Top News – BE ultimatum Rusisë/ Borrell-Stop sulmeve kibernetike ndaj zyrtarëve tanë
24/09/2021 18:39

Pas një fushate sulmesh kibernetike në disa vende evropiane, Bashkimi Evropian i bëri thirrje Rusisë të respektojë rregullat e një sjelljeje të përgjegjshme. "Disa shtete anëtare kanë zbuluar aktivitete kibernetike që janë zhvilluar me qëllim të keq dhe i kanë lidhur ato me shtetin rus", tha shefi i Politikës së Jashtme të BE-së, Josep Borrell, përmes një deklarate më 24 shtator. BE-ja i vlerëson si të papranueshme aktivitetet e tilla, pasi “kërcënojnë integritetin dhe sigurinë, vlerat dhe parimet demokratike”. Një prokuror gjerman, në fillim të këtij muaji, filloi hetime për një sërë sulmesh kibernetike që kanë pasur në shënjestër politikanët gjermanë. Ministria e Jashtme e Gjermanisë ka fajësuar Moskën. Rusia ka hedhur poshtë akuzat, të cilat bëhen përpara zgjedhjeve parlamentare të Gjermanisë që do të mbahen më 26 shtator. Sipas Borrell, viktima të fushatës kibernetike janë “anëtarë të shumtë të parlamenteve, zyrtarë qeveritarë, politikanë dhe pjesëtarë të shoqërisë civile në BE". Hakerët, sipas tij, "hyjnë në sistemet kompjuterike dhe llogaritë personale vjedhin të dhëna". Ai paralajmëroi se BE-ja "do të marrë në konsideratë marrjen e hapave të mëtejshëm", por nuk dha detaje tjera. Më 6 shtator, Ministria e Jashtme e Gjermanisë tha se qeveria posedon "informacion të besueshëm" se sulmet e fundit kibernetike janë të lidhur me aktorë në Rusi, "veçanërisht me shërbimin e inteligjencës ushtarake ruse" të njohur si GRU.

Top Channel/ Kolumbia sterilizon 24 hipopotamët e baronit të drogës Pablo Escobar
16/10 20:30
Top Channel/ 11 nxënës humbin jetën gjatë ekskursionit në brigjet e lumit në Indonezi
16/10 20:24
Top Channel/ NASA lëshon anijen Lucy për eksplorimin e asteroidëve ‘trojanë’ të Jupiterit
16/10 20:23
Top Channel/ Stuhia godet Greqinë/ Një i vdekur dhe dëme kolosale nga vala e motit të keq
16/10 19:52
Top News – Një grabitje spaktakolare… / Policia ndjek hajdutin me traktor
16/10 18:02
Top News – Tërmet me manjitudë 4.8 / Viktima dhe të lënduar në ishullin turistik të Balit
16/10 18:00
Top News – Tokë e helmuar me toksina… / Tronditet qyteti, fajtor një incenerator i vjetër
16/10 17:59
Top News – Jo më martini për Mbretëreshën! / Mjekët e urdhërojnë të heqë dorë për hir të shëndetit
16/10 17:53
Top News – Meteor mbi çatinë e shtëpisë… / Përfundon në krevatin e një pensionisteje në Kanada
16/10 17:51
Top News – Dikur ishte si toka… / Përse Marsi u bë një planet ferri…
16/10 17:49
Top News- FDA miraton dozën e dytë të Johnson& Johnson/‘Shton edhe më shumë mbrojtjen ndaj Covid-19’
16/10 16:33
Top Channel/ Me litar mes ujit të rrëmbyer, momenti dramatik kur shpëtohet familja në Greqi
16/10 16:28
Top News- Aksioni i policisë së Kosovës në Veri/ Vuçiç- I mbështetur nga Britania e Madhe
16/10 15:40
Top Channel/ Vuçiç, “luftë” ndërkombëtarëve që mbështetën aksionin në veri të Kosovës!
16/10 15:39
Top News – Merkel ‘ndahet’ me Erdogan / Vizita e lamtumirës në Turqi për Kancelaren
16/10 15:29
Top Channel/ Vranë 10 civilë me dronë, SHBA dëmshpërblen të afërmit e viktimave
16/10 15:21
Top News – ‘Tsunami’ prej llave / Vullkani nuk ndalet në Kanarie, autoritetet në alarm
16/10 15:12
Top News – 1000 viktima në një ditë të vetme / Rekord ditor në Rusi, covid po bën ‘namin’
16/10 15:10
Top Channel/Çimentohet “aleanca turko-gjermane”? Merkel, vizitë në Turqi përpara se të lërë postin!
16/10 14:56
Top Channel/”Çohu në këmbë kur flet për Vuçiç”, Osmani i kthehet keq ministrit serb në OKB!
16/10 14:55