Top News/ Britania, strehë për kriminelët shqiptarë, hyn ilegalisht për t’iu shmangur drejtësisë
15/06/2024 18:52

Mbretëria e Bashkuar është kthyer në një strehë për të arratisurit e drejtësisë shqiptare. Një lumë vrasësish, përdhunuesish dhe trafikantësh droge të dyshuar në të gjithë Evropën janë shfaqur në gjykatat brtianike pasi u zbuluan se jetonin në këtë territor. Të paktën 34 shqiptarë të kërkuar u përballën me procedurat e ekstradimit në vitin 2023. Ndërsa këtë vit, të paktën 27 kriminelë të dyshuar shqiptarë u paraqitën në Gjykatën e Magjistraturës së Ëestminsterit duke u përballur me ekstradimin për vepra të kryera në vende si Franca, Italia, Gjermania dhe Greqia. Siaps Dauily mail, ata përdorën rrugët ilegale për të shkuar në vendin ishullor Një ish-shef i Agjencisë Kombëtare të Krimit (NCA) tha se Mbretëria e Bashkuar është bërë një strehë për shqiptarët e kërkuar në të njëjtën mënyrë si Costa del Sol për të arratisurit britanikë. Mes të arratisurve që u gjetën në Britani është edhe Denis Havalja, i mbiquajtur “Bisha”, për përdhunimin e një vajze 14-vjeçare në Shqipëri në vitin 2016. Vrasësi i dyshuar i dyfishtë, Ilirian Zeqaj, 51 vjeç, po ashtu përballet me ekstradimin nga Britania për herë të dytë, pasi dy herë hyri fshehurazi në Britaninë e Madhe dhe madje mori nënshtetësinë me një emër të rremë.

Top News/ Rusia komplot kundër Europës/ Zbulohen atentate kundër mbështetësve të Ukrainës
13/07 11:08
Top Channel/ Vonesa e Bidenit nervozon Melonin, mimikat e saj në Samitin e NATO-s bëhen virale
12/07 22:53
Top Channel/ 36 mijë paund në kutinë e këpucëve! Dënohen dy shqiptarët në Britani
12/07 22:52
Top Channel/ Lufta kushton, Putin rrit taksat! Nënshkruan dekrete për të financuar luftën në Ukrainë
12/07 22:07
Top Channel/ Shembet skela 60 metra e lartë në Zvicër! Humbin jetën punëtorë portugezë dhe shqiptarë
12/07 22:03
Top Channel/ Rrëzohet aeroplani rus në afërsi të Moskës, ndërron jetë i gjithë ekuipazhi
12/07 22:02
Top Channel/ Finlanda miraton ligjin për bllokimin e emigrantëve nga Rusia
12/07 21:37
Top Channel/ Vrasja e gruas e vajzave të gazetarit të njohur britanik, reagojnë kolegët e John Hunt
12/07 21:36
Top Channel/ Biden nuk tërhiqet! Reagon pas zërave se duhet ti lërë vendin dikujt tjetër në zgjedhje
12/07 19:59
Top Channel/ Përvëlohet Athina! Kamera termike regjistron 100°C në rrugët e kryeqytetit grek
12/07 19:40
Top Channel/ Trump drejt emërimit si kandidat presidencial, kë do të zgjedhë nënpresident?
12/07 19:38
Top Channel/ Gafa e radhës, Biden ngatërron Zelenskyn me Putinin! I vendosur për të vazhduar garën
12/07 18:15
Top Channel/ “Rusët do vrisnin kreun e kompanisë gjermane të metaleve”, CNN zbardh komplotin!
12/07 17:25
Top Channel/ “Bishat” e qiellit nuk shpëtojnë Ukrainën: Mbërrijnë F16-tat, ndryshon pllaka?
12/07 16:57
Top Channel/ Rudy Giulianin mund të përballet me disa padi! Gjyqtari amerikan pritet të…
12/07 15:44
Top Channel/ BE “fshikullon” platformën X: Po mashtron përdoruesit, ja mënyra!
12/07 15:24
Top News/ Luftanije e avionë rusë drejt NATO-s / Gjermania ngre ‘Typhoon’-ët për t’i monitoruar
12/07 14:59
Top News/ Në shënjestrën e vrasësve rusë…Bosi i gjigandit të armëve perëndimore, Rheinmetall
12/07 14:44
Top News/ Kremlini ‘qesh’ me Bidenin: Nuk tregoi respekt për Putinin, e gjithë bota i pa gafat
12/07 14:25
Top News/ Të jesh Volodimir Zelenski…Si e ka ndryshuar lufta presidentin e Ukrainës?
12/07 13:18