Top News- Biden ultimatum Serbisë për Kosovën / SHBA i kërkon Vuçiç të gjejë një kompromis!
21/05/2022 17:23

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden i ka venë një ultimatum Serbisë për të arritur sa më shpejt një kompromis më Kosovën Në një letër urimi për mandatin e ri si president të Serbisë, kreu i Shtëpisë së Bardhë ia kujton Vuçiçit rëndësinë e marrëveshjes përfundimtare me Kosovën. Biden i ka kërkuar presidentit serb që të ndërmarrë veprime aktive për zgjidhje të shpejtë. ‘Duke qenë se ka lënë prapa zgjedhjet, e inkurajoj Serbinë të bëjë hap para në promovimin e paqes dhe stabilitetit në rajonin dhe të gjëjë kompromis kur është i nevojshëm – me qëllim të normalizimit të shpejtë të marrëdhënieve me Kosovën”, thuhet në mesazhin që Biden i ka drejtuar Vuçic. Kreu i Shtëpisë së Bardhë premton gjithashtu se Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të ndihmojë si Beogradin ashtu edhe Prishtinën për ta arritur paqen. Sipas presidentit amerikan, hapi i parë është rikthimi në dialogun e mbështetur nga SHBA.

Top News-“Grushti i shtetit në Rusi ka nisur”/CIA tregon “gjeneralët” që duan të rrëzojnë Putin
25/06 21:43
Top News – Erdogan kërcënon me vdekje zjarrvënësit/ Turqia “digjet” prej ditësh, largohen pushuesit
25/06 19:37
Top Channel/Rikthehen “Inkasit” me Zotin Diell, vërshojnë turistët në Peru!
25/06 16:51
Top News- Putin shkarkon gjeneralët e luftës/Presidenti merr në dorë komandën e ushtrisë në Ukrainë
25/06 15:38
Top News-SHBA kërkon hapjen e negociatave!/Shqipëria dhe Maqedonia kanë plotësuar kushtet
25/06 15:33
Top Channel/Romë, greva nuk ndalon fluturimet: Kompanitë low cost, shkaku i trazirave!
25/06 15:25
Top Channel/Tentojnë kalimin në enklavën spanjolle, vdesin 18 emigrantë: Ranë nga muri rrethues!
25/06 15:22
Top Channel/Gjendet destrojeri i zhdukur amerikan: Në këtë thellësi, nuk qe zbritur ndonjëherë!
25/06 15:13
Top News- Pse Perëndimi ka nevojë për Erdogan!/Presidenti turk do të ‘përcaktojë’ fituesin e luftës
25/06 13:50
Top News- Europa përgatitet për dimër të vështirë/Plani i BE nëse Rusia ndërpret gazin
25/06 13:50
Top News- Gratë mësojnë si të përdorin Kalashnikovin/Gati për hyrjen e ushtrisë ruse në qytet
25/06 13:48
Top News – Antony Blinken mobilizon NATO-n /Nga samiti në Madrid tek përgatitjet e Shqipërisë
25/06 13:34
Top News – ‘Integrimi në BE, një pilulë antidepresive’/Rama, një mesazh për Europën dhe Moskën
25/06 13:04
Top Channel/ “Boll më”, ndërhyjnë amerikanët-DASH: Hapni negociatat me Tiranën e Shkupin!
25/06 12:57
Top News- Putin, i lumtur që nuk u hapën negociatat/BE përballet me kritika të forta për Ballkanin
25/06 12:56
Top Channel/Sulm terrorist në Novergji, dy të vdekur: Sulmohet bari i homoseksualëve!
25/06 11:49
Top Channel/Përmbysja e të drejtës së abortit, protesta në SHBA: Nis mbyllja e klinikave!
25/06 11:40
Top Channel/ Raportuesja për Kosovën: Samiti BE-Ballkani perëndimor, dështim total!
25/06 11:39
Top News- Masakër në një lokal nate në Oslo/Viktima dhe të plagosur, anulohet parada e LGBTQI
25/06 11:32
Top News- Vladimir Putin përgjigjet për grurin/A po shkakton Rusia krizë globale ushqimore
25/06 11:26