvrasjes”, tha Guterres gjatë një konference për shtyp në Japoni. Guterres i bëri këto komente pasi gjatë fundjavës vizitoi Hiroshimën, ku mbajti fjalim në 77-vjetorin e sulmit të parë me bombë bërthamore në botë. Ukraina tha se bombardimet e reja ruse, kanë dëmtuar tre sensorë të rrezatimit dhe është lënduar një punëtor në centralin bërthamor të Zaporizhjas, që ishte dita e dytë e grantimeve mbi këtë central. Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka akuzuar Rusinë se po kryen “terror bërthamor” që, sipas tij, duhet të nënkuptojë më shumë sanksione ndërkombëtare, këtë herë në sektorin bërthamor të Moskës. “Nuk ka shtet në botë që mund të ndihet i sigurt kur një shtet terrorist sulmon një central bërthamor”, tha Zelensky.

Top News- Pakti Serbi-Rusi alarmon Perëndimin/SHBA dhe BE i kërkojnë shpjegime Vuçiç
26/09 18:48
Top News-Njeriu që zuri vendin e Toto Riina/Operacion në Palermo, por Mesina Denaro ende i lirë
26/09 17:55
Top News- Pa energji dhe pa teknologji…!/Fshati i mrekullueshëm që jeton si Mesjetë
26/09 17:02
Top News- Elon Musk u çon internet iranianëve/Ndihmë qytetarëve në protestat kundër qeverisë
26/09 16:53
Top Channel/Sulm në shkollë, tmerr në Rusi: 9 të vrarë e dhjetëra të plagosur!
26/09 16:53
Top News – Frika e tifozeve femra në Katar/Dënohen me burg edhe në rast se përdhunohen
26/09 16:39
Top News – Pesë komandantë për 55 ushtarë/ 200 ukrainas për një ‘tradhëtar’, ja si u këmbyen robërit
26/09 16:12
Top News – SHBA paralajmëron ‘pasoja katastrofike’…nëse Rusia përdor armë bërthamore në Ukrainë
26/09 16:08
Top News – Putin ‘fshihet’ në pallatin sekret / ’Frikë’ nga protestat kundër mobilizimit ushtarak
26/09 16:03
Top News – Të ndalen lojërat e fatit online!/Gjiganti amerikan kundër basteve në internet
26/09 16:01
Top News – Pronat, Parisi dhe Mynihu, të paarritshëm/Sa të kushton një shtëpi në qytetet europiane
26/09 16:00
Top News-Dollari tregon ‘muskujt’, euro në pikiatë!/Monedha amerikane, në nivel historik që nga 2017
26/09 15:42
Top News-Muze i pazakontë, vizitorë agjentë të CIA/600 objekte, të cilat u perdorën në filmin ‘ARGO’
26/09 15:41
Top Channel/ Stuhia Fiona gjunjëzon Kanadanë, filipinasit marrin arratinë nga tajfuni Noru!
26/09 15:41
Top Channel/ Sheqeri shpallet”armik publik”? Studimi: Ndikon në sistemin imunitar!
26/09 15:18
Top Channel/ Bie nafta në tregjet botërore, niveli më i ulët që nga janari!
26/09 15:05
Top News – Putin ‘thyhet’ para Erdoganit / ’Mund të negocioj me Kievin!’, konfirmon Ankaraja
26/09 14:59
Top News -Evropa ‘nën sulmin’ e ekstremit të djathtë!/ Suedi dhe itali, ndodh atëherë kur nuk pritej
26/09 13:48
Top News – Pas ‘Bayraktar’, Turqia prezanton anijen pa pilot/ ‘Sancar’ që ndryshon garën e armatimit
26/09 13:23
Top News – Fiton 1 mln paund nga emigrantët shqiptarë/Zbulohet trafikanti me nofkën ‘Luani i Artë’
26/09 13:09