Top News/ Biden dhe Trump fitojnë në Miçigan / Drejt përballjes kokë më kokë, gara vazhdon
28/02/2024 11:06

Presidenti amerikan, Joe Biden i ka fituar lehtësisht zgjedhjet paraprake demokratike në Miçigan, por një votë proteste e demokratëve të zemëruar për mbështetjen e tij për luftën e Izraelit kundër Hamasit në Gazë, i ka tejkaluar pritshmëritë e organizatorëve. Ish-presidenti amerikan Donald Trump në anën tjetër i fitoi bindshëm zgjedhjet paraprake republikane në këtë shtet, duke rritur akoma më shumë mundësitë për të fituar nominimin e partisë së tij, për zgjedhjet presidenciale të nëntorit. Ndonëse Biden dhe Trump pritej që të fitonin lehtësisht në zgjedhjet paraprake në këtë shtet, procesi i numërimit të votave është vëzhguar nga afër, për të parë dozën e mbështetjes që ata gëzojnë. Në Miçigan, ku gjendet një komunitet i madh arabo-amerikan, votuesve demokratë u është bërë thirrje që të plotësojnë fletëvotimet si “të pavendosur”, si shenjë proteste për politikën e Bidenit për Gazën. Pas pothuajse gjysmës së votave të numëruara, numri i votuesve “të pavendosur”, ka shkuar në mbi 58.000, sipas organizatës Edison Research, duke e tejkaluar shifrën 10.000 që e kishin pritur organizuesit e protestës. Shumë prej pjesëtarëve të komunitetit arabo-amerikan, që e kanë përkrahur Bidenin më 2020, tani janë të zemëruar. Biden tha më vonë, përmes një deklarate, se falënderon çdo banor të Miçiganit, të cilit i është dëgjuar zëri.

Top News/ Izraeli sulmon Rafahun, 18 viktima / Vriten 14 fëmijë në jug të Gazës, bomba gjatë natës
21/04 23:00
Top Channel/ SHBA, 95 mld dollarë ndihma për Ukrainën, Izraelin dhe Tajvanin
21/04 20:02
Top News/ Netanjahu shton presionin/ Ofensivë madhore ushtarake ndaj Hamasit
21/04 19:52
Top News/ Dëme në bazën ajrore në Isfahan / BBC: Sulmi i Izraelit mbi Iran ‘nuk kaloi lehtë’
21/04 15:24
Top News/ Putin do përdorë armën bërthamore! E veja e Navalnit: Nga ai mund të pritet gjithçka
21/04 14:55
Top News/ Erdogan, 2 orë e gjysmë me shefin e Hamasit / Kërkon unitet palestinez, dënon Izraelin
21/04 14:54
Top News/ Armët vijnë në Kiev për një javë! Pentagoni ‘përvesh mëngët’, Moska intensifikon sulmet
21/04 14:34
Top Channel/ Habit studimi i ri: Truri i njeriut është rritur me 7%! IQ ka rënë në vitet e fundit
21/04 14:01
Top Channel/Paralajmërimi i Navalnaya-s: Putin i paparashikueshëm, mund të përdorë armë bërthamore
21/04 13:51
Top News/ Irani në luftë me Izraelin…?! A e përballon dot ekonomikisht konfliktin?
21/04 13:18
Top News/ SHBA, këshilltarë ushtarakë në Kiev / Rusia po fiton terren në front, ndihmë për Ukrainën
21/04 12:24
Top News/ Rrëzohen dy helikopterë të marinës / Tragjedi me një të vdekur e 7 të zhdukur në Japoni
21/04 12:23
Top Channel/ SHBA sanksione Izraelit?/ “Shkelën të drejtat e njeriut në Bregun Perëndimor”
21/04 11:54
Top News/ Izraeli, sulm në Bregun Perëndimor / Vriten 14 palestinezë, operacion i madh në zonë
21/04 11:51
Top Channel/ Shkencëtarët e alarmuar: Pandemia e ardhshme mund të shkaktohet nga viruset e gripit
21/04 11:37
Top News/ SHBA miratoi ndihmën ushtarake/ Kievi dhe aleatët evropianë mirëpresin vendimin
21/04 10:52
Top News – Miratohet ndihma për Ukrainën/ Dhoma e përfaqësuesve miraton paketën me 61 miliardë
20/04 22:20
Top Channel/Votim historik, Kongresi Amerikan jep ndihmë shtesë ushtarake për Ukrainën dhe Izraelin
20/04 22:19
Top News/ Erdogan takon kreun e Hamas/ Diskutohet për luftën në Gaza dhe armëpushimin
20/04 18:39
Top News/ Irani paralajmëron Izraelin: Do t’i përgjigjemi menjëherë çdo veprimi
20/04 16:35