Top News/ Avionë vëzhgimi ASC 890 dhe raketa / Suedia, 1.3 miliardë dollarë armatime për Ukrainën
29/05/2024 13:21

Qeveria e Suedisë njoftoi për paketën më të madhe të saj të ndihmës ushtarake që i ka ofruar Ukrainës që kur Rusia nisi pushtimin e paprovokuar të fqinjit të saj. Paketa, e 16-ta që nga nisja e luftës, është në vlerë prej 1.3 miliard dollarësh. Vendi skandinav, i cili u bashkua zyrtarisht me NATO-n në mars, do të dhurojë një sërë furnizimesh ushtarake, duke përfshirë avionë vëzhgimi ASC 890, raketa ajër-ajër me rreze të mesme veprimi Rb 99, municion artilerie etj. "Suedia po e mbështet Ukrainën me paketën e saj të 16-të të ndihmës, më e madhja deri më tani me vlerë 13.3 miliardë korona," u tha gazetarëve zëvendëskryeministrja Ebba Busch. Duke shkruar në X, ish-Tëitter, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky përshëndeti paketën e ndihmës si "kritike për mbrojtjen dhe rezistencën e Ukrainës". Ndihma suedeze "jo vetëm që shpëton jetë ukrainase, por gjithashtu ndihmon për të siguruar paqen dhe sigurinë afatgjatë në Evropë," shkroi ai. Ministri i Mbrojtjes Pal Jonson, shtoi se avioni i vëzhgimit ASC 890 do të ishte veçanërisht i dobishëm për mbrojtjen ajrore të Ukrainës, duke i mundësuar asaj "të identifikojë raketat e lundrimit dhe dronët në ardhje dhe të identifikojë objektivat në tokë dhe në det”. Stokholmi nuk e ka përjashtuar dërgimin e avionëve të tij luftarakë Gripen në Ukrainë, por të martën tha se i ishte kërkuar nga koalicioni i forcave ajrore për Ukrainën që të priste pasi ata i jepnin përparësi futjes së F-16 të prodhuar nga SHBA në forcat ajrore ukrainase. Suedia ka njoftuar ditët e fundit një paketë ndihme prej 650 milionë koronash për të siguruar furnizimin me energji të Ukrainës, një sektor që është shënjestruar nga sulmet ruse, dhe një paketë kornizë ndihme civile dhe ushtarake prej 75 miliardë koronash për tre vjet, nga viti 2024 në 2026, për të mbështetur Kievin "për aq kohë sa të jetë e nevojshme". Premtimet e sjellin ndihmën e përgjithshme të Suedisë për Ukrainën që nga pushtimi i Rusisë në 2022 në më shumë se 100 miliardë korona, ose 4.1 miliardë dollarë, duke e bërë Kievin marrësin më të madh të ndihmave suedeze.

Top News/ Pheniani pret Putin/ Presidenti rus zbret në Korenë e Veriut pas 24 vitesh
18/06 22:47
Top News/ Po mban më këmbë industrinë ruse…SHBA e NATO thirrje për sanksione
18/06 22:45
Top News/ Putin mbërrin në Korenë e Veriut, diktatori Kim Jong Un e pret në aeroport
18/06 22:13
Top News/ Rusia pa spiunë në Europë/ Raporti: Kremlini pagesa të majme për rekrutimet
18/06 21:27
Top Channel/ Pfizer paditet në SHBA, shteti i Kansasit akuzon kompaninë për deklarata të rreme
18/06 19:51
Top Channel/ Tifozja më ‘hot’ e të gjitha kohërave i ‘vë flakën’ Euro 2024, modelja çmend qytetarët
18/06 19:42
Top Channel/ Sekuestrohet 2.6 miliardë euro kokainë në Gjermani! Ishte e fshehur në fruta dhe perime
18/06 19:41
Top Channel/ “Von der Leyen fsheh raportin që ‘godet’ Italinë”, Politico: Kërkon votën e Melonit
18/06 19:39
Top Channel/ Arrestohet këngëtari i njohur, drejtonte makinën në gjendje të dehur
18/06 18:44
Top News/ Tunel nën detin Baltik, 18 km i gjatë / Lidh Danimarkën me Gjermaninë, hapet në 2029
18/06 16:13
Top Channel/ Në avion shtetëror me djalin për ndeshjen, telashe për kryeparlamentarin kroat
18/06 15:13
Top News/ Kina e frikshme, ka 500 bomba bërthamore / Po rrit arsenalin më shpejt se çdo vend tjetër
18/06 15:12
Top Channel/ SIPRI: Bota po shton armët atomike operacionale, Kina ka gati kokat bërthamore!
18/06 15:09
Top News/ ‘Përbindëshi’ kinez del nga deti…Nëndetësja bërthamore shfaqet pranë Tajvanit
18/06 15:08
Top News/ Kokainë rekord për Euro2024/ Policia gjermane kap 36 tonë, në pranga edhe një shqiptar
18/06 15:07
Top News/ ‘Çmenden’ shpenzimet për mbrojtjen / Numër rekord aleatësh të NATO-s arrijnë objektivat
18/06 15:07
Top News/ ‘Legalizon’ bashkëshortët pa dokumenta / Biden, mbron nga dëbimi të martuarit me amerikanë
18/06 15:06
Top Channel/ Të anulohet “Mirëdita, Dobar Dan”, shpërthen Serbia: Po mbahet për Vidovdan!
18/06 14:57
Top Channel/ Tifozin e Anglisë e zë gjumi në ndeshjen me Serbinë, u zgjua në 4 të mëngjesit dhe…
18/06 14:25
Top Channel/ Donin të rrëzonin qeverinë dhe të rrëmbenin Scholz, nis gjyqi për tre të akuzuarit
18/06 14:06