Top News – Arrestohet një turk/ Morinë, kërkohej nga Gjermania
25/10/2020 11:10

Policia Kufitare e Kukësit ka vënë në pranga një shtetas turk të shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Arrestimi provizor i tij u bë në bashkëpunim me Interpol Tiranën, me qëllim ekstradimin në shtetin gjerman. Në hyrje të Pikës së Kalimit Kufitar të Morinës, shërbimet e Policisë Kufitare, si rezultat i masave të shtuara dhe shkëmbimit të informacionit me Interpol Tiranën, bënë ndalimin e një 42 vjeçari nga Turqia të shpallur në kërkim ndërkombëtar: Gjatë përpunimit dhe verifikimit të të dhënave në sistem, ky shtetas rezultoi person në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Wiesbaden, Gjermani. Autoritetet Gjyqësore Gjermane, kanë caktuar ndaj tij masën e sigurisë "Arrest me burg", për veprën penale "Trafik droge", parashikuar nga Kodi Penal i Gjermanisë.

Top News – E drejta e votës…! Vendimi për emigrantët shqiptarë
27/11 20:33
Top News – Të blesh burgun me para! 69 shqiptarët që ëndërruan Anglinë
27/11 20:15
E ndaluan për maskën, i gjetën emigrantë/ Drejtuesi i mjetit: Më kërkuan ndihmë dhe i mora në makinë
27/11 19:51
Top News – Meta, letër për covid 19/ 11 propozime urgjente për zgjidhje
27/11 19:46
“Shtëpia kërkon më shumë fonde”/ Bonusi 5 mln lekë të vjetra nuk mjafton për restaurimin
27/11 19:39
Top News – KED e përjashtoi 2 herë/ Papandile, sërish gjyq me Tushën
27/11 19:02
Top News – Vendim i papritur! I hiqet titulli Veton Surroit
27/11 18:35
Top News – Festa e pavarësisë/ Veliaj letër qytetarëve të Tiranës
27/11 18:20
Top News – 27 nëntor, vetëm një ditë/ Në Globe uljet më të mëdha të vitit
27/11 17:45
Top News – Covid, shifra tragjike/ 18 viktima, mjekët japin alarmin
27/11 17:04
Top News – Gjykata Kushtetuese/ SHBA-palët të lëvizin me urgjencë
27/11 16:12
Top News – Nuk paguan Becchetti-n/ Shqipëria rrezikon sekuestrimin e pasurive
27/11 15:58
Top News – Nuk mbanin maska/ Policia-ndëshkohen 729 qytetarë
27/11 15:25
Top News – Vaksinat antigrip/ Nis procesi me edukatoret
27/11 15:24
Të gjithë për festa në Korçë/ Nuk gjen më vende në hotele e bujtina
27/11 15:19
Festa e pavarësisë në Vlorë/ Organizime të reduktuara në qytetin e ngritjes së flamurit
27/11 15:18
Vaksinohen edukatoret/ Nis procesi në të gjitha kopshtet e çerdhet e Tiranës
27/11 15:13
Nga 1 dhjetori mësimi do të zhvillohet i alternuar/ Nxënësit: Duam të rrimë në shkollë
27/11 15:09
Shembet pallati në Durrës/ Ishte dëmtuar shumë rëndë nga tërmeti i një viti më parë
27/11 15:08
“Pandemia Covid-19 ka frenuar lejet e ndërtimit. Instituti i Statistikave raporton se në total në të gjithë vendin lejet e dhëna nga bashkitë për ndërtime të reja gjatë periudhës Korrik – Shtator arritën në 262, në rënie me 14.9% krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.” Por, në raport me tremujorin e kaluar që përkon me periudhën Prill – Qershor, kohë kur vendi ishte në karantinë ka një rritje të ndjeshme me 53 leje më shumë të miratuara. Tirana kryeson listën me numrin më të lartë me 68 leje të dhëna sipas Instat edhe pse në krahasim me të njëjtën periudhë 2019-ës, ka thuajse një përgjysmim të tyre. Qyteti bregdetar i Durrësit nga ana tjetër ka shënuar një rekord në lejet e dhëna nga bashkia me 49 të tilla në total. Kjo rritje e fortë e lejeve të miratuara për ndërtime të reja në Durrës lidhet kryesisht edhe me procesin e rindërtimit, i cili ka nisur tashmë zbatimin në zonat e prekura nga tërmeti. Paralelisht me uljen e numrit të lejeve, rënie ka pësuar edhe sipërfaqja e dhënë për ndërtesa të reja, teksa vlera e përafërt e lejeve të miratuara në tremujorin e tretë arriti vlerën e rreth 19.5 miliardë lekëve apo 157.5 milionë euro. Pjesa më e madhe e lejeve janë dhënë për ndërtesa banimi kryesisht për banesa njëkatëshe dhe dykatëshe, si dhe për ndërtesa të tjera për qëllime tregtare apo objekte të tjera për zyra.
27/11 15:05