Top News/ Armë për Ukrainën me para ruse / BE miraton planin për përdorimin e aseteve të ngrira
21/05/2024 14:51

Vendet e Bashkimit Evropian kanë miratuar zyrtarisht një plan për të përdorur fitimet nga aktivet e bankës qendrore ruse të ngrira në BE, për mbrojtjen e Ukrainës, tha të martën qeveria belge. Marrëveshja në fakt kishte nevojë vetëm për një vulë, nga ministrat, pasi ambasadorët e BE arritën dakordësi më herët, në fillim të muajit. Sipas marrëveshjes, 90% e të ardhurave do të shkojnë në një fond të menaxhuar nga BE për ndihmën ushtarake për Ukrainën, ndërsa 10% do të shkopjë për të mbështetur Kievin në mënyra të tjera. BE pret që aktivet të sjellin rreth 15 deri në 20 miliardë euro fitime deri në vitin 2027. Ukraina pritet të marrë këstin e parë në korrik, thanë diplomatët e BE. Grupi i Shtatë vendeve më të industrializuara të botës, G7, ngriu rreth 300 miliardë dollarë asete financiare ruse menjëherë pas pushtimit të Ukrainës nga Moska në 2022. Që atëherë, BE-ja dhe vendet e tjera të G7-ës kanë debatuar se si dhe nëse do të përdorin fondet për të ndihmuar Ukrainën. Sekretarja e Thesarit në SHBA, Janet Yellen, po i shtyn ndërkohë vendet e tjera të G7-ës që edhe ato të bien dakord për një plan për të përdorur fitimet nga paratë e bllokuara ruse, si kolateral për të mbështetur një kredi më të madhe për të ndihmuar Ukrainën.

Top Channel/ Në avion shtetëror me djalin për ndeshjen, telashe për kryeparlamentarin kroat
18/06 15:13
Top News/ Kina e frikshme, ka 500 bomba bërthamore / Po rrit arsenalin më shpejt se çdo vend tjetër
18/06 15:12
Top Channel/ SIPRI: Bota po shton armët atomike operacionale, Kina ka gati kokat bërthamore!
18/06 15:09
Top News/ ‘Përbindëshi’ kinez del nga deti…Nëndetësja bërthamore shfaqet pranë Tajvanit
18/06 15:08
Top News/ Kokainë rekord për Euro2024/ Policia gjermane kap 36 tonë, në pranga edhe një shqiptar
18/06 15:07
Top News/ ‘Çmenden’ shpenzimet për mbrojtjen / Numër rekord aleatësh të NATO-s arrijnë objektivat
18/06 15:07
Top News/ ‘Legalizon’ bashkëshortët pa dokumenta / Biden, mbron nga dëbimi të martuarit me amerikanë
18/06 15:06
Top Channel/ Të anulohet “Mirëdita, Dobar Dan”, shpërthen Serbia: Po mbahet për Vidovdan!
18/06 14:57
Top Channel/ Tifozin e Anglisë e zë gjumi në ndeshjen me Serbinë, u zgjua në 4 të mëngjesit dhe…
18/06 14:25
Top Channel/ Donin të rrëzonin qeverinë dhe të rrëmbenin Scholz, nis gjyqi për tre të akuzuarit
18/06 14:06
Top News/ Zhduket korrieri i çantave luksoze/ Arrestohet një shqiptar e një turk në Itali
18/06 13:50
Top Channel/ Izraeli do heqë vizat Kosovës! Ministri i Brendshëm në Prishtinë për marrëveshjen
18/06 12:36
Top Channel/ Izraeli do sulmojë Libanin? Ekspertët: Nuk është cështja nëse, por kur!
18/06 12:25
Top News/ 11 viktima në detin Jon / Tragjedi pranë brigjeve italiane, fundosen dy anije
18/06 12:11
Top Channel/ “Përbindësh”! 19-vjeçari qëllon për vdekje të atin e të ëmën, më pas vret veten me armë
18/06 12:03
Top News/ Dronët kamikazë, ferr flakësh në Rusi / Ukraina godet depozitat e naftës, sulm mbresëlënës
18/06 12:03
Top Channel/ Nga Japonia, mbërrin një sëmundje “e re”: Infeksion i tmerrshëm, vdekshmëria 30%!
18/06 12:02
Top News/ Rutte drejt postit të kreut të NATO-s / Hungaria nuk e kundërshton më kandidaturën
18/06 11:58
Top News/ Për një ‘rend të ri botëror’…Putin në Korenë e Veriut, bisedime me Kim Jong un
18/06 11:58
Top News/ ‘Luftë’ në kufirin mes Koreve / Trupat e Kim Jong un hyjnë sërish në Korenë e Jugut
18/06 11:55