Top News – Bllokohen 68 ligje në Kuvend/ Maqedoni e Veriut, mungon shumica për t’i votuar
14/03/2021 22:29

Shumica e brishtë parlamentare dhe mungesa e opozitës në sallën e Kuvendit së fundmi ka penguar miratimin e 68 ligjeve në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut. Partitë opozitare shqiptare ASH-Alternativa kanë vendosur që të pengojnë miratimin e ligjeve, pasi këmbëngulin për arrtitjen e dakordësisë rreth ligjit të propozuar prej tyre për shtetësinë. Koordinatori i grupit parlamentar të koalicionit opozitar Skender Rexhepi-Zejdi thotë se opozita është e interesuar që të zgjidhet bllokimi i punës së Kuvendit, por me një marrëveshje të përbashkët. “Për ne është me rëndësi të zgjidhet çështja e shtetësisë, kjo mund të bëhet me marrëveshje në kuadër të Kuvendit, por mund të bëhet edhe më takim liderësh”, thotë Rexhepi. Ndërkaq kryetari i BDI-së Ali Ahmeti është shprehur i gatshëm të ulet dhe të bëjë kompromis me opoziten shqiptare për ta zhbllokuar punën e Kuvendit. Ahmeti thotë se shumica parlamentare është e qëndrueshme dhe se Kuvendi po funksionon, por ka disa ligje që janë bllokuar në komisionet që drejtohen nga opozita. Nga ana tjetër kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, ka shprehur gatishmëri për mbajtjen e një takimi të liderëve të partive parlamentare. Përveç partive në opozitë, ai ka thënë se është i gatshëm të ulet edhe me partitë më të vogla të përfaqësuara në Kuvend për të tejkaluar të gjitha dallimet dhe mosmarrëveshjet. “Amendamentet e opozitës kanë bllokuar punimet e Kuvendit. Kuvendi është vend ku duhet të bisedohet dhe zgjidhen mosmarrëveshjet, në rast se ka nevojë për takim liderësh edhe atë do ta bëj, do të thërrasë takim liderësh, edhe me opozitën maqedonase edhe me opozitën shqiptare. Bllokimi i Kuvendit dëmton interesat e qytetarëve, këtë nuk duhet ta lejojmë”, është shprehur kryeministri Zaev. Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela e kundërshton takimin e liderëve. Sipas tij zhbllokimi i ligjeve do të bëhet vetëm në rast se zhbllokohet ligji për shtetësinë.

Top News – Vuçiç: Ndryshimi i kufijve/ ‘Është i mundur vetëm me mandatin e OKB’
15/05 19:22
Top News – Vrasësit e shqiptarëve në Beograd/ Si dështoi plani për vrasjen e Millosheviçit
14/05 21:59
Top Channel/ Kërkohet armatosja e grekëve: “Kemi fqinj të këqinj, mos lejojmë të na vrasin e..”
14/05 20:08
Top News – Greqia nis sezonin turistik/ Me shpresën për ringritje pas pandemisë
14/05 18:05
Top Channel/ Mbështetje Tiranës dhe Shkupit/ Ministrat e Jashtëm të BE me homologët e të dy vendeve
14/05 12:12
Top Channel/ “Të hapen kufijtë me Shqipërinë”, kërkesa e deputetëve të Kosturit për qeverinë greke
13/05 01:39
Top Channel/ Greqi, vaksinime në ishuj/ Të gjithë banorët do marrin Johnson & Johnson
12/05 12:22
Top Channel/ Tronditet Greqia, vritet nëna e re në sy të bashkëshortit dhe foshnjës 11 muajshe
11/05 19:57
Top News – Krim makabër në Athinë/ Vrasin 20 vjeçaren, e lënë pranë foshnjes
11/05 10:51
Top Channel/ Greqia kthen nxënësit në shkolla/ Restorantet dhe kafenetë u hapën javën e kaluar
10/05 19:45
Top Channel/ Greqia në alarm për turizmin, Ministri niset urgjent në Berlin, Varshavë dhe Londër
09/05 12:21
Top News – Rreth 100 mijë persona të vaksinuar/ Maqedoni e veriut fillon të marrë frymë
08/05 19:00
Top News – Padi për gjenocid kundër Serbisë/ Kurti: Prioritet i qeverisë, do dorëzohet në hagë
07/05 22:10
Top Channel/ Opozita greke protestë paqësore në Athinë (Pamjet)
06/05 17:36
Top Channel/ Ministri maqedonas për anëtarësimin: të mos e humbasim shansin e qershorit!
03/05 11:45
Top Channel/ Pashka në Greqi, Kryeministri: Festojmë me shpresën se pandemia po shkon drejt fundit
02/05 12:13
Top News – Gjykata speciale e Hagës/ Refuzon kërkesën e thacit për lirim të përkohshëm
30/04 22:11
Top News – 46 viktima në një ditë/ Maqedonia e veriut, bilanc negativ i covid 19
29/04 22:34
Top News – Vuçiç i kundërpërgjigjet Osmanit / ‘As mos ëndërroni që Serbia ta njohë Kosovën’
28/04 17:45
Top News – Takimi i 11 majit në Bruksel / Kurti injoron Borrell- nuk do të marr pjesë
28/04 17:36