Top News – Armë bërthamore për të gjithë…! Lukashenko: Jemi ‘Bashkimi i Bjellorusisë dhe Rusisë’
29/05/2023 11:27

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko, tha se nëse ndonjë shtet tjetër dëshiron të anëtarësohet në një union Rusi-Bjellorusi, atëherë “do të ketë armë bërthamore për të gjithë”. Në një intervistë të publikuar në televizionin shtetëror rus mbrëmjen të dielës, Lukashenko, aleat i presidentit të Rusisë, Vladimir Putinit, tha se duhet “kuptuar strategjikisht” se Minsku dhe Moska kanë një mundësi unike për t'u bashkuar. “Askush nuk është kundër që Kazakistani dhe vendet e tjera të kenë të njëjtat marrëdhënie të ngushta që kemi ne me Federatën Ruse”, tha Lukashenko.“Nëse dikush është i shqetësuar ...atëherë është shumë e thjeshtë: bashkohuni me “Bashkimit të Bjellorusisë dhe Rusisë”. Kjo është e gjitha: do të ketë armë bërthamore për të gjithë”. Ai shtoi se kjo ishte pikëpamja e tij dhe jo e Rusisë. Rusia i coi përpara javën e kaluar planet për të vendosur armë bërthamore taktike në Bjellorusi, në atë që do të ishte dislokimi i parë i kokave bërthamorë jashtë Rusisë që nga rënia e Bashkimit Sovjetik në vitin 1991. Ky plan ka nxitur shqetësime në Perëndim. Rusia e përdori territorin e Bjellorusisë si pikënisje për nisjen e pushtimit të paprovokuar të Ukrainës në shkurt të vitit të kaluar dhe që atëherë bashkëpunimi ushtarak mes tyre është intensifikuar. Dy vendet kanë mbajtur stërvitje të përbashkëta ushtarake në Bjellorusi.

Top News – Zjarr në bordin e një trageti në Itali, evakuohen pasagjerët dhe personeli
30/09 15:55
Top News – Zbrazet Nagorno-Karabaku, armenët etnikë largohen nga rajoni
30/09 15:48
Top Channel/ Çimkat pushtojnë Parisin, ndërhyjnë autoritetet: “Nuk shpëton asnjë”!
30/09 15:47
Top News – Si u mashtrua shqiptarja në Greqi? I morën mbi 8 mijë euro
30/09 15:41
Top Channel/ Emigrantja humb jetën në punë! Një shqiptare u masakrua nga makineria e mishit në Greqi
30/09 15:28
Top News – Zelensky zbulon arritjet: Ukraina po krijon flotën e parë detare të dronëve
30/09 15:27
Top News – ‘Prodhoni armë në Ukrainë’, Zelensky josh industrinë e mbrojtjes
30/09 15:26
Top News – Vrasja e reperit Tupac, Policia e Las Vegasit arreston një 60-vjeçar
30/09 15:26
Top News – Vetëvritet ish-bashkëshorti I Klodiana Vafës/ Pas divorcit vrau nënën e dy fëmijëve
30/09 15:00
Top Channel/ Sulmi në Kosovë, e përfshirë Moska? “Armët mund të kenë ardhur nga Rusia”!
30/09 14:44
Top News- Deputeti holandez kërkesë NATO/ ‘Koha për një përgjigje shumë të fortë ndaj Serbisë’
30/09 12:11
Top Channel/ Grekët të shkatërruar pas përmbytjeve katastrofike, tmerr edhe në Nju Jork!
30/09 12:10
Top Channel/ ”Mos e zgjasni”, Këshilltar i Bidenit paralajmëron Serbinë: Tërhiqni urgjent trupat!
30/09 12:02
Top Channel/ Me Rusinë apo BE-në, Sllovakia vendos sot: Zgjedhjet mund t`i fitojë kandidati pro-rus!
30/09 12:00
Top Channel/ Sky Shield, Gjermania kërkon mburojë ajrore për Europën!
30/09 11:36
Top News – Vdekja tragjike e shqiptares në Greqi/50 vjeçarja u pre nga makineria e mishit
30/09 10:56
Top Channel/ Vrasja e Tupac, arrestohet një I dyshuar pas 27 vitesh
29/09 23:21
Top News – Rumania reagon ndaj dronëve rusë, dërgon systemet e mbrojtjes ajrore në kufi me Ukrainën
29/09 23:06
Top News – NATO shton forcën ushtarake në Kosovë, Britania konfirmon një battalion të tërë
29/09 23:05
Top News – OSBE, ‘notë kaluese për 14 majin’/ ‘Por, abuzimi shtetëror e presioni, shqetësues’
29/09 22:22