Top News- Boeing bën gati “bishën” e qiellit/ Modeli 777x, më pak karburant dhe krahë që palosen
19/08/2022 16:06

Një avion i madh do të pushtojë qiellin në të ardhmen. Modeli Boeing 777X është prezantuar me krenari nga kompania amerikane në fillim të këtij muaji, duke u dhënë udhëtarëve ide për ata çfarë do të përjetojnë gjatë fluturimit. Sipas ekspertëve, avioni është 76,5 metra i gjatë dhe mund të mbajë 426 udhëtarë me dy kategori. Dritaret e avionit janë zgjeruar për të futur sa më shumë dritë dhe për t`u dhënë udhëtarëve një eksperiencë të paharrueshme gjatë fluturimit. Gjithashtu ai peshon 351 ton, për shkak të motorëve që janë më të fuqishmit të montuar ndonjëherë për pasagjerë dhe do të harxhojë 10% karburant më pak se modelet e tjera. Ndërsa kabina e pilotit i lejon ata që të ndërveprojnë që të dy njëkohësisht me në mënyrë të pavarur. Një nga funksionet më të veçanta është palosja e krahëve, që janë 71 metra të gjatë.

Top News-Rruga më e rrezikshmë në botë!/Xhungla e prodhuesve të kafesë në Bolivi
03/10 17:34
Top News- Pasagjerët e ‘papërgjegjshëm’/Një e treta e viktimave nga rripi i sigurimit
03/10 17:33
Top News- Kundër filmit të ri për Marilyn Monroe/ ‘Blonde’ vazhdon të shkaktojë polemika në publik
03/10 16:53
Top News – Shtëpi që notojnë mbi ujë/Panamaja prezanton lagjet e së ardhmes
03/10 16:07
Top News – U ndalohet hyrja ‘njerëzve të zakonshëm’/Ishulli misterioz ku lejohen vetëm shkencëtarët
03/10 16:05
Top News – Pengmarrje në Angli, vrasje në Shqipëri/Detaje nga e shkuara kriminale e Nekid Arapit
03/10 16:02
Top News- Facebook dhe Instagram në krizë!/E ardhmja e kompanisë së Zuckerberg e pasigurt
03/10 16:01
Top Channel/ Nuk i ulet taksa të pasurve në Angli, vendimi i kryeministres së re shkaktoi debate
03/10 15:35
Top Channel/ Ndryshon akt akuza ndaj Hashim Thaçit
03/10 15:33
Top News – E quajti ‘mi të vogël kanalesh’ / Erdogan ngre padi kundër politikanit gjerman
03/10 15:20
Top News – Beatles, siç nuk i kemi parë kurrë / Publikohen pamjet e grupit të famshëm në Japoni
03/10 15:17
Top Channel/ Greqi, shtrenjtohet nafta, qeveria greke hoqi subvencionet për naftën
03/10 15:17
Top News – Basti më i fundit i Emirateve… / Një ministri në Metaverse, e para në botën virtuale
03/10 15:15
Top News – Zbulime mbi ADN-në e Neandertalit / Nobeli i Mjekësisë i shkon një shkencëtari suedez
03/10 15:12
Top News – Putin ‘ngrin’ Evropën këtë dimër / Ekspertët paralajmërojnë rreziqe të paprecedenta
03/10 15:11
Top News–Vendos ushtrinë në uzinat e naftës dhe gazit/Norvegjia mobilizohet pas rrjedhjeve në Baltik
03/10 15:09
Top News–Vendos ushtrinë në uzinat e naftës dhe gazit/Norvegjia mobilizohet pas rrjedhjeve në Baltik
03/10 15:09
Top Channel/ ‘Ulje e prodhimit të naftës me 1 milion fuçi në ditë’, OPEc+ kërkon rritjen e çmimit
03/10 14:27
Top News – I pastrehë, por mendjen te parfumi!/Arrestohet 27-vjeçari shqiptar, vodhi në parfumeri
03/10 12:57
Top Channel/ Fatura dritave 500 mijë euro/ Mbyllen hotelet në jug të Italisë, nuk përballojnë kostot
03/10 12:55