Top News/ Armët po vijnë! SHBA krah Tajvanit / Ligjvënësit amerikanë: Xi Jinping, ambicje agresive
27/05/2024 11:49

Zyrtari i lartë amerikan, Michael McCaul, tha të hënën se porositë e Tajvanit janë rrugës dhe se lojërat kineze që u ngjajnë luftërave, e kanë rritur nevojën për të forcuar kapacitetet e këtij ishulli në fushën e mbrojtjes. Kina e konsideron Tajvanin, ishull që, si pjesë të saj dhe është zotuar se do ta fitojë kontrollin e tij edhe përmes forcës, nëse është nevoja. Qeveria e Tajvanit, në anën tjetër, hedh poshtë pretendimet e Pekinit për ishullin. Në dy vjetët e fundit, Tajvani është ankuar për vonesa në ardhjen e armëve amerikane, si raketat Stinger, për shkak se prodhuesit amerikanë janë duke furnizuar Ukrainën. McCaul, udhëheqësi i Komitetit të Dhomës së Përfaqësuesve për Marrëdhënie me Jashtë, ka thënë se ushtria e Kinës u ka dërguar Shteteve të Bashkuara një mesazh të fuqishëm javën e kaluar. “Ne po çojmë përpara punën sa u përket sistemeve të armëve. Do të doja të shihja punë më të shpejtë, mirëpo armët po vijnë”, u tha McCaul gazetarëve në Taipei, pas takimit me presidentin e Tajvanit, Lai Ching-te. Ai tha se Tajvanit i duhen mjaftueshëm armë, në mënyrë që presidenti kinez, Xi Jinping të kuptojë që rreziqet e pushtimit të ishullit i tejkalojnë përfitimet. “Presidenti Lai dhe unë, si gjithmonë, kemi pasur bisedime shumë direkte për kërcënimin me të cilin përballet ishulli prej fqinjit të tij verior”, tha McCaul. Pa mbrojtje të fuqishme, Xi Jinping ka ambicie shumë agresive”. Kina e ka sanksionuar McCaul-in vitin e kaluar, pas një vizite që ai realizoi në Tajvan, për t’u takuar me zyrtarë të lartë atje.

Top News/ Mbështetja për Ukrainën. Jo të gjithë firmosin deklaratën e integritetit territorial
16/06 21:04
Top Channel/ Antibiotikët nuk po funksionojnë/ OBSH jep alarmin për rrezikun
16/06 19:55
Top Channel/ Francë, mijëra protestues kundër të djathtës ekstreme përpara zgjedhjeve parlamentare
16/06 15:35
Top Channel/ Samiti i paqes, Zelensky: Do t’i paraqesim Moskës propozimin për përfundimin e luftës
16/06 15:34
Top Channel/ Samiti i Paqes, shpresë për pajtim për të dënuar pushtimin e Ukrainës nga Rusia
16/06 15:24
Top News/ Norvegjia ndihmon Ukrainën…103 milionë dollarë për infrastrukturën energjetike
16/06 14:41
Top News/ Dramë pengjesh në burgun rus / Trupat vrasin pengmarrësit e lidhur me Shtetin Islamik
16/06 14:40
Top News/ Ushtria izraelite, pauzë në luftime…Zemërohet Netanyahu: Plani është i papranueshëm
16/06 14:32
Top News/ Zelenski, shitësi më i mirë i kohërave! Trump për presidentin ukrainas: Më pëlqen shumë
16/06 14:11
Top News/ Të burgosurit marrin peng gardianët / ‘Thriller’ në Rusi, kanë lidhje me Shtetin Islamik
16/06 12:37
Top News/ Marina amerikane shpëton ekuipazhin grek / Anija u sulmua nga Huthit në Detin e Kuq
16/06 12:35
Top News/ Bajram në rrënojat e xhamive / Palestinezët në Khan Junis falen mes shkatërrimit
16/06 12:34
Top News/ Dhjetëra e mijëra njerëz në Tel Aviv / Protesta më e madhe nga fillimi i luftës me Hamasin
16/06 12:30
Top News/ Haxh në 47 gradë Celcius / Arabia Saudite përvëlohet, pelegrinazh i vështirë
16/06 12:29
Top Channel/ 8 ushtarë të vrarë! Luftimet në Rafah/ Ushtria e izraelit kap armë pranë Egjiptit
16/06 12:14
Top News/ Dënim për pushtimin e Ukrainës…Liderët botërorë flasin në Zvicër për paqen
16/06 12:11
Top News/ Avionët rusë hyjnë në Suedi / Shkelet hapësira ajrore e anëtares më të re të NATO-s
16/06 12:11
Top News/ Perëndimi refuzon ofertën e Putinit: Kjo nuk është paqe por pushtim i Ukrainës!
16/06 12:06
Top Channel/ Lot dhe lutje në Gaza! Besimtarët myslimanë kryejnë ritet në xhaminë e shenjtë në Mekë
16/06 12:05
Top Channel/ Shqipëria në Euro 2024! Atmosfera ndeshjes ndjehet edhe në Greqi, pikturohet shqiponja
15/06 20:53