Top News – Basha nga Shkodra/ Nuk kemi bërë politikë me pandeminë
25/11/2020 16:05

Kryetari i PD, Lulzim Basha nga Shkodra ka ngritur edhe një herë shqetesimet që lidhen me situatën e pandemisë së Covid 19 në vendin tonë. Ai tha se opozita ka ngritur në mënyrë të vazhdueshme shqetësimet e qytetarëve në këtë situatë të ëvshtirë dhe ka ofruar zgjidhje, por nuk ka bërë politikë me pandeminë. Ai akuzoi Ramën dhe qeverinë për papërgjshmëri në menaxhimin e situatës dhe se sulmon opozitën e sulmon për të tërhequr vëmendjen nga pandemia. Edhe në këtë komunikim me meidiat Basha ripërsëriti akuzën e tij të bërë pak kohë më parë se numri viktimave të shkaktuara nga koronavirusi në vendin tonë, është më i lartë nga sa raportoohet. Basha u shpreh i gatshëm se ai personalisht do ta bëjë vaksinën sapo ajo të vijë. Por edhe në këtë rast, kreu i PD u shpreh se qeveria nuk ka marrë masat e duhura, pasi vetëm ka rezervuar vaksinat tek covax, ndërsa të tjerët i kanë blerë duke marrë edhe borxh. “Pa diskutim, por publikisht do të kërkoj që të gjithë shqiptarët të vaksinohet. Çdo vend tjetër ka marrë masa për të siguruar vaksinën sesa Shqipëria. Kemi bërë një rezervim me Covax…Kosova ka marrë grant dhe borxh nga BB për ta marrë drejtpërdrejt. Maqedonia ka bashkuar forcat me një vend të BE. Ndërsa Shqipëria edhe në këtë rrafsh e ka lënë Shqipërinë të fundit në rajon për ta marrë vaksinën dhe kjo për mua është e papranueshme” Gjatë qëndrimit në Shkodër kreu demokrat Basha u takua me përfaqësues të biznesit të vogël ,ku u njoph me siotuatën e vështirë që përballën dhe pasojat e shkaktuara nga pandemia. disa nga pjesëmarrësit në takim theksuan se ka munguar mbështetja financiare nga sheti për përballimin e krizës, gjë që është pasuar me mbylljen e shumë aktiviteteve dhe shkurtimin e vendeve të punës.

Top News -Një nga premtimet e LSI për mësuesit…/ ‘Ja cilat familje do të perjashtohen nga çdo taksë’
25/01 14:17
Top News – Basha poston videon mes akuzave/ ‘Do të presim lidhjet e mafies me shtetin’
25/01 13:22
Top News – Përgjimet e Ndragheta-s/ Balla-SPAK t’i shkojë deri në fund çështjes
25/01 13:19
LSI prezanton programin/ Kryemadhi: taksë të sheshtë dhe taksë të së ardhmes 1% për bizneset e mëdha
25/01 13:02
Rama: Dua 75 mandate/ Balla: E kemi gati listën e kandidatëve për zgjedhjet e 25 Prillit
25/01 13:00
Top News – Kryetarët do votohen në dy qarqe!/ Listat e deputetëve, ku përplasen liderët
24/01 15:20
Top News – Meta-Ka ardhur koha për ndryshim/ Shqipëria e para në Evropë për azilantë
22/01 12:25
Rindërtimi në Vorë/ Kryeministri inspekton punimet për ndërtesat e reja
20/01 15:27
Batutat nga vizita në Vorë/ Banorët: Rrofsh sa malet e Shqipërisë. Rama: Sa malet jo, sa të kemi takatin
20/01 13:10
Top News – Vora një qytet fantazmë/ Kryemadhi-nuk u mbështetën të dëmtuarit nga tërmeti
20/01 12:52
Topalli kandidon në Shkodër e Tiranë/ Vendi i duhet kryeministër që nuk shton vilat në kohë tërmeti
19/01 15:19
Top News – ‘Interesi është I Partisë Demokratike’/ Fatmir Mediu: ‘nuk kërkuam privilegj’
19/01 13:01
Ekonomia në fokus/ Rama dhe Denaj, konferencë për administrimin fiskal
19/01 12:45
Top News – Në 25 prill shqiptarët do zgjedhin/ Kryemadhi-qytetarët janë gjykatësit më të mirë
19/01 11:31
Top News – Sesion i ri me avaz të vjetër/ Akuzat e Murrizit për palaço e hajdutë
18/01 20:13
Top News – Edhe 60 ditë për përplasjet e forta/ Ja data e shpërndarjes së parlamentit
18/01 20:05
Vaksinimi/ Rama: BE nuk pa përtej kufijve të vetë. Me Pfizer i kemi lënë hapësirë vetes për të negociuar më tej
18/01 19:40
Top News – Rama, një përgjigje për Francën…!/ Shumë komente “masakruese” në facebook
17/01 14:32
Veliaj: PD e ndarë në 6 copa, s’dinë kë të votojnë
17/01 13:42
Veliaj: PD-LSI kanë humbur busullën/“Demokratët nuk bëhen deputetë, në lista futet Mediu dhe Ndoka”
17/01 12:15