Top News/ Avionët e Putinit në veri të Polonisë /Top Gun-ët e NATO-s ndjekin SU-30, momenti dramatik
01/03/2024 22:00

Top Gun-ët e NATO-s janë vënë në ndjekje të avionëve luftarakë rusë mbi detin baltik para se ti viheshin pas një tjetër avioni të putinit, në veri të Polonisë. E gjithë kjo ndodhi ndërsa presidenti rus, Vladimir Putin, kërcënonte me luftë bërthamore perëndimin dhe akuzonte NATO-n dhe SHBA-në se po përgatiteshin të sulmonin rusinë, në fjalimin e përvitshëm të tij para kombit. NATO tha se dy avionë francez Mirage 2000-s ndoqën një SU-30_M rus mbi detin baltik një ditë më parë. Menjëherë më pas, avionët luftarakë francezë u nisën me një tjetër mision për të ndjekur një avion rus Antonov 72 që fluturonte në hapësirë ajrore ndërkombëtare në veri të Polonisë. Më 12 shkurt, rusia pretendoi se nato kishte ngritur në flututim avionët luftarakë për të gjurmuar dy bombardues të aftë për të mbajtur edhe raketa me mbushje bërthamore që po patrullonin në detin e norvegjisë. Kremlini edhe një herë alarmoi bllokun duke dërguar dy avionë Tu-95MS për të patrulluar mbi detin e norvegjisë, të shoqëruar nga një grup avionësh luftarakë Su35S-tha moska.

Top News/ Izraeli paralajmëron Iranin: ‘Jemi në gatishmëri. do vuani pasojat
13/04 17:44
Top News/ Mbi 50 mijë ushtarë rusë të vrarë, Mediazona fakton vdekjet e shkaktuara nga lufta
13/04 17:43
Top News/ NATO ceremoni për Shqipërinë, Bruksel, Peleshi: Mbetemi të palëkundur
13/04 16:31
Top News/Shtatë të vdekur dhe një foshnjë e plagosur/ Sulm me thikë në një qëndër tregtare në Sydney
13/04 15:53
Top Channel/ Katastrofat natyrore “dërrmuan” Kinën: 3.3 miliardë dëme vetëm deri tani këtë vit!
13/04 14:54
Top Channel/ Japonia, në alarm për mbiemrat: Në 500 vjet, do të jenë të gjithë “Sato”!
13/04 14:53
Top Channel/ “Ti je si deklarohesh”: Parlamenti gjerman OK ligjit për gjininë, lehtëson aplikimet!
13/04 12:46
Top Channel/ Ligji i “spiunëve”, Kongresi amerikan i jep dritën jeshile: përgjon shtetasit e huaj!
13/04 12:46
Top Channel/ “Masakër” në Australi: 5 të vdekur nga sulmi me thikë, qëllohet për vdekje autori!
13/04 12:45
Top Channel/ Fillon sulmi ndaj Izraelit? Hezbollahu nis raketa, SHBA paralajmëron Iranin!
13/04 12:44
Top News/ SHBA sanksione Hamasit/ Amerikanët thirrje aleatëve të shënjestrojnë grupin militant
12/04 22:39
Top Channel/ Ndërron jetë stilisti i njohur italian, Roberto Cavalli! La pas 6 fëmijë, më i vogli 1 vjeç
12/04 22:34
Top Channel/ Holanda në krah të Ukrainës, rrit në 3 miliardë euro ndihmën ushtarake
12/04 21:04
Top Channel/ Biden-Trump, anketa, amerikanët mendojnë se kandidatët kanë bërë më shumë dëm sesa mirë
12/04 20:00
Top Channel/ Aleatët duan armë? Ekspertja amerikane: Industria jonë e mbrojtjes në vështirësi
12/04 19:31
Top Channel/ Rrëzohet çatia në Itali, humb jetën në punë punëtori 36-vjeçar shqiptar
12/04 17:48
Top Channel/ Posteri që alarmoi Gjermaninë, ISIS mund të sulmojë stadiumet e Euro 2024
12/04 16:36
Top News/ Evropa, gati të njohë Palestinën / Spanja kryeson, bën fushatë për mbështetje
12/04 16:19
Top News/I luten zotit t’i japë fund përmbytjeve/Priftërinjtë rusë, me avion mbi lumenjtë e Siberisë
12/04 15:39
Top News/ ‘Magura’, droni detar që tmerroi Putinin / Mban 320 kg eksploziv, ‘asi’ në dorën e Kievit
12/04 15:33