Top News/ Belgjika, 30 avionë F16 për Ukrainën / Zelenski firmos marrëveshjen e sigurisë, 1 mld USD
28/05/2024 12:37

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky firmosi të martën një marrëveshje të sigurisë me kryeministrin e Belgjikës, Alexander De Croo në Bruksel. Zelenski tha se marrëveshja me vlerë 977 milionë dollarë tregon përkushtimin e Belgjikës për t’i ofruar mbështetje Ukrainës në një periudhë 10-vjeçare. Sipas presidentit ukrainas, marrëveshja tregon “për herë të parë” që Ukraina do të marrë 30 avionë ushtarakë amerikanë F-16, dhe i pari do të mbërrijë në vend më vonë gjatë këtij viti. Kjo marrëveshje sigurie është rezultat i një vendimi të marrë prej krerëve të shteteve anëtare të NATO-s, përgjatë një samiti në kryeqytetin e Lituanisë, Vilnius, korrik e vitit të kaluar. Atëherë, vendet anëtare ranë dakord të nënshkruanin marrëveshje dypalëshe me Ukrainën, për t’i garantuar sigurinë këtij vendi në periudhë afatgjatë. Marrëveshjet garantojnë që Ukraina do të marrë armë dhe ndihmë financiare, për të përmbushur nevojat që ka deri sa vendi të realizojë synimin për anëtarësim në NATO. Marrëveshja vjen ndërkohë që Rusia vazhdon të avancojë në fushëbetejë në tokën ukrainase. Ushtria ukrainase ka vuajtur ndërkohë shumë nga mungesa e armëve dhe municioneve në muajt e fundit, ndërsa SHBA miratoi me shumë vonesa paketën e ndihmës ushtarake në vlerën 61 miliardë dollarë.

Top News/ Pheniani pret Putin/ Presidenti rus zbret në Korenë e Veriut pas 24 vitesh
18/06 22:47
Top News/ Po mban më këmbë industrinë ruse…SHBA e NATO thirrje për sanksione
18/06 22:45
Top News/ Putin mbërrin në Korenë e Veriut, diktatori Kim Jong Un e pret në aeroport
18/06 22:13
Top News/ Rusia pa spiunë në Europë/ Raporti: Kremlini pagesa të majme për rekrutimet
18/06 21:27
Top Channel/ Pfizer paditet në SHBA, shteti i Kansasit akuzon kompaninë për deklarata të rreme
18/06 19:51
Top Channel/ Tifozja më ‘hot’ e të gjitha kohërave i ‘vë flakën’ Euro 2024, modelja çmend qytetarët
18/06 19:42
Top Channel/ Sekuestrohet 2.6 miliardë euro kokainë në Gjermani! Ishte e fshehur në fruta dhe perime
18/06 19:41
Top Channel/ “Von der Leyen fsheh raportin që ‘godet’ Italinë”, Politico: Kërkon votën e Melonit
18/06 19:39
Top Channel/ Arrestohet këngëtari i njohur, drejtonte makinën në gjendje të dehur
18/06 18:44
Top News/ Tunel nën detin Baltik, 18 km i gjatë / Lidh Danimarkën me Gjermaninë, hapet në 2029
18/06 16:13
Top Channel/ Në avion shtetëror me djalin për ndeshjen, telashe për kryeparlamentarin kroat
18/06 15:13
Top News/ Kina e frikshme, ka 500 bomba bërthamore / Po rrit arsenalin më shpejt se çdo vend tjetër
18/06 15:12
Top Channel/ SIPRI: Bota po shton armët atomike operacionale, Kina ka gati kokat bërthamore!
18/06 15:09
Top News/ ‘Përbindëshi’ kinez del nga deti…Nëndetësja bërthamore shfaqet pranë Tajvanit
18/06 15:08
Top News/ Kokainë rekord për Euro2024/ Policia gjermane kap 36 tonë, në pranga edhe një shqiptar
18/06 15:07
Top News/ ‘Çmenden’ shpenzimet për mbrojtjen / Numër rekord aleatësh të NATO-s arrijnë objektivat
18/06 15:07
Top News/ ‘Legalizon’ bashkëshortët pa dokumenta / Biden, mbron nga dëbimi të martuarit me amerikanë
18/06 15:06
Top Channel/ Të anulohet “Mirëdita, Dobar Dan”, shpërthen Serbia: Po mbahet për Vidovdan!
18/06 14:57
Top Channel/ Tifozin e Anglisë e zë gjumi në ndeshjen me Serbinë, u zgjua në 4 të mëngjesit dhe…
18/06 14:25
Top Channel/ Donin të rrëzonin qeverinë dhe të rrëmbenin Scholz, nis gjyqi për tre të akuzuarit
18/06 14:06