Top News – Bukë në këmbim të armëve, Rusia nis negociatat e fshehta me Korenë e Veriut
30/03/2023 22:50

Zëdhënësi i sigurisë kombëtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, John Kirby ngriti shqetësimin se Rusia po dërgon një grup negociator në Korenë e Veriut, për të ofruar ushqim në këmbim të armëve dhe municioneve. Ai tha se çdo marrëveshje armësh mes Rusisë dhe Koresë së Veriut, është në shkelje të rezolutës së Këshillit të SIgurisë, në Organizatën e Kombeve të Bashkuara. Kirby ka akuzuar edhe më parë Phenianin zyrtar, se po furnizon me municione Rusinë dhe grupin e luftëtarëve mercenarë “Wagner”, por Koreja e Veriut ka mbajtur qëndrim kundërshtues. Zyrtari amerikan tha se ShBA-të po monitorojnë me kujdes situatën, ndërsa Zyra e Thesarit futi në listë të zezë një sllovak, që dyshohet se ishte ndërmjetësi I negociatave mes Rusisë dhe Koresë së Veriut. Ata thanë se shtetasi Ashot Mkrtychev, 56 vjeç, kishte rregulluar marrëveshje tregtare, që do t'i mundësonin Koresë së Veriut të dërgonte armë në Rusi në fund të 2022 dhe në fillim të 2023. Përfshirja në listën e zezë të sanksioneve do të thotë se asetet e Mkrtychev në SHBA ngrijnë, ndërsa bizneset amerikane nuk mund të bëjnë më tregti me të. Pamjet: AFP

Top News – Kapin rob ushtarët e Putinit… / Rusët që luftojnë kundër Rusisë kërkojnë negociata
05/06 15:09
Top News – Irani i ka shitur municione Rusisë / Zbulohet kontrata me vlerë 1 milionë dollarë
05/06 15:08
Top News – Jo armët tona në Rusi…! Belgjika i kërkon sqarime Ukrainës, nis hetimin
05/06 15:06
Top News – ‘Në Rusi fillon lufta civile’ / Mercenarët e Wagner kapin rob oficerin e Putinit
05/06 15:04
Top News – U dënua se vrau 4 fëmijët e saj / Gruaja lirohet nga burgu, prova të reja tregojnë se…
05/06 14:59
Top News – Rriten çmimet e naftës në botë / Arabia Saudite zvogëlon sasinë e prodhimit
05/06 14:19
Top News – Ikën Wagner, avancon Ukraina / Kievi ka rimarrë një pjesë të Bakhmutit
05/06 14:18
Top News – ‘Ndjekje’ në qiell mbi Uashington / ’Plas’ paniku, avionët luftarakë shkaktojnë bum sonik
05/06 14:13
Top News – Fitoi Erdogan, ulet inflacioni në vend / Zbret nën 40 për qind për herë të parë këtë vit
05/06 14:12
Top Channel/ Suedia “heq cigaret”, vendi i parë “pa duhanpirje” në Europë?
05/06 14:10
Top Channel/ Erdogani ngre ekonominë? Bie inflacioni, shkak oferta “momentale” e gazit!
05/06 14:03
Top Channel/ 20 vjet burg për vrasjen e 4 fëmijëve të saj, falet australiania!
05/06 12:51
Top Channel/ Më e vështirë të bëhesh britanik/ Media: Do zgjatet koha për marrjen e nënshtetësisë
05/06 12:30
Top Channel/ Rritet nafta në tregjet globale: U ul sasia e prodhimit, cmimi “merr goditje”!
05/06 12:25
Top Channel/ Një grua në krye të NATO-s, drejt SHBA-së “zëvendësuesja” e Stoltenbergut?
05/06 12:17
Top Channel/ “Vramë 250 ukrainas”, Rusia: Bllokuam ofensivën e Kievit në Donjeck!
05/06 12:16
Top News – Antimafia godet grupin e shqiptarëve/ 25 urdhër-arreste, mes tyre emri i njohur i drogës
05/06 11:56
Top News – Mision për ‘shuarjen e zjarrit’ në veri / Escobar dhe Lajçak, në Beograd e Prishtinë
05/06 11:55
Top News – Bilanc i trishtë në 16 muaj luftë / Zelenski: Të paktën 500 fëmijë ukrainas të vrarë
05/06 11:11
Top News – Luftanijet kineze e amerikane pranë përplasjes / Marina e SHBA publikon videon
05/06 11:07