Top News-‘Armët dhe amerikanët janë një’/Gjykata e Lartë rrëzon ligjin që i kufizonte
23/06/2022 22:56

Gjykata e Lartë në SHBA rrëzoi ligjin që vendoste kufizime për mbajtjen e armëve në shtetin e Nju Jorkut, vendim ky që pritet të ketë ndikim në shumë shtete të tjera në lidhje me armëmbajtje. 6 gjyqtarë votuan pro rrëzimit të ligjit dhe 3 votuan kundër, ndërsa pritet që pas këtij votimi shumë njerëz të mbajnë armë në rrugët e qyteteve më të mëdha të vendit, duke përfshirë Nju Jorkun, Los Anxhelosin, Bostonin. Me këtë vendim të Gjykatës së Lartë të Shteteve të Bashkuara rrëzohet ligji i që iu kërkonte banorëve të tregonin se kishin nevojë të veçantë që të mbanin një armë me vete në publik. Sipas gjyqtarëve kjo kërkesë shkel të drejtën e garantuar nga Amendamenti i Dytë, për mbajten e armëve. Vendimi nga Gjykata e Lartë vjen pasi dy senatorë demokratë dhe republikanë njoftuan të martën se është arritur një marrëveshje mbi një projekt-ligj dypartiak, kundër dhunës me armë, duke i hapur rrugën një votimi nga Kongresi në përgjigje të incidenteve me armë në Teksas dhe Nju Jork që tronditën vendin.

Top News – U vra nga një ‘raketë-ninxha’ / Shefi i Al Qaeda-s në Siri në shënjestrën e SHBA
29/06 15:42
Top Channel/ Gazetarët kundër Macron: “Ku shkojmë paratë tona”? Grevë për licencat!
29/06 15:33
Top News-50,000 trupa të NATO për të ndalur Putin/Vendet baltike druajnë se janë në ‘listën e zezë’
29/06 15:24
Top Channel/ Kapet “droga e Xhihadit”: 2,3 tonë captagon në duart e policisë siriane!
29/06 15:13
Top Channel/ Romë, kafshët nuk përballojnë të nxehtin- u hidhen ushqime të ngrira!
29/06 15:09
Top Channel/ SHBA nis trupat në Europë, Biden: Rusia nuk “guxon”, këtu hyjmë ne!
29/06 14:51
Top Channel/Po të ishte grua, Putin s`do ta sulmonte Ukrainën: Johnson befason me deklaratën!
29/06 14:46
Top News – Kthehet ‘makthi’ i Notre Damit / Sërish zjarr në Paris, 12 persona të lënduar
29/06 14:44
Top News – Grabitje me armë në bankë / Kanada, vriten dy autorët, plagosen gjashtë policë
29/06 14:43
Top News – Kërcënon të ‘bombardojë’ Pentagonin! Rusia publikon koordinatat e qendrave perëndimore
29/06 14:43
Top News – Po të ishte Putini grua…?! / Ja çfarë mendon kryeministri britanik Boris Johnson
29/06 14:42
Top News – NATO, më e madhe e më e fortë / Si Turqia ‘hapi derën’ për zgjerimin e aleancës
29/06 14:42
Top News – SHBA ‘pushton’ Evropën / Biden, më shumë armë, trupa dhe baza në kontinent
29/06 14:15
Top News – Përvëlohet Japonia! / Vala më e rëndë e të nxehtit në gati 150 vjet
29/06 12:59
Top News – Lisiçansku nën rrethim! / Qyteti i fundit në duar ukrainas: Situata shumë e rëndë
29/06 12:58
Top News – Vaksinim kundër Lisë së majmunëve / Shtëpia e Bardhë prezanton planin: Të ndalim virusin!
29/06 12:21
Top News – ‘Sallatë ruse’ në menu! / Në samitin e NATO-s në Madrid ‘rrudhen vetullat’
29/06 12:20
Top News – Shkatërrimi i Ukrainës, gabim kolosal / Oligarku rus Deripaska i kundërvihet Putinit
29/06 12:20
Top Channel/ ”Digjet” Japonia: I nxehti më i madh që nga 1875 pushton vendin!
29/06 12:15
Top Channel/Lija e majmunit, SHBA gati planin e vaksinimit: Do imunizojmë me mijëra!
29/06 12:13