Top News – Belinda Balluku në garën e Kombinatit/ Fushata e ministres që kërkon mandatin si deputete
19/04/2021 10:11

Belinda Balluku po kërkon mandatin e deputetes për herë të parë në zonën e Kombinatit, ku po zhvillohet një garë e fortë elektorale. Ndopnës kombinati njohet si zonë që voton majtas. Ndryshimet dhe lëvizjet demografike e bëjnë të paparashikueshëm elektoratin. Përballë saj në këtë garë është kandidati demokrat Belind Këlliçi. Në zonën e kombinatit ku po zhvillohet një garë e fortë elektorale, kandidon për socialistët Belinda Balluku, një nga emrat më të spikatur të qeverisë ‘Rama 2”. Balluku erdhi në qeveri në fund të dhjetorit të 2018-ës duke zëvendësuar Damian Gjiknurin, në postin e ministres së Infrastrukturës dhe Energjisë. Deri në këtë emërim ajo mbajti për më shumë se 5 vite postin e drejtoreshës së Albcotrol, dhe të gjithë e kujtojmë se caktimi i saj në këtë detyrë ishte një nga vendimet e para të Edi Ramës në postin e kryeministrit. Balluku ka qene një nga bashkëpunëtoret e hershme të Ramës në Bashkinë e Tiranëë, ku që nga viti 2004 ka qenë keshilltare për marrëdheniet me publikun e më pas si shefe e kabintetit. Gjatë detyrës si ministre e Infrastrkturës, kanë marrë udhë disa nga projekte të rendësishme rrugore apo energjetike që në vite kishin mbetur pezull, dhe që qeveria aktuale i konsideron si pika të forta të saj, siç është projekti për ndërtimin e unazës së madhe në Tiranë, rruga e Arbrit, Projekti per portin e durresit, aeroporti i Kukësit i përfunduar së fundmi, parku voltaik i Karavastase etj. Ajo kandidon për herë të parë si deputete dhe është duke zhvilluar fushatën në zonën e kombinatit, një zonë që edhe pse ka votuar majtës përgjithësisht, lëvizjet demografike e bëjnë të paparashikueshëm elektoratin. Gjithsesi Belinda Balluku është duke zhvilluar takime intensive me komunitetin e banorëve, duke u njohur nga afër me shqetesime e tyre dhe duke u foksuar tek projeket që lidhen me përditishmërinë e tyre. Përballë saj kandidon për ta mërrë mandatin përfaqësuesi i PD Belind Këlliçi, jë nga politikanët e rinj të spikatur të pd dhe që njëkohësisht ështe kreu i FRPD-së.

Top Channel/ Dosja e PD për zgjedhjet, ankimon në KQZ rezultatin në 9 qarqe
09/05 12:50
Top Channel/ Fatjona Dhimitri, deputetja e vetme që mbron Metën në Kuvend, ja fjalimi
07/05 18:27
Top Channel/ Myslim Murrizi fjalim fshatçe për Metën. Shpërthejnë të qeshurat në Parlament
07/05 18:26
Top Channel/ “Në ëndër do na dalë Kujtim Gjuzi”, batutat në Kuvend
07/05 18:25
Top Channel/ Adriatik Alimadhi: Pse votova kundër hetimit të Ilir Metës
07/05 18:25
Top Channel/ Lefter Maliqi mbron në Kuvend Majkon dhe Ulqinin: I dogjën si të ndershëm
07/05 18:01
Top Channel/ Klotilda Bushka në Kuvend: Ja përse duhet shkarkuar Meta
07/05 17:59
Top Channel/ Kujtim Gjuzi: Meta duhej shkarkuar një vit më parë
07/05 17:59
Top Channel/ Deputeti i pensionistëve: Të shkarkohet Meta. Kam prova që shkeli Kushtetutën
07/05 17:58
Top Channel/ Ralf Gjoni në Kuvend: Rama dhe Meta, të takohen prapë për ngjala
07/05 17:56
Top Channel/ Ndryshojnë gjobat për shoferët. Parlamenti diskuton Kodin e ri rrugor
07/05 17:56
Top Channel/ Kërkohet falja e gjobave të pandemisë
07/05 17:55
Top Channel/ Dekretet e Presidentit do rrëzohen. Ja fjala e deputetes socialiste
07/05 17:54
Top Channel/ Deputeti i opozitës së re: Ndaleni Ilir Metën
07/05 17:53
Top News – 98 pro shkarkimit të Presidentit/ ‘Opozita’ i jep PS-së votat kundra Metës
07/05 16:49
Top News – Duma-Regjimi Rama-Doshi-Rakipi/ PD-vota, 1 milionë deri në 35 milionë për familje
07/05 15:47
Top Channel/ “Anuloni zgjedhjet në Gjirokastër”/ LSI kërkon përsëritjen në Dropull
07/05 15:13
Top Channel/ Izraelitët pas Ramës dhe Bashës/ 8 strategët e fushatave, “orkestruan” fushatën
07/05 15:11
Top Channel/ 97 deputetë kundër Ilir Metës/ Komisioni hetimor do drejtohet nga deputeti Alket Hyseni
07/05 15:08
Top News – LSI nuk njeh zgjedhjet në Gjirokastër/ Karantina, qëllimi, goditje politike për ne
07/05 14:43