Top News/ Bonusi i bebeve, 148 mln euro në 4 vite/ Gjysmat i përfituan ata që jetojnë jashtë
22/05/2024 14:18

Mbi 42 mijë bebe përfituan bonusin e lindjes vitin e kaluar, kur rreth 46 për qind e tyre ishin jashtë Shqipërisë. Sipas të dhënave të raportit të Monitorimit të Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale të publikuara ng Monitor për vitin e kaluar fondi i shpërndarë për bonusin ishte rreth 33 milionë euro. Për shkak të numrit të lartë të përfituesve të sapolindur jashtë vendit, vitin e kaluar qeveria ndryshoi politikat për shpërndarjen e bonusit të bebeve, ku vuri kusht qëndrimin 180 ditë në Shqipëri në vitin paraardhës për prindërit e foshnjave të sapolindura. Vendimi u ndryshua duke synuar që përfituesit të jenë shtetasit që jetojnë brenda vendit pasi edhe emigrantët shqiptarë që jetojnë jashtë kanë përfituar në shifra gati të barabarta me ata që jetojnë brenda vendit. Duke nisur nga viti 2019, kur filloi aplikimi i bonusit deri në vitin 2023 janë shpërndarë rreth148 milionë euro për programin e bonusit të bebes. Ky i fundit mbështet familjet me një vlerë monetare pre 40 mijë lekësh për fëmijën e parë, 80 mijë lekë për fëmijën e dytë dhe 120 mijë lekë për fëmijën e tretë.

Top News/ I nxehti shkakton viktimën e parë? Durrës, humb jetën 57-vjeçari
17/06 22:05
Top News/ “Ata janë ende si në ‘97”, Veliaj tregon ambiciet e socialistëve për vitin 2030
17/06 20:22
Top News/ “Shota” mjeti i parë ushtarakë shqiptarë…. fuqizohet industria e mbrojtjes
17/06 20:21
Top Channel/ Aksidente nga droga/ Shtimi i numrit të incidenteve rrugore: Shqetësim drogat sintetike
17/06 19:51
Top Channel/ Më shpejt drejt BE! Qeveria publikon draftin e reformave deri në vitin 2027
17/06 19:42
Top Channel/ “Opozita me dy standarde”, Veliaj: Fitojmë më 2025, ata vazhdojnë si më 1997
17/06 19:39
Top Channel/ Ish-banorja e BBV nuk kursen asgjë, ngre temperaturat gjatë pushimeve në bregdet
17/06 19:16
Top Channel/ Vajza e ish-deputetes ‘i vë flakën’ rrjetit, me bikini të zeza dhe kapele kauboj
17/06 18:33
Top News/ Taksimi i profesionistëve të lirë / 30 mijë persona në pritje të Gjykatës Kushtetuese
17/06 18:06
Top News/ Zjarr në Fier, rrezikohen banesat/ Banorët pretendojnë se ka qenë i qëllimshëm
17/06 17:01
Top Channel/ Pedonalja e Bulqizës ‘pushtohet’ nga qentë endacakë dhe kafshët
17/06 16:42
Top News/ Përplasi për vdekje këmbësoren/ Arrestohet shoferi që shkaktoi aksidentin në Kamëz
17/06 16:12
Top Channel/ Vatër e madhe zjarri në Fier, rrezikohen banesa dhe biznese
17/06 15:53
Top News/ Nis sezoni i zjarreve/ Rrezikohen banesat në Fier, flakët shkrumbojnë sipërfaqe të mëdha
17/06 15:44
Top Channel/ Sherri në familjen mbretërore/ Janë pushuar hetimet për nxjerrjen e videos në media
17/06 15:23
Top Channel/ Nën hetim për pasurinë me bashkëshorten, sulmon Dumanin, Meta: Spak, parti prokurorësh
17/06 15:15
Top Channel/ Fermerët i tremben tregut/ Në prag të vjeljes së shalqinit, çmimi shitjes nuk ju pëlqen
17/06 15:14
Top Channel/ Lagjja e re tek “5 Maji”! Veliaj inspekton ndërtimet për familjet e prekura nga tërmeti
17/06 15:07
Top Channel/ Berisha: Vendim korruptiv! Ish kryeministri për mbetjen në fuqi të shpalljes
17/06 15:05
Top Channel/ Berisha mbetet non grata në Angli! Gjykata e Emigracionit rrëzon apelimin e avokatëve
17/06 15:03