Top News – Amerika Latine fillon vaksinimin masiv
25/12/2020 12:59

Një infermiere në Meksikë u bë personi i parë në Amerikën Latine që mori vaksinën e koronavirusit kur vendi i saj nisi programin e vaksinimit. Meksika ka marrë një ngarkesë fillestare prej 3 mijë dozash të vaksinës amerikano-gjermane, Pfizer Biontech. Vendi ka një nga bilancet më të rënda të viktimave në botë duke u renditur pas SHBA, Brazilit dhe Indisë. Vetëm pak më vonë, Kili dhe Kosta Rika po ashtu nisën administrimin e të njëjtës vaksinë. Argjentina po ashtu planifikon të fillojë vaksinimin masiv ditët e ardhshme por ka zgjedhur ta bëjë këtë me vaksinën ruse Sputnik V për fazën e parë me një ngarkesë prej 300 mijë dozash që mbërriti në Buenos Aires të enjten në mëngjes. Brazili ndërkohë që ka regjistruar edhe numrin më të lartë të viktimave në rajon nuk do të fillojë vaksinimin deri në mes të shkurtit, pavarësisht rritjes së shifrave kohët e fundit. Presidenti Jair Bolsonaro thotë se ai nuk ka ndër mend të vaksinohet. Ai beson se ka tashmë imunitet ndaj koronavirusit ndërsa rezultoi pozitiv më herët këtë vit.

Top Channel/ Covid, rekord viktimash në Greqi. Në një ditë 104 qytetarë grek humbën jetën
30/11 02:44
Top News- Stuhia ‘shkund’ Stambollin/19 të plagosur dhe 4 viktima nga moti i keq në Turqi
29/11 23:05
Top News- Vaksinë kundër variantit të ri/BioNTechnis punën për dozat e reja kundër Omicron
29/11 22:52
Top News- Varianti i ri shqetëson Biden / Presidenti pyet sa na mbrojnë vaksinat
29/11 22:22
Top Channel/ Gjashtë kratere hapen në vullkanin e La Palma, llava mbulon zona të reja
29/11 21:25
Top Channel/ Ish-lideri i Gjeorgjisë Sakashvili, thotë në gjyq se është torturuar në burg
29/11 21:25
Top Channel/ Parlamenti suedez zgjedh Andersson për herë të dytë si kryeministrie
29/11 21:24
Top Channel/ Maduro i Venezuelës dënon raportin e monitoruesve evropianë të zgjedhjeve
29/11 21:23
Top News- NATO kërcënon hapur / Thirrje Putinit të mos pushtojë Ukrainën
29/11 20:52
Top channel/ Operacione shqiptaro-angleze/ Londër, Çuçi takon ministren e brendshme britanike
29/11 19:58
Top News- Ka alarmuar botën/Cilat janë simptomat e variantit Omicron
29/11 18:52
Top Channel/ Erërat e forta shkatërruan gjithçka/ Pamje të frikshme nga Turqia, shënohen 4 viktima
29/11 18:22
Top News – I gjithë qyteti në alarm / Stuhia e shiut, shkatërrime të mëdha në Stamboll
29/11 17:59
Top News-Bashkëshorti polak i vrau djalin/Gruaja shqiptare flet për herë të parë
29/11 17:02
Top News – Mbretëresha ‘rrëzohet’ nga froni / Princi Çarls në Barbados, republika më e re në botë
29/11 14:35
Top News – Charter me drogë nga Amerika Latine/ Trafikantët, taktika e re me destinacion Evropën
29/11 14:34
Top News – Gjyqi i 400 mafiozëve… / Skena nga ‘Padrinoja’, në maxi-procesin në Itali
29/11 14:23
Top News – Një hap larg luftës bërthamore / Rusia përballë Perëndimit, paralajmërimi i admiralit
29/11 14:20
Top News – Kur fati të troket në derë… / Pensionistja fiton lotarinë për herë të 3-të në 3 vite
29/11 14:12
Top News-Ushtari besnik i Toto Rina/ Itali, gjendet i vdekur në shinat e trenit
29/11 13:51