Top News – Bllokim trafiku dhe dëshpërim / Kaos në kufijtë e Rusisë, të gjithë ikin nga lufta
24/09/2022 18:27

Mobilizimi i pjesshëm i Vladimir Putinit ka vënë në lëvizje ndryshime drastike për shumë rusë, ndërsa rezervistët e thirrur nën armë i thonë lamtumirë familjeve ndërsa të tjerë përpiqen të largohen nga vendi duke u përpjekur të cajnë kufijtë tokësorë ose të blejnë bileta avioni. Për shumë nga ata që ikin, arsyeja është e njëjtë: të evitojnë dërgimin në luftë në Ukrainën fqinje. Por rrethanat që përcaktojnë vendimet e tyre dhe vështirësitë për tu larguar, janë thellësisht personale për secilin. Për Ivanin, që dikur ka qenë oficer rezervist në rusi dhe që të enjten la vendin për të shkuar në Bjellorusi, motivimi është i qartë: Unë nuk e mbështes luftën ndaj vendosa të largohem menjëherë – tha ai për CNN. Aleksei, një 29 vjecar që mbërriti në Gjeorgji nga Rusia me autobus, thotë se vendimi i tij ishte marrë për shkak të rrënjëve. “Gjysma e familjes time është ukrainase. Unë nuk jam rezervist tani, por mendoj se shumë shpejt të gjithë do thirren nën armë”, thotë ai. Shpallja e mobilizimit të mërkurën tronditi nga rrënjët jetët e shumë rusëve. Rrjetet sociale atje po shpërthejnë me njerëzit që përpiqen ethshëm të gjejnë një mënyrë për të siguruar një vend në një mjet që shkon drejt kufirit, e me disa që thonë madje se do të nisen edhe me bicikleta. Radhë të gjata trafiku janë krijuar në pikat e kalimit kufitar me disa vende. Imazhet e mediave të kazakistanit tregojnë radhën e gjatë të makinave që presin të kalojnë. Ka nga ata që thonë se presin prej më shumë se 10 orësh në rrugë. Makina pa fund, të gjithë po ikin nga rusia.

Top News – Lëshoi 60 raketa balistike këtë vit / Bota ‘ndëshkon’ Korenë e Veriut, ‘lumë’ sanksionesh
02/12 11:29
Top News – Kina ‘thyhet’ nga protestat… / Qytetet kineze heqin disa kufizime për koronavirusin
02/12 11:26
Top Channel/ Habit Biden: I gatshëm të flasë me Putin, nëse ai vërtet dëshiron t’i japë fund luftës
02/12 11:23
Top News – Tentuan të kalonin emigrantë me gomone/ Dy shqiptarë, në ‘rrjetën’ e policisë britanike
01/12 23:03
Top Channel/ Gazetari shpërthen ndaj shqiptarëve: Vijnë me rrobat e trupit, lëvizin me Lamborghini!
01/12 22:37
Top News – 1300 të burgosur, kthehen në Ukrainë!/ Zelensky- Nuk ndalemi për të rimarrë të tjerët
01/12 22:29
Top News – Qeni i policisë kafshon shqiptarin në Angli/ U kap me 10 kg kanabis në ‘Audi A6’
01/12 21:36
Top Channel/ Macron takon Biden: “Dy ligje amerikane po “shkatërrojnë” kompanitë në Europë!
01/12 19:39
Top Channel/ Bruksel, miratohet rezoluta për Shqipërinë: Forcim i transparencës e llogaridhënies!
01/12 19:39
Top Channel/ Escobar ”mesazh” Kosovës: Pa Asociacionin, do të ketë cikël të vazhdueshëm krize!
01/12 19:06
Top News- Rusia ironizon Scholz dhe Perëndimin/Të verbër si Napoleoni, do triumfojmë
01/12 18:36
Top News-Skandali i reklamës me fëmijët/ Kim Kardashian merr vendimin, heq dorë nga Balenciaga
01/12 18:12
Top News – Ukraina do rindërtohet nga oligarkët/ BE paralajmëron rusët pas sekuestrimit të pasurisë
01/12 17:33
Top News – SHBA kërcënon Erdogan për Sirinë/ Turqia të ndalë operacionet ushtarake
01/12 17:12
Top News – Sa e vështirë të jesh djali i një xhihadisti/Omar Bin Laden ëndërron të jetojë në Britani
01/12 16:37
Top News – Nju Jorku e Singapori në krye / Ja qytetet më të shtrenjta në botë për 2022
01/12 16:24
Top News – Shurupi i kolles që vret…/ Indonezi, të paktën 199 viktima, tërhiqet produkti
01/12 16:10
Top News – Shurupi i kollës vret fëmijë / Indonezi, të paktën 199 viktima, tërhiqet produkti
01/12 15:55
Top News – Zarf bombë në kryeministri/ Kërcënohen kryeministri spanjoll e ministri i mbrojtjes
01/12 15:29
Top News – Ariu që hëngri 35 kg kokainë / Historia e pabesueshme, droga ra nga një avion
01/12 15:26