Top News – Austri, shtohen rastet/ Vendi gati për mbylljen e shkollave
13/11/2020 16:06

Austria, sipas Reuters, po përgatitet për mbylljen e shkollave dhe ashpërsimin e mëtejshëm të masave që synojnë frenimin e përhapjes së koronavirusit. Një vendim përfundimtar për këtë pritet të merret ditën e shtunën. Thuhet se dyqanet e vogla mund të vazhdojnë të qëndrojnë hapur, por jo qendrat tregtare ku ka grumbullime të mëdha njerëzish. Qeveria austriake njoftoi përpara pak kohësh një sërë masash të reja që përfshinin ndalimin e qarkullimit nga ora 8 e mbrëmjes deri në 6 të mëngjesit. Po kështu shërbimi i bareve dhe restoranteve do të ishte vetëm “merr me vete”, e do të mbylleshin edhe palestrat dhe muzetë. Kancelari Sebastian Kurz shpjegoi se nuk e pati të lehtë marrjen e një vendimi të tillë, por shtoi se ai ishte i domosdoshëm. Vendi thuhet që të ketë mbërritur një nivel rekord prej më shumë se 9.500 infektimesh në ditë, çka shton trysnin mbi kapacitetet spitalore. Austria nuk është vendi i vetëm europian që po përballet këto ditë me një shtim të rrufeshëm të rasteve. Franca ka rikthyer dhe ajo në masë të madhe izolimin, e Britania gjithashtu. Greqia ka njoftuar edhe ajo në karantinë të pjesshme dhe Belgjika i është rikthyer masave të izolimit kombëtar pasi shifrat treguan se kishte nivelin më të lartë të infektimeve ne Europë.

Top News- A planifikon Vuçiç luftë në Ballkan!/Mediat kroate- Presidenti, ‘dora’ Putin në rajon
09/08 19:53
Top News- Kryeministri rrezikoi mbytjen në Adriatik!/Si e shpëtoi gazetari pak para se të fundosej
09/08 19:06
Top News – Putin urdhëron vrajsen e ministrit /Si e zbuloi në kohë Ukraina komplotin rus!
09/08 16:37
Top News – Jo më viza turistike për rusët!/Thirrjet në BE për izolimin e Rusisë gjatë luftës
09/08 16:10
Top News – Franca koleksionon videolojërat/Biblioteka Kombëtare i konsideron trashëgimi kulturore
09/08 15:50
Top News – Ariu gjithë natën në makinë… / Mbyll derën nga brenda e nuk del dot
09/08 15:49
Top News – Kopshti Zoologjik, luanët në ankand / ’Janë shtuar shumë, kursejmë për ushqimin’
09/08 15:49
Top News – Gjueti ‘thesari’ në Groenlandë / Miliarderët në sulm: Akujt po shkrihen, ç’do zbulojnë?
09/08 15:35
Top News – Kina po përgatit pushtimin e Tajvanit / Njësoj si Rusia, stërvitje masive para ofensivës
09/08 15:32
Top News-Alo taksi! Një xhiro për 1 dozë kokainë!/Dënohen 2 shqiptarë në Britaninë e Madhe, ja emrat
09/08 15:01
Top Channel/ Festa e Ashure, Shiitët kutojnë martirizimin e nipit të profetit
09/08 14:48
Top Channel/ Digjet nafta në Kubë. Zjarri në depozita, viktima e të plagosur
09/08 14:48
Top Channel/ Rinovohet Bazilika e Cisternës. Vepra e Justinianit të Madh shndërrohet në një tempull
09/08 14:47
Top News – Rusia po tërheq forcat nga Donbasi?! / Kievi paralajmëron ofensivë të re në jug të vendit
09/08 13:00
Top News – Infektohet fëmija me linë e majmunit / Gjermani, virusi për herë të parë te një i mitur
09/08 12:54
Top News – Aleatë edhe në hapësirë! / Rusia lëshon satelitin iranian, alarmohet Uashingtoni
09/08 12:53
Top Channel/ “Avengers” rikthehen në 2025, Marvel njofton filmat e ri të sagës që theu rekordin
09/08 12:51
Top Channel/ Shuhet Ylli i filmit “Grease”/ Olivia Newton-John mbyll sytë në moshën 73-vjeçare
09/08 12:50
Top News – Luftë edhe në hapësirën kibernetike / ’Shpërthejnë’ dezinformatat për Rusinë e Ukrainën
09/08 12:49
Top News – Shqiptari u vra në Itali për borxhet/ Hetimet marrin tjetër rrugë, dalin detaje të reja
09/08 12:45