Top News- Asnjëherë nuk u çliruam nga Serbia! The Guardian: Shqiptarët e kosovës fajësojnë Beogradin
04/06/2023 16:41

I ulur pas një tavoline të zezë, në një dhomë të vogël në kosovën e veriut, kryebashkiaku i fshatit, Izmir Zeqiri, duhet të mësohet me famën ndërkombëtare. “Nuk ishte qëllimi im të bëhesha i njohur”, thotë ai ndërsa telefoni i bie pa pushim. “Ne mendonim se më shumë njerëz do të merrnin pjesë në zgjedhje dhe nuk e imagjinonim se mund të fitonim”. Dhe kjo nuk është një modesti e rreme. Zeqiri është një nga disa qindra shqiptarët që jetojnë në komunën me shumicë serbe të Zubin Potokut dhe kandidimi i tij në zgjedhjet e prillit ishte një gjest simbolik. Por kur lista serbe bojkotoi zgjedhjet, me urdhër të beogradit, Zeqiri e gjeti veten në syrin e stuhisë. Ai fitoi 197 vota nga një pjesëmarrje prej 6 për qindësh, 17 më shumë se kundërshtari i vetëm i tij. Ndaj javën e shkuar ai bëri betimin në detyrë. Kryebashkiakët shqiptarë, bënë betimin edhe në tre komunat e tjera në veri.

Top Channel/ Shembja e çatisë, shkon në 11 numri i viktimave brenda kishës në Meksikë
03/10 22:35
Top Channel/ SHBA me sytë nga Veriu: Serbia ka filluar të tërheqë forcat nga kufiri me Kosovën
03/10 22:34
Top News – Hunter Biden deklarohet i pafajshëm, çfarë rrezikon djali i presidentit
03/10 22:30
Top News- SHBA e konfirmon/ Serbia po tërheq trupat nga kufiri me Kosovën
03/10 22:29
Top News- 9 milionë turistë gjatë këtij viti/ Rama paralajmëron taksim edhe për Air BnB
03/10 21:38
Top Channel/ Përmbytjet e fundit në Greqi rrezikojnë prodhimin dhe çmimin e djathit “Feta”
03/10 20:12
Top Channel/ Ende në hetim, Hunter Biden mohon për akuzat për posedim arme
03/10 20:06
Top News – Shpërthim në një rafineri ilegale, 18 viktima, mes tyre edhe një grua shtatzënë
03/10 20:01
Top News – ‘Nuk më lejon të shoh fëmijët’, këngëtarja kanadeze padit Elon Muskun
03/10 20:01
Top News – ‘Ngushëllimet nuk na shërojnë plagët’, Erdogan: Presim ndihmë konkrete nga aleatët
03/10 19:44
Top News – Greqia vë në dispozicion portet e saj veriorë për transportin e grurit ukrainas
03/10 19:43
Top Channel/ Akuza për mashtrim, Trump paraqitet në dyert e gjykatës për të dytën ditë
03/10 19:10
Top Channel/ Sulmi me bombë në Ankara, dhjetëra persona në pranga! Do kalojnë filtrat e drejtësisë
03/10 17:51
Top Channel/ “Dritë në studimin e elektroneve”, tre shkencëtarë fitojnë Nobelin e Fizikës!
03/10 17:47
Top Channel/ Tërmeti “shkund” Napolin, njerëzit tmerrohen: Do të shpërthejë vullkani!
03/10 17:46
Top News – Vizat hiqen nga 1 janari/ Rregullat e afatet për shtetasit e Kosovës
03/10 17:27
Top News – Biznesi i qirave ditore / Ligji i ri, subjektet duhet të regjistrohen në QKB
03/10 17:25
Top News – Nobeli i fizikës ndahet në tresh / Vlerësohen shkencëtarët atomikë, eksploruan elektronet
03/10 15:32
Top Channel/ Serbia arreston Radoiçiçin, 48 orë paraburgim: Ende pa kërkesë ekstradimi!
03/10 15:20
Top News – Masakër në qendrën tregtare / Njerëzit vrapojnë të tmerruar, tre viktima në sulm
03/10 15:15