Top News/ Ballkani, rëndësi strategjike për NATO-n / Aleanca angazhohet për sigurinë e stabilitetin
11/07/2024 12:23

“Nuk mund të përjashtojmë mundësinë e një sulmi kundër sovranitetit dhe integritetit territorial të aleatëve”, thanë aleatët e NATO-s, të mbledhur në Uashington, në një deklaratë të përbashkët të krerëve të shteteve dhe qeverive. Ata bënë të ditur synimin për t’i ofruar Ukrainës ndihmë ushtarake me një vlerë prej 40 miliardë euro brenda vitit të ardhshëm. Dokumenti gjithashtu shprehet me një gjuhë më të ashpër se në të kaluarën ndaj Kinës, duke e quajtur atë si “mundësuese e përpjekjeve” luftarake të Rusisë ndaj Ukrainës, dhe se Pekini vazhdon të paraqesë sfida sistematike për sigurinë euro-atlantike. Ballkani Perëndimor dhe rajonet e Detit të Zi kanë një rëndësi strategjike për aleancën dhe NATO-ja mbetet fuqimisht e përkushtuar ndaj sigurisë dhe stabilitetit të tyre, thuhet në komunikatë. “Ne do të vazhdojmë të përmirësojmë dialogun tonë politik dhe bashkëpunimin praktik me Ballkanin Perëndimor për të mbështetur reformat, paqen dhe sigurinë rajonale dhe të luftojmë kundër ndikimit malinj, përfshirë dezinformimin, kërcënimet hibride dhe kibernetike nga aktorë shtetërorë dhe aleatët e tyre”, thuhet në komunikatë. Dokumenti thekson rëndësinë e vlerave demokratike, shtetin e së drejtës, reformat e brendshme dhe marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë si jetike për bashkëpunimin rajonal dhe integrimin euroatlantik, thuhet në pikën për Ballkanin. “Mbetemi të përkushtuar ndaj angazhimit të vazhdueshëm të NATO-s në Ballkanin Perëndimor, përfshirë forcat paqeruajtëse të KFOR-it në Kosovë të udhëhequra nga NATO”, thekson komunikata.

Top Channel/ Trump vazhdon fushatën. Merr pjesë në konventën republikane, siguria maksimale
14/07 23:28
Top Channel/ Heroi në atentatin e Trump. Kush është ish-zjarrfikësi që vdiq për të mbrojtur familjen
14/07 22:11
Top Channel/ Çifti nga Pakistani me banim në Angli, kurorëzon dashurinë në Shqipëri
14/07 20:13
Top Channel/ Në freskinë e Voskopojës! Turistë të shumtë kërkojnë t’i shmangen vapës përvëluese
14/07 20:08
Top Channel/ Trump i shpëton atentatit, republikani: E pabesueshme kjo që ndodh në vendin tonë
14/07 20:05
Top Channel/ Dështon kredia studentore! Të rinjtë nuk kanë marrë për kostot e jetesës
14/07 19:55
Top Channel/ Covidi i Verës, javën e fundit janë shtuar rastet me Coronavirus!
14/07 19:50
Top News/ Burg shpërndarësve të drogës/ Gjykata mbyll në qeli 19 të arrestuarit e “Tempulli 3”
14/07 17:08
Top News/ Beleri në Bruksel për mandatin/ I aprovohet leja pesë ditore për të bërë betimin
14/07 17:06
Top News/ Fluks vizitorësh në Vlorë/ Trafik i rënduar në disa akse të qytetit
14/07 17:06
Top Channel/ Atentati i Trump, mesazhi që mori stafi i Biden: Përmbahuni nga komentet…
14/07 16:52
Top Channel/ Sulmi i Trump mund të ishte parandaluar? Dëshmia: Pashë autorin që zvarritej në çati
14/07 16:49
Top Channel/ Atentati ndaj Trump, autori ishte vetëm 120 metra larg tij kur qëlloi nga çatia
14/07 16:48
Top News/ Parcela me kanabis në Shkodër/ Policia gjen drogën por jo autorët
14/07 15:50
Top News/ Rrezikuan jetën e pushuesve/ Bllokohen 34 mjete lundruese, gjobiten drejtuesit
14/07 15:48
Top News/ Kanabis në parcelën e misrit/ Arrestohet 50-vjeçari në Thumanë, u zbulua nga droni
14/07 15:48
Top Channel/ Nga Velipoja në Ksamil, bllokohen 34 mjete lundruese. Gjobiten 24 shoferë
14/07 15:05
Top News/ Veliaj me të rinjtë socialistë: Përballja me ide e çon vendin përpara, jo dhuna
14/07 15:03
Top Channel/ Tritol në Elbasan! U vendos në pallatin ku banonin 2 motra, plagoset fqinji
14/07 15:02
Top Channel/ “Onkologjikun” do ta hetojë SPAK! 7 të dyshuarit do të hetohen nga Prokuroria e Posaçme
14/07 15:01