Top News – Britania nis “provën e madhe” për imunizimin, miksohen vaksina te ndryshme
04/02/2021 12:28

Një eksperiment madhor ka nisur në Britaninë e Madhe, për të parë nëse miksimi I vaksinave mund të veprojë më mirë në organizëm. Për këtë arsye, vullnetareve do tu jepen dy doza nga vaksina të ndryshme, në vend të së njëjtës. Shkencëtarët mendojnë se një qasje e re mund të sigurojë mbrojtje më të madhe sesa po të administrohet e njëjta vaksinë. Udhëzimet zyrtare të komitetit britanik për vaksinimin dhe imunimizimin e theksojnë se kushdo që merr doza nga Pfizer-BioNTech apo Oxford-AstraZeneca ne kuadër të programit vendas të vaksinimit, duhet të përdorë të njëjtën vaksinë për të dyja dozat. Megjithatë, në rrethana mjaft të rralla mund të përdoren edhe vaksina të ndryshme. Ekspertët kanë arsye të besojnë se një përzierje e vaksinave mund të ketë vërtet efekt, sepse kjo është provuar më parë me programin e imunizimit nga Ebola dhe ka funksionuar. Studimi i ri do të përfshijë më shumë se 800 vullnetarë të moshave mbi 50 vjec në Angli. Disa do të marrin vaksinën e oksfordit dhe AstraZeneces, dhe pastaj doza e dytë do të jetë nga Pfizeri, ose e kundërta, në një hark kohor prej 4 deri në 12 jave.

Top Channel/ Pfizer për covid, do bëhet si gripi – vaksinim përvit
16/04 12:21
Top Channel/ Pandemia gjunjëzon Francën, kapërcen 100 mijë viktima
16/04 12:19
Top News – Edhe koronavirusi si gripi/ Pfizer-vaksinimi vjetor mund të jetë i nevojshëm
16/04 12:03
Top News – Nuk do t’ia dijë për Covid-in/ Rritje rekord e ekonomisë kineze këtë vit
16/04 11:55
Top News – E ke kaluar më parë covidin…/ Nuk je i mbrojtur nga riinfektimi, nevojitet vaksina
16/04 11:54
Top News – Pavarësisht suksesit në vaksinim/ Kili regjistron shifra rekord infektimesh të reja
16/04 11:52
Top News – Me shpresën tek vaksina/ Por, sa shanse ka të infektohesh pas imunizimit
16/04 11:51
Top Channel/ Dalin pamjet filmike, policia vret 13 vjecarin
16/04 11:48
Top News – ‘Çmenduri’ në Indianapolis/ Sulm në zyrat e Fedex, 8 viktima e shumë të plagosur
16/04 11:47
Top Channel/ shperthen I ftuari, për Fauccin vaksinat një lojë nuk I do as vetë!
16/04 11:33
Top Channel/ Luftë në Europë brenda disa javësh, paralajmërimi i gjeneralit amerikan
16/04 11:16
Top Channel/ Pentagoni konfirmon UFO-t, “Nuk e dimë c`janë këto objekte”
16/04 10:56
Protesta të dhunshme në Greqi/ Mijëra studentë u përplasën me policinë në Selanik, kundërshtojnë ligjin e qeverisë
16/04 01:57
Top Channel/ Vizita e Dendias nuk solli qetësi,deklarata të forta nga ministrat e Greqisë e Turqisë
16/04 01:54
Top News – E mban ‘sekret’ firmën/ Von der Leyen merr dozën e parë të vaksinës
15/04 22:34
Top News – Skandal në Danimarkë/ Vdesin 3 persona nga salmonela në ilaçet bimore
15/04 22:27
Top News – Francë, rrëmbehet 8 vjeçarja/ E dyshuar kryesore nëna e saj
15/04 22:10
Top News – Blinken viziton Afganistanin/ Jep siguri mbi partneritetin mes dy vendeve
15/04 22:06
Top Channel/ Franca këshillon largimin nga Pakistani prej protestave të dhunshme anti-franceze
15/04 21:31
Top Channel/ Me performanca e kurora lulesh, Korea e Veriut shënon ditëlindjen e Kim Il Sung
15/04 21:30