Top News – Belgjikë, si u zbulua vrasësi shqiptar/ Historia e Muhamet Belbës nga viti 1993
24/01/2021 09:03

Në vitin 1993, Muhamet Belba ka qenë vetëm 24 vjecc. Për shkak të kushteve ekonomike, por edhe si pjesa më e madhe e të rinjve edhe ai u nis drejt Greqisë si emigrant ekonomik pa asnjë dokument me vete, por duke shfrytëzuar hapësirat pa asnjë kontrollit në atë kohë të kufirit të gjelbër mes Shqipërisë dhe vendit fqinj. Pas disa muajve në Greqi, i riu i asaj kohe kryen një krim të rëndë, teksa shkon në shtëpinë e një pronar grek me qëllimin për ta grabitur, por në momentin që u pikas prej tij, ai e qëlloi, duke e lënë të vdekur. Kjo është historia me pak fjalë, ndërsa që prej asaj kohe, Muhamet Belba ka qenë një prej personave më të lakuar për llojin e krimit të kryer dhe aq më tepër në një kohë kur shqiptarët rrekeshin të punonin për disa të ardhura më shumë. Në 17 shkurt të vitit 1993, Muhamet Belba shkruan emrin në listën e personave më të kërkuar e për të cilin shumë institucione të kërkimit policor në Shqipëri dhe jo vetëm publikuan emrin e tij. Në njoftimin e policisë së shtetit për personat në kërkim duket qartë se për të janë vetëm të dhënat e identitetit dhe asnjë foto, cka e ka bërë më të vështirë kërkimin. Megjithatë, krimi për të cilin kreu në Greqi mori dënim me 22 vjet burg në Shqipëri nga Gjykata e Elbasanit, që kishte nën juridiksion edhe rrethin e Librazhdit, prej nga ishte origjina e Belbës. Pas 28 vjetësh, Belba arrestohet në Belgjikë. Informacioni për vendndodhjen e tij u sigurua nga një tjetër shqiptar, që kishte mundur ta njohë për një kohë të gjatë dhe ka lajmëruar policinë vendase, e cila pas kontakteve me palën shqiptare bëri të mundur arrestimin dhe këtë të shtunë ai u ekstradua në Shqipëri, ku do të kryejë edhe dënimin.

Sara, Jasmina, Atdheu, Andi dhe Erlindi, “grupi” që po bën lëmsh programin – Përputhen, 3 Mars 2021
04/03 09:42
“Sara na i bërë synet djalin”, çfarë ndodhi në këtë takim – Përputhen, 3 Mars 2021
04/03 09:42
Një kërcim romantik me puthje dhe kafshime në studio – Përputhen, 3 Mars 2021
04/03 09:42
Një takim me epsh e puthje mes Jasminës dhe Andit, ish e fejuara në studio – Përputhen, 2 Mars 2021
03/03 09:59
Jasmina zhvesh në takim Andin dhe i hipën sipër – Përputhen, 2 Mars 2021
03/03 09:58
Jasmina është “femra fatale”, që ka futur në kurth Andin – Përputhen, 2 Mars 2021
03/03 09:58
Ledjana në Takim me Blerimin, e ndjek “Hija e Mevlanit”, e papritur – Përputhen, 1 Mars 2021
02/03 10:07
Djali i ri braktis Ledjanën në takim – Përputhen, 1 Mars 2021
02/03 10:07
Ça pati Mevlani: Antonela dhe Ledjana po luajnë me mua, do ju nxjerr bllof – Përputhen, 1 Mars 2021
02/03 10:06
Përjashtime, largime mes lotësh, hyrje të reja, miqësi të thyera– Përputhen Prime, 28 Shkurt 2021
01/03 10:03
Pamje të tmerrshme; Eri dhe Dori përplasen fizikisht në prapaskenë– Përputhen Prime, 28 Shkurt 2021
01/03 10:02
Një vajzë e re hyn në Për’Puthen – Përputhen Prime, 28 Shkurt 2021
01/03 10:00
Në izolim nga Covid-19, i dashuri përlot Fjoralbën në ballkon! Më thuaj një dëshirë, Episodi i plotë
28/02 10:05
Episodi i plotë – Dua të të bëj të lumtur, 27 Shkurt 2021
28/02 10:05
Gaz Paja surprizë për babain pas humbjes së nënës – Dua të të bëj të lumtur, 27 Shkurt 2021
28/02 10:04
Mevlani ndërpret takimin; Merr Ledjanën nga Eri në një kërcim – Përputhen, 25 Shkurt 2021
26/02 10:03
Eri tregon vajzën që do të eliminoj nga programi – Përputhen, 25 Shkurt 2021
26/02 10:01
Eri çmendët gjatë kërcimit Mevlan-Ldjana: Humba respektin për ty – Përputhen, 25 Shkurt 2021
26/02 10:01
Antonela dhe Juli, një takim jo i zakonshëm në shpellë – Përputhen, 24 Shkurt 2021
25/02 09:31
Thirrja “Ledjana ik zhduku”, Antonela e ka me Ledjanën – Përputhen, 24 Shkurt 2021
25/02 09:30