Top News – ‘Bast’ 500 mln dollarësh në Rusi / Si miliarderi saudit investoi pak ditë para luftës…!
15/08/2022 19:17

Miliarderi saudit, princi Alvalid Bin Talal, investoi më shumë se 500 milionë dollarë në kompanitë ruse në kohën e pushtimit rus të Ukrainës, si shenjë e politikës së kujdesshme të shtetit të gjirit me partnerin e tij në OPEC plus. Kompania e investimeve e princit Alvalid, bleu certifikata depozitimi të lëshuara nga Gazprom, Lukoil dhe Rosneft në shkurt, sipas dokumentave, pak para se Rusia të niste sulmin në ukrainë. Nuk është dhënë në fakt datë specifike për investimet dhe kompania saudite nuk i është përgjigjur kërkesave për koment. Por vlera e këtyre certifikatave të depozitimit ra shpejt menjëherë pasi lufta nisi kur këmbimet në Moskë u ndalën dhe sanksione perëndimore u vendosën mbi rusinë. Alvalid, gjyshi i të cilit ishte themelues i arabisë saudite moderne, është një nga njerëzit më të pasur në vend dhe një nga investitorët ndërkombëtar të profilit më të lartë. Kohët e fundit ai është eklipsuar nga fondi sovran i pasurisë së mbretërisë, kryesuar nga kushëriri i tij Princi Mohamed Bin Salman, që bleu 16.9 për qind aksione në kompaninë e alvalid në maj.

Top News – Angela Merkel paralajmëron / ’Fjalët e Putinit merrini seriozisht, zgjuarsi politike’
28/09 13:57
Top News – SOS, bullgarët po zhduken…! / Vendi po shkretohet, maternitetet bosh, të rinjtë ikin
28/09 13:43
Top News – Përgjigjia e NATO-s,‘shkatërrimtare’/ Sulm bërthamor në ukrainë…Polonia kërcënon Moskën
28/09 12:50
Top News – Ekzekutimi që mbeti enigmë në Belgjikë/Zbardhet se kush e vrau shqiptarin 28 vjeçar
28/09 12:43
Top News – ‘Ukraina mund të mbështetet te Italia’/Meloni jep garanci-Qëndroni të fortë e kini besim
28/09 12:38
Top News – ‘Bishat’ e reja në flotën greke/Fregatat ‘pagëzohen’-Kimon, Neartchos dhe Formion
28/09 12:36
Top Channel/Uragani, black out në mbarë Kubën: Florida përgatitet për përmbytje katastrofike!
28/09 12:32
Top Channel/Java e modës në Paris, Dior kthen takat dhe korsenë në “fuqinë ironike të veshjes”!
28/09 12:30
Top Channel/Rusia shpall fitoren për referendumet, SHBA- rezolutë në Kombet e Bashkuara!
28/09 12:22
Top Channel/”Sabotazh i Putinit”- rrjedhja në NordStream, BE: “E qëllimshme, do përgjigjemi”!
28/09 12:21
Top Channel/Greqia ankohet:Vendet kufitare s’mund të jetë parking për ata që duan të vijnë në Europë
28/09 12:18
Top News – ‘Paratë e drogës për djalin e sëmurë’/Dëshmia e shqiptarit pas arrestimit në Britani
28/09 12:15
Top News – Uragani zhyt Kubën në errësirë / ’Ian’ niset drejt Floridës, gjendje e jashtëzakonshme
28/09 11:54
Top News – ‘Lumë’ armësh drejt Ukrainës / SHBA, paketë të re 1.1 miliardë dollarëshe
28/09 11:54
Top News – Sabotazh nën hundën e NATO-s! / Njësitë speciale të Putinit hodhën në erë gazsjellësit
28/09 11:53
Top News – Princi i fuqishëm i kurorës / Mohammed Bin Salman, kryeministër i Arabisë Saudite
28/09 11:53
Top News – Mirë se erdhët në shtëpi, në Rusi! Referendumet, ‘dritë jeshile’ për aneksimin e Ukrainës
28/09 11:38
Top News -Rrjedhjet në Nord Stream janë sulme! Pati shpërthime të fuqishme, perëndimi fajëson Moskën
28/09 11:34
Top News – Blinken i përgjigjet Moskës! ’Pasoja të tmerrshme’ nëse përdoren armë bërthamore
28/09 11:30
Top News – Nëse fitojmë qiellin, fitojmë luftën! ’Ushtria e dronëve’, shpresa e madhe e Ukrainës
28/09 11:29