Top News – BSH-kreditë për bizneset/ Në 2019 u përdorën për likuiditete
14/07/2020 14:28

Në vitin 2019 kredia e dhënë për ekonominë ka shkuar kryesisht për te mbuluar nevojat me likuiditet si në biznese ashtu edhe në individë. Në dhjetor të vitit 2019 kredia për financimin e konsumint arriti me 31,2 miliardë lekë me një rritje prej 25.3%. Kjo ishte rritja më e lartë e kredisë sipas qëllimit të përdorimit. Kjo lloj huaje zë 5,8 për qind të totalit të huasë, sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë. Më tej rritja ma e madhe ishte për huatë në formën e kapitalit qarkullues të biznesit me rreth 21 për qind. Gjithsej u dhanë 62 miliardë lekë nga 52 miliardë që ishin dhënë një vit më parë. Rritja e kredisë për kapital qarkullues në vitin 2019 tregon se bizneset kanë pasur nevojë për më shumë likuiditet. Ndërkohë, rënien më të lartë e ka shfaqur kredia “overdraft” dhe kredia për “blerje pajisjesh” dhënë bizneseve përkatësisht me 31.43% dhe 9.76%. Kredia për blerje pajisjesh nga ana e biznesit lajmëron rënien e investimeve në ekonomi në afat të shkurtër dhe te mesëm. Analiza e Bankës së Shqipërisë sipas subjektit dhe qëllimit të përdorimit të kredisë evidenton se kredia për “investime për pasuri të paluajtshme” për individët zë peshën më të madhe ndaj totalit të portofolit të kredisë (21.9%), pasuar nga kredia për “pasuri të paluajtshme” dhënë bizneseve (16.8%), kredia për “blerje pajisjesh” dhënë biznesit (16.6%) dhe nga kredia “overdraft” për biznese (15.9%). Në katër muaj të vitit 2019, ecuria mujore e kredisë ka njohur rënie, ku më e madhja është raportuar në muajt janar dhe prill, me përkatësisht 27.7 miliardë lekë (4.7%) dhe 4.57 miliardë lekë (0.81%). Për tetë muajt e tjerë të vitit është raportuar rritje e portofolit të kredisë, ku rritja më e madhe është raportuar në muajt mars, shkurt dhe korrik. E mesatarizuar, rënia mujore ka qenë 0.06%.

Aksident në Fier/ Përplaset nga kamioni dhe një mjet tjetër që vinte pas, humb jetën 50-vjeçari
09/08 23:06
Alkool dhe shpejtësi/ Ndëshkohen disa shoferë, këto janë akset që po monitorohen me radarë
09/08 22:25
Top News – Fundjava e pushuesve/ Fluks në rrugë, policia në alarm
09/08 22:03
Ekspozitë / Në sheshin Skënderbej u projektuan veprat e autorëve më të mëdhenj të impresionizmit
09/08 20:10
Top News – Tërmeti, pandemia dhe qeverisja/ 3 kriza në një vit
09/08 20:05
Kriza e agropërpunimit/ Pasojat e pandemisë, thirrja e ekspertëve: Hani shqip
09/08 20:00
Privatizimi i ARMO-s në Gjykatë/ Prokuroria kërkon pushim të hetimeve
09/08 19:53
6 viktima dhe 136 raste të reja/ Infektime nga grumbullimet në ceremoni festive apo mortore
09/08 19:49
Top News – Berat, eksportuesi i domates/ Rama nxjerr videon
09/08 19:11
Top News – 5 të vdekur, mes tyre një foshnje/ Stuhia në ishullin grek
09/08 19:11
Top News – 6 të vdekur dhe 136 raste te reja/ Covid-19, bilanc tragjik
09/08 17:49
Koronavirusi në Shqipëri/ 136 raste të reja, 6 humbje jete dhe 74 të shëruar në 24 orët e fundit
09/08 16:33
Top News – Covid, bilanci në Kosovë/ 12 të vdekur, 188 raste të reja
09/08 16:00
Turistë vendas në Apoloni/ Bie numri i të huajve për shkak të mbylljes së kufijve nga pandemia
09/08 15:39
Kundër shembjes/ Durrës, banorët jetuan në shtëpitë e tyre pas tërmetit: Vendimi është arbitrar
09/08 15:37
Vettingu i përmbaruesve/ Paditet Ministrja e Drejtësisë: Po tejkalon kompetencat
09/08 15:34
Rreziku nga temperaturat e larta/ Mjekët: Pushuesit të bëjnë kujdes në plazh …
09/08 15:30
Terrorizoi pushuesit në Tushemisht/ Policia arreston një prej autorëve, në kërkim 3 bashkëpunëtorët
09/08 15:28
Humb jetën skulptori Arben Bajo/ Ishte prekur nga Covid-19, nuk e fitoi betejën me sëmundjen
09/08 15:26
Top News – Covid, mesazhi i mjekes/ ‘Kujdes masat, që t’ia dalim’
09/08 14:59