Top News – BE sanksionon dy ruse/ Sulmi kibernetik ndaj Bundestagut
22/10/2020 21:52

Bashkimi Europian vendosi sanksione ndaj kreut të agjencisë së inteligjencës ushtarake ruse, GRU dhe ndaj një zyrtari të kësaj agjencie, për përfshirjen e tyre në sulmin kibernetik të vitit 2015, ndaj Dhomës së Ulët të Parlamentit gjerman. Në gazetën zyrtare të BE-së u publikuan emrat e personave dhe entiteteve që janë sanksionuar nga blloku. Sulmi kishte pasur nw shwnjwstwr sistemin e informacionit tw Bundestagut, i cili kishte dalw jashtw funksionit pwr disa ditw dhe një “sasi e konsiderueshme” e të dhënave ishin vjedhur, teksa emailet e disa anëtarëve të parlamentit – përfshirë edhe atë të kancelares Angela Merkel- ishin “prekur” nga sulmi nw fjalw. Entiteti, të cilit i janë ngrirë asetet, është njësi brenda agjencisë GRU. BE-ja thtow se pikwrisht zyrtarë tw kwsaj agjensie kanw qenw pjesw e goditjes kibernetike ndaj Bundestagut. Dy prej tyre janw ndwshkuar me ngrirje asetesh dje dhe nuk do të mund të udhëtojnë në Bashkimin Europian. Ata janw Dmitry Badin dhe Igor Kostyukov. Brukseli thotw se kjo njësi e GRU-së po ashtu ka marrë pjesë në tentativwn për të hakuar rrjetin e Wi-Fi në Organizatën për Parandalimin e Armëve Kimike në prill të vitit 2018.

Top News – Ambulanca elektrike/ Më e shpejtë se një helikopter
02/12 22:56
Top News – Kriza e koronavirusit/ Daimler, 1000 euro bonus punonjësve
02/12 22:55
Top News – Krijohet pajisja e rrallë/ Ndalon përplasjen e asteroidëve
02/12 21:46
Top News – `Ne s`jemi anglezë`/ Berlini nuk nxiton me vaksinën
02/12 21:45
Top News – Gjermania për negociatat/ BE dha fjalën, tani ta mbaje!
02/12 21:37
Top News – Terrori në Gjermani/ Agresori, një i sëmurë psiqik
02/12 21:36
Top News – A do të hetohet Trump/ Shtëpia e bardhë, skemë korrupsioni
02/12 19:42
Top News – Del opinioni i Venecias/ Në zgjedhje, me kodin aktual!
02/12 18:46
Top News – Fotoja që preku botën/ Mjeku përqafon pacientin me covid
02/12 18:19
Top News – Frika mposht gëzimin/ Covidi mbyll qytetin biblik!
02/12 17:47
Top News – Sonda Kineze/ Merr kampione në sipërfaqen e hënës
02/12 16:05
Top News – Vendimi i italisë/ Vaksina falas për të gjithë
02/12 15:37
Top News – Kisha në Beograd/ Punimet përfundojnë pas 86 vitesh
02/12 15:26
Top News – Izolimet nga covidi/ Rritet abuzimi online me fëmijët
02/12 15:25
Top News – Apokalips bore/ Në qytetin me verior të Rusise
02/12 15:24
Top News – Qendra Evropiane/ Shumë vende arritën pikun
02/12 14:21
Top News – Aksidenti në Gjermani/ Mes viktimave, foshnja 9 javëshe
02/12 12:55
Top News – Monoliti misterioz/ Utah, nuk u rrëmbye nga alienët
02/12 12:49
Top News – Rusia vendos raketa në ishujt e pretenduar nga Japonia
02/12 12:45
Top News – Jo ceremoni virtuale/ OSCAR 2021, ‘jo’ në streaming
02/12 12:44