Top News/ Athina paralajmëron Shkupin, kërkon zbatimin e Marrëveshjes së Prespës
15/06/2024 18:00

Ministri i Jashtëm grek Georgios Gerapetritis paralajmëroi Maqedoninë e Veriut që të mos e anashkalojë Marrëveshjen e Prespës. Në një intervistë të dhënë për portalin grek NEËSBOMB, ai tha se respektimi I traktateve ndërkombëtare është një parim themelor I të drejtës ndërkombëtare. Duke lënë të nënkuptohet se Greqia mund të bëhet pengesë për anëtarësimin e Shkupit në NATO. “Marrëveshja e Prespës është një traktat ndërkombëtar i ratifikuar me ligj, është absolutisht e detyrueshme për të gjitha palët dhe nuk mund të modifikohet në mënyrë të njëanshme. Sidomos për Maqedoninë e Veriut, kushtet bazë të Marrëveshjes janë përfshirë në Kushtetutën e shtetit fqinj dhe ishin kusht për anëtarësim në NATO”. Ai përsëriti edhe njëherë qëndrimin e mbajtur në Samitin e Shkupit duke nënvizuar se shmangia e vepriemve të njëanshme dhe retorikës përçarse garantojnë stabilitetin në rajon. Marrëdhëniet mes dy vendeve kanë ardhur duke u ftohur pas ardhjes në pushte të qeverisë së re në Maqedoninë e Veriut.

Top Channel/ Makina shpërthen në ecje/ Plagosen dy vëllezër, shkak tritoli që kishin për peshkim
21/07 22:58
Top News/ Arrestohet autori i plagosjes në Talë/ Shkak për ngjarjen u bë një femër
21/07 21:24
Top News/ Shpërthen makina në Gramsh/ Plagosen dy vëllezërit, nuk dihen shkaqet
21/07 21:22
Top Channel/ Shpërthen mjeti në ecje/ Në Gramsh plagosen dy vëllezërit në makinë
21/07 20:07
Top Channel/ Plumba për xhelozi në Shëngjin, plagoset pas sherrit 27-vjeçari
21/07 19:43
Top Channel/ Familjarët e viktimave duan drejtësi/ Vëllai i Marsel Çelës: Shteti të gjejë autorët!
21/07 19:40
Top News/ Plagoset me armë 27-vjeçari/ U qëllua nga një 30-vjeçar, shkak u bë një femër
21/07 18:30
Top News/ Shqipëria ‘kampione’ turizmi/ raporti i KE, Rama: Përsëri një histori suksesi
21/07 18:00
Top News/ Bllokohen 40 mjete lundruese/ Gjobiten drejtuesit, rrezikuan jetën e pushuesve
21/07 17:30
Top News/ Instituti Kanadez i Teknologjisë/ Mbi 200 të diplomuar të gatshëm për çdo përgjegjësi
21/07 16:54
Top Channel/ Detaje/ I ngacmoi të dashurën në plazhin e Tales, 30-vjeçari plagos të riun e largohet
21/07 16:09
Top Channel/ Shenja plumbash kudo, pamjet tronditëse nga lokali në Memaliaj ku ndodhi masakra
21/07 15:36
Top Channel/ Atentati në Memaliaj për hakmarrje, vrasësit me pagesë nuk kursyen as të pafajshmit!
21/07 15:32
Top News/ 48-vjeçari kapet me mina e pistoletë/ Po lëvizte me taksi, dyshohet se do i shiste
21/07 15:27
Top Channel/ “Vendi më i mirë në Shqipëri”, Driloni zgjedhja e parë e qytetarëve këtë fundjavë
21/07 15:20
Top Channel/ Banorët: Të tronditur!/ “Krimi më i rëndë që ka ndodhur në qytet”. Kush ishin viktimat
21/07 15:06
Top Channel/ Turizmi 2024, Shqipëria me rritje! Rama: Vendi ynë, konfirmohet si një histori suksesi
21/07 14:35
Top Channel/ Atentati në Memaliaj/ Pamjet e makinës së autorëve në flakë, zjarri përfshiu e 1 godinë
21/07 13:38
Top News/ Merrte makina me qira dhe nuk i kthente më, arrestohet mashtruesi në Lushnjë
21/07 13:36
Top News/ 4 të huaj marrin shtetësinë shqiptare / Veliaj: Bashkohemi në një skuadër
21/07 13:17