Top News – Basha, sërish për Covid/ ‘Ministria fsheh shifrat e vdekjeve’
27/10/2020 14:26

Kryetari i PD, Lulzim Basha ka akuzuar ministrinë e Shëndetësisë se fsheh shifrat e të vdekurve dhe të të infektuarve me koronavirus në Shqipëri. Gjatë një bashkëbisedimi me gazetarët, kryedemokrati u shpreh se ka më shumë të vdekur sesa raportohet dhe sistemi shëndetësor po shkon drejt kolapsit. Basha ka denoncuar ditën e sotme se një numër i lartë mjekësh janë infektuar në spitalin e Matit dhe se disa pavionë janë të mbyllur . “Numri i të infektuarve që raportohet është shumë më i ulët se numri real i tyre. Numri i fataliteteve, po ashtu më i lartë seç raportohet. Edhe transparenca për COVID është kthyer në funksion të propagandës. Vetëm në spitalin e Matit janë mbyllur disa pavione për shkak të përhapjes së infeksionit . Sistemi shëndetësor po del jashtë funksioni për shkak të shpërthimit të infeksionit në çdo pavion. Ky kolaps i sistemit eshte emergjenca me akute qe kane sot shqiptaret. Çdo përpjekje për të larguar vëmendjen nga kolapsi i sistemit shëndetësor është kriminal Basha i bëri thirrje qeverisë të ndalë rrjedhjen e fondeve dhe t'i orientojë fondet drejt krizës shëndetësore.

PS, 1587 kandidatë/ Përfundon faza e parë e procesit, “deputeti që duam”
02/12 15:20
1 mld lekë për identifikimin/ KQZ jep koston e identifikimit elektronik, që është sa buxheti i saj
02/12 12:22
Dy mandatet në Tiranë për PS e PD/ Do i hiqet një mandat PS në Gjirokastër dhe një PD në Dibër
01/12 15:17
“U harrua pse u krijua BE”/ Rama flet për “Forbes”, për integrimin dhe pandeminë
01/12 15:10
Top News – Basha për raportin e FMN/ Shifrat për Shqipërinë, më të voglat
01/12 11:28
KQZ: Pse u ndryshuan vendbanimet/ Kërkohen shpjegime për ndryshimet 6 muaj para zgjedhjeve
30/11 15:24
400 banesa në Shijak/ Po ndërtohen pas shkatërrimeve nga tërmeti
30/11 15:19
Top News – 108 vjetori i pavarësisë/ Basha te ‘varrezat e dëshmorëve’
28/11 12:38
Top News – Serbia refuzon Cakajn/ “Qytetar nderi” në Bujanovc
27/11 15:33
Rindërtimi në Thumanë/ Ahmetaj: Janë mbi 3 mijë banorë që do të futen në shtëpitë e reja
27/11 14:55
Rindërtimi në Fushë-Krujë, Rama inspekton punimet
27/11 14:47
Kuvendi, një minutë heshtje/ Parlamenti në seancë një vit pas tërmetit
26/11 15:47
Përvjetori i tërmetit/ Rama nga Abu Dabi: Sot firmoset marrëveshjen për 2000 apartamente në Durrës!
26/11 11:47
Top News – Basha nga Shkodra/ Nuk kemi bërë politikë me pandeminë
25/11 16:05
Top News – Rindërtimi pas tërmetit/ Laç, nis puna për pallatet e reja
25/11 15:16
Top News – Raporti i Dick Marty/ Futet në kalendarin e Kuvendit
25/11 14:25
Komisioni për Dick Marty/ Balla dorëzon në Kuvend kërkesën për formimin e tij
25/11 12:46
Top News – Deputetët e PS kërkesë/ Komision për raportin e Dick Marty
25/11 11:00
“Iliri me uroi se vendosa maskën”/ Rrëfimi i Kryemadhit pasi u rizgjodh kryetare e LSI
24/11 15:21
Rama: Vaksinën e blejmë me çdo çmim/ Kryeministri: Të parët vaksinohen mjekët, mësuesit, policët
24/11 15:09